- Kierownik Zakładu – prof. ucz. dr hab. Jan Izdebski jan.izdebski@pansjar edu.pl
- dr Beata Petrecka beata.petrecka@pansjar edu.pl
- dr Sylwia Dyrda-Maciałek sylwia.dyrda-macialek@pansjar edu.pl
- dr Sylwia Solarska sylwia.solarska@pansjar edu.pl
- dr Krzysztof Czubocha krzysztof.czubocha@pansjar edu.pl
- dr Tomasz Kotliński tomasz.kotlinski@pansjar edu.pl
- dr Paweł Bała pawel.bala@pansjar edu.pl
- mgr Barbara Stukan-Pytlowany barbara.stukan-pytlowany@pansjar edu.pl
Do pobrania:
Wpisując się w misję Uczelni nowoczesnego kształcenia młodzieży na wysokim poziomie dla potrzeb społeczno-gospodarczych środowiska lokalnego, regionu i kraju Wydział Stosunków Międzynarodowych proponuje kierunek administracja studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym, który stwarza szansę na ustawiczne podnoszenie wiedzy gwarantujące wysoki poziom zawodowy absolwentów. Na kierunku zapewniane są przyjazne warunki studiowania, wprowadzając nowoczesne programy studiów i metody dydaktyczne dostosowane do potrzeb współczesnego rynku pracy. Kierunek administracja studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym jest przypisany do dziedziny nauk społecznych i następujących dyscyplin: nauki o polityce i administracji, nauki prawne, nauki o zarządzaniu i jakości.
Absolwent studiów pierwszego stopnia o profilu praktycznym kierunku administracja w PANS w Jarosławiu jest wszechstronnie przygotowany do podjęcia pracy na stanowisku urzędnika w organach administracji rządowej, samorządowej, a także we wszelkich podmiotach prowadzących działalność gospodarczą. Posiada wiedzę z zakresu zagadnień prawnych, organizacji i funkcjonowania administracji, obejmujących poszczególne szczeble i rodzaje administracji publicznej, w tym samorządowej. Absolwent kierunku administracja posiada kompetencje pozwalające na efektywne wykorzystanie najnowszych metod wspomagających procesy decyzyjne w jednostkach administracji publicznej, analizowanie zjawisk społecznych, a także prowadzenie badań nad zagadnieniami interdyscyplinarnymi, dotyczące najważniejszych problemów życia społecznego, takich jak rynek pracy czy środowisko społeczne. Kompetencje te, nabyte podczas studiów, mają swoje źródło w przyswojonej wiedzy z zakresu systemu prawnego obowiązującego w Polsce oraz zagadnień z zakresu prawa europejskiego. Dodatkowo podczas studiów student zdobywa umiejętność korzystania z nowoczesnych technologii informacyjnych oraz przygotowanie pozwalające mu na zdobycie umiejętności formułowania samodzielnych opinii i wniosków na temat kluczowych zagadnień w dyscyplinie nauk społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem nauk administracyjnych, prawnych, ekonomicznych, a także nauk o polityce.
Absolwenci kierunku administracja znajdują zatrudnienie jako pracownicy administracji publicznej oraz w działach administracyjnych różnego rodzaju przedsiębiorstw. Mogą pracować również na stanowisku specjalisty w jednostkach organizacyjnych samorządów lokalnych i regionalnych, a także jako doradcy w zakresie dotyczącym projektowania rozwoju lokalnego i rozwiązywania problemów społecznych.
Cele kształcenia
Celem kształcenia na kierunku administracja studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym jest przyswojenie przez studenta wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych z dyscyplin, do których został przyporządkowany kierunek studiów, czyli: z zakresu nauk o polityce i administracji, nauk prawnych, nauk o zarządzaniu i jakości, nauk socjologicznych, ekonomii i finansów, pozwalających na podjęcie pracy w obszarze administracji.Opracowany i zmodyfikowany (zgodnie z zaleceniami interesariuszy wewnętrznych i zewnętrznych) program studiów pozwala na zrealizowanie zakładanych efektów uczenia się niezbędnych do realizacji głównego celu studiów, którym jest przygotowanie wykwalifikowanych pracowników posiadających wiedzę i umiejętności zawodowe potrzebne do realizacji zadań w administracji publicznej oraz do pracy w charakterze pracownika administracji w różnego rodzaju instytucjach niepublicznych.
Celem kształcenia jest również przygotowanie absolwentów kierunku studiów administracja studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym do kontynuowania nauki na studiach drugiego stopnia.
Zajęcia specjalistyczne w programie studiów administracja pierwszego stopnia o profilu praktycznym: 1) Podstawy wiedzy o polityce publicznej |
2) Rozwój lokalny i regionalny/ Programowanie rozwoju społeczno gospodarczego |
3) Public Relations w administracji publicznej / Marketing terytorialny |
4) Prawo zamówień publicznych |
5) Organizacje pozarządowe |
6) Ochrona danych osobowych/ Ochrona informacji niejawnych |
7) Organy ochrony prawnej/ Kontrola państwowa |
8) Samorząd terytorialny w wybranych państwach europejskich |
9) Kodeksy zawodowe / Social Media marketing (A) |
10) Psychologia społeczna / Wybrane zagadnienia psychologii |
11) Zachowania organizacyjne / Podstawy zarządzania kapitałem ludzkim |
12) Marketing w administracji publicznej / Zarządzanie projektem europejskim |
13) Prawa człowieka / Przestępstwa urzędnicze |
14) Podstawy pracy asystenta |
15) Przywództwo w administracji / Urzędnik w UE |
16) Polityka społeczna / Europejski model społeczny |
17) Elektroniczny obieg dokumentów |
18) Etyka zawodowa |
19) Organizacja wizyt biznesowych |
20) Systemy informatyczne w administracji |
21) Polityki UE / Polityka strukturalna i spójności UE |
Uczelniany Koordynator ds. praktyk zawodowych
dr inż. Piotr Maziarz
Kierunkowy opiekun praktyk zawodowych w roku akademickim 2024/2025
I rok, II rok - praktyka zawodowa w zakładzie pracy - dr Sylwia Solarska, sylwia.solarska@pansjar.edu.pl
Program praktyk studenckich
- Szczegółowe zasady odbywania praktyk zawodowych w cyklu kształcenia 2024/2025
- Szczegółowe zasady odbywania praktyk zawodowych w cyklu kształcenia 2023/2024
Wymiar i terminy odbywania praktyki zawodowej
Praktyka zawodowa realizowana jest w terminach i w wymiarze zapisanych w harmonogramie realizacji programu studiów.
Do pobrania:
Skład Rady Pracodawców powołanej dla kierunku Administracja
studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym
w roku akademickim 2024/2025:
- Tadeusz Chrzan – Poseł na Sejm RP
- Burmistrz Miasta Przeworsk
- Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu
- Joanna Pawlak – Mecenas Kancelarii Adwokackiej
- Jakub Kotliński – Mecenas Kancelarii Adwokackiej
- Daniel Salabura – Daniel Salabura Projekt
- Piotr Labiszak – Dyrektor Obszaru Bankowości Detalicznej Bank Pekao S.A.
- Joanna Starzecka – Kaltenberg - Centrum Rozwoju i Psychoterapii
- Piotr Krupa - Krupp
- Koordynator do spraw współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym dla kierunku Administracja studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym
- dr Krzysztof Czubocha
Do pobrania:
W PANS corocznie dokonuje się badania losów absolwentów kierunków studiów. Do tego badania wykorzystuje się kwestionariusz ankiety. Celem śledzenia losów absolwentów między innymi jest uzyskanie informacji na temat aktualnej sytuacji zawodowej absolwentów na rynku pracy, w tym zgodności zatrudnienia z profilem i poziomem wykształcenia, uzyskanie opinii absolwentów na temat przydatności wiedzy, umiejętności i kompetencji zdobytych w procesie kształcenia w kontekście potrzeb rynku pracy oraz uzyskanie informacji na temat dalszych planów edukacyjnych i zawodowych absolwentów.
Na kierunku administracja studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym w 2020 r. podczas badania uzyskane zostały między innymi następujące informacje:
Zdecydowana większość absolwentów podjęłaby studia na tym samym kierunku;
Ponad połowa ankietowanych uznała, że ukończone studia pogłębiły wiedzę i umiejętności przydatne w pracy zawodowej;
75% absolwentów uznała komunikację interpersonalną, nabytą podczas studiów za szczególnie przydatną umiejętność w pracy zawodowej;
Większość absolwentów zamierza podjąć studia magisterskie lub podyplomowe.