Cyberbezpieczeństwo i ochrona informacji
Studia podyplomowe prowadzone we współpracy ze spółką skarbu państwa EXATEL S.A., wiodącym podmiotem w obszarze zarządzania cyberbezpieczeństwem w Polsce.
Celem studiów jest przekazanie wiedzy i wykształcenie umiejętności z zakresu zarządzania cyberbezpieczeństwem w instytucjach sektora publicznego. W szczególności zapoznanie słuchaczy z problemami zabezpieczeń aplikacji, sieci i systemów komputerowych, ze stosowanymi na rynku narzędziami oraz technologiami służącymi monitorowaniu i eliminacji zagrożeń, z metodami i narzędziami pozyskiwania informacji ze źródeł publicznych oraz z zasadami ochrony informacji w ramach ich przetwarzania, obiegu i magazynowania w kontekście europejskiego i krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. W ramach programu słuchacze analizują studia przypadków związane z przestępczością komputerową (symulacje ataków na żywo), poznają możliwości technologiczne wspomagające bezpieczeństwo informatyczne firm i instytucji, poszerzają wiedzę z zakresu ochrony informacji niejawnych, danych wrażliwych oraz udostępniania informacji publicznej.
Równocześnie wiedza z zakresu cyberbezpieczeństwa, umożliwia przystąpienie do certyfikowanych egzaminów z zakresu E-URZĘDNIK oraz IT SECURITY, czyniąc absolwentów ekspertami od zabezpieczeń w instytucjach sektora publicznego oraz w przedsiębiorstwach dowolnej skali. Certyfikowane egzaminy odbywają się bezpośrednio po zakończeniu studiów.
Zajęcia w ramach studiów podyplomowych prowadzone są przez wyspecjalizowaną kadrę z:
- Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni,
- Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie,
- Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie,
- Komisji Nadzoru Finansowego,
- Firmy Exatel S.A.,
- Funkcjonariuszy Policji i służb specjalnych,
- Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Jarosławiu.
Absolwenci studiów otrzymują dyplom ukończenia studiów podyplomowych oraz dodatkowo certyfikaty z zakresu E-URZĘDNIK oraz IT SECURITY, pod warunkiem zaliczenia wymaganych egzaminów.
Czas trwania studiów podyplomowych
Dwa semestry, łącznie 315 godzin zajęć dydaktycznych
Sposób zaliczania
Warunkiem ukończenia studiów jest: systematyczne uczestnictwo w zajęciach, złożenie wszystkich egzaminów i uzyskanie zaliczeń z zajęć, uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu końcowego.
Tryb studiów
Studia realizowane są w formie hybrydowej (wykłady on-line, ćwiczenia i laboratoria w siedzibie PWSTE w Jarosławiu z wykorzystaniem narzędzi informatycznych Firmy Exatel S.A. i PWSTE w Jarosławiu).
Koszt studiów
3 250 zł
Adresaci oferty:
- Osoby wykonujące pośrednio lub bezpośrednio zadania związane z zarządzaniem i administrowaniem oraz ochroną informacji,
- Pełnomocnicy ds. cyberprzestępczości, cyberbezpieczeństwa itp.
- Osoby poszukujące zatrudnienia na stanowiskach w powyższym obszarze, w szczególności w urzędach administracji rządowej i samorządowej, a także w służbach mundurowych.
- Absolwenci szkół wyższych,
- Osoby zainteresowane tematyką cyberbezpieczeństwa i ochrony informacji.
Program studiów
- Koncepcje i uregulowania prawne w zakresie cyberbezpieczeństwa
- Udostępnianie informacji publicznej
- Ochrona informacji niejawnych
- Cyberprzestępczość
- Podstawy technologii sieci i intersieci
- Organizacja i zarządzanie w administracji publicznej w kontekście bezpieczeństwa jednostki
- Psychologiczne aspekty cyberbezpieczeństwa
- Pozyskiwanie i weryfikacja danych z Internetu
- Zarządzanie usługami sieciowymi w kontekście bezpieczeństwa
- Audyt informatyczny
- Bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych
- Incydenty teleinformatyczne
Wymagane dokumenty
- dyplom ukończenia studiów lub uwierzytelniona kserokopia ukończonych studiów wyższych
- kwestionariusz osobowy kandydata na studia (generowany w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów - IRK),
Miejsce składania dokumentów:
Dział Obsługi Studentów (DOS), bud. J-2, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Jarosławiu, ul. Czarnieckiego 16, 37-500 JarosławWymagane kwalifikacje kandydata:
Studia podyplomowe z zakresu cyberbezpieczeństwa i ochrony informacji przeznaczone są dla osób legitymujących się dyplomem ukończenia studiów wyższych (pierwszego lub drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich).» Rejestracja kandydatów
Zasady rekrutacji
Przyjęcie na studia warunkuje złożenie kompletu dokumentów oraz decyzja Komisji Rekrutacyjnej. Rekrutacja odbywa się na zasadzie kolejności zgłoszeń. W przypadku zgłoszenia się liczby kandydatów przekraczającej limit miejsc o przyjęciu na studia podyplomowe decyduje termin zgłoszenia.Terminy i płatności rekrutacji
Rozpoczęcie studiów: październik 2022. Warunkiem uruchomienia studiów jest zebranie grupy liczącej min. 20 osób. Słuchacz zakwalifikowany na studia podyplomowe wnosi opłatę w całości w terminie podanym w Zarządzeniu Rektora dotyczącym uruchomienia studiów podyplomowych z zakresu cyberbezpieczeństwa i ochrony informacji.dr Krzysztof Pobuta
Kierownik
mgr Barbara Biela
Sekretarz