Imię i nazwisko Kierownika:
dr Joanna Inglot-Kulas, joanna.inglot-kulas@pansjar.edu.pl
Imiona i nazwiska osób wchodzących w skład Zakładu Psychologii:
- prof. ucz. dr hab. Lenka Pasternáková, lenka.pasternakova@pansjar.edu.pl
- dr Joanna Ciąpała, joanna.ciapala@pansjar.edu.pl
- dr Klaudia Czapla-Dziedzic, klaudia.czapla-dziedzic@pansjar.edu.pl
- dr Barbara Czuba, barbara.czuba@pansjar.edu.pl
- dr Joanna Inglot-Kulas, joanna.inglot-kulas@pansjar.edu.pl
- dr Katarzyna Mokrzycka, katarzyna.mokrzycka@pansjar.edu.pl
- dr Sebastian Skalski, sebastian.skalski@pansjar.edu.pl
- ks. dr Mariusz Woźny, mariusz.wozny@pansjar.edu.pl
- mgr Marzena Cużytek, marzena.cuzytek@pansjar.edu.pl
- mgr Sylwia Ryzner, sylwia.ryzner@pansjar.edu.pl
- mgr Karolina Słysz, karolina.slysz@pansjar.edu.pl
- mgr Adriana Wysocka, adriana.wysocka@pansjar.edu.pl
Do pobrania:
Absolwenci jednolitych studiów magisterskich na kierunku psychologia, jednolite studia magisterskie o profilu praktycznym uzyskują kwalifikację pełną na poziomie 7 Polskiej Ramy Kwalifikacji. Absolwenci po ukończeniu studiów dysponują szeroką wiedzą z zakresu psychologii, pogłębioną w wybranym obszarze psychologii stosowanej w ramach realizowanej ścieżki: psychologii edukacyjnej lub psychologii sądowej i penitencjarnej.
Absolwenci 5-letnich, jednolitych studiów magisterskich na kierunku psychologia w PANS w Jarosławiu posiadają pogłębioną wiedzę, umiejętności i kompetencje do pracy w zakresie diagnozy, profilaktyki i terapii psychologicznej, niezbędne do wykonywania zawodu psychologa.
Absolwenci rozumieją istotę rozwoju i funkcjonowania osoby w perspektywie indywidualnej i społecznej. Potrafią zastosować zdobytą wiedzę na rzecz dobra drugiego człowieka. Dorobek współczesnej psychologii pozwala im na udzielenie pomocy psychologicznej osobom z problemami natury emocjonalnej, interpersonalnej oraz na wspieranie rozwoju osobowego i zawodowego człowieka, jak i podnoszenie jakości życia jednostek i większych społeczności.
Absolwenci kierunku psychologia, jednolite studia magisterskie o profilu praktycznym otrzymają tytuł zawodowy psychologa, który pozwala na podjęcie pracy w poradniach psychologicznych, poradniach rodzinnych, sądownictwie, szkołach, przedszkolach, ośrodkach wychowawczych, szpitalach, placówkach rehabilitacyjnych, więziennictwie, policji, mediach, bankach, w różnych sektorach administracji i gospodarki, usług i kultury.
W toku realizacji programu studiów studenci uzyskują gruntowną i rzetelną wiedzę na temat różnych podejść teoretycznych wyjaśniających zachowanie człowieka, przy wykorzystaniu nowoczesnych metod diagnostycznych. Ponadto nabywają umiejętności psychologicznych i interpersonalnych, jak również uczą się jak planować badania empiryczne oraz analizować i interpretować, a następnie przedstawiać ich wyniki. Ważnym celem kształcenia jest rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia oraz zdolności do refleksji nad analizowanymi zjawiskami i procesami, a także potrzeby ciągłego doskonalenia swojej wiedzy i kompetencji profesjonalnych.
Absolwenci jednolitych studiów magisterskich na kierunku psychologia są aktywni i otwarci na samodzielne poszukiwanie i zrozumienie wiedzy psychologicznej, opartej na wynikach badań naukowych, przygotowani do wykonywania pracy w sposób etyczny i odpowiedzialny, potrafią korzystać z nowoczesnych technologii, poszukiwać źródeł rzetelnej informacji oraz aktualizować swoją wiedzę i umiejętności. Absolwenci psychologii to osoby posiadające wysokie osobiste i społeczne kompetencje psychologiczne, potrafiące samodzielnie i we współpracy z innymi specjalistami zdefiniować oraz analizować problemy personalne, społeczne oraz sytuacje społeczne, a także kierować zespołami rozwiązującymi te problemy.
Absolwenci jednolitych studiów magisterskich na kierunku psychologia znają i rozumieją cele, aspekty etyczne oraz standardy formalne i merytoryczne pracy psychologa. Orientują się w obowiązujących uregulowaniach prawnych związanych z pracą psychologów w różnych dziedzinach gospodarki.
Tak skonstruowane efekty uczenia się otwierają przed wszystkimi absolwentami szerokie perspektywy rozwoju edukacyjnego oraz zawodowego. Po ukończeniu studiów absolwent może ponadto kontynuować kształcenie w ramach studiów III stopnia oraz studiów podyplomowych.
- Program studiów na cykl kształcenia 2024/2025 - 2028/2029 (studia stacjonarne)
- Program studiów na cykl kształcenia 2023/2024 - 2027/2028 (studia stacjonarne)
- Program studiów na cykl kształcenia 2022/2023 - 2026/2027 (studia stacjonarne)
- Program studiów na cykl kształcenia 2021/2022 - 2025/2026 (studia stacjonarne)
Uczelniany Koordynator do spraw praktyk zawodowych
dr inż. Piotr Maziarz
Kierunkowi opiekunowie praktyk zawodowych w roku akademickim 2024/2025
II rok – mgr Marzena Cużytek, mgr Karolina Słysz
III rok – dr Klaudia Czapla-Dziedzic, dr Sebastian Skalski
IV rok – dr Sebastian Skalski
Praktyki zawodowe stanowią integralną część programu studiów i podlegają obowiązkowemu zaliczeniu z przyporządkowaną odpowiednią liczbą punktów ECTS. Realizowane są szkołach, przedszkolach, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, sądach, placówkach resocjalizacyjnych i profilaktycznych, świetlicach socjoterapeutycznych, domach dziecka, szpitalach, ośrodkach adopcyjno-opiekuńczych, ośrodkach wsparcia rodzin, policji, zakładach karnych, straży miejskiej, wojsku, placówkach dla nieletnich sprawców przestępstw, ośrodkach leczenia uzależnień dzieci i młodzieży, placówkach zajmujących się osobami odmiennymi kulturowo, instytucjach pomocy postpenitencjarnej, których zakres działalności pozwala na realizację założonych efektów uczenia się.
Cel główny praktyki zawodowej: zapoznanie studenta ze specyfiką pracy psychologa w różnych obszarach aktywności zawodowej.
Cele szczegółowe:
- uzyskanie pragmatycznej wiedzy dopełniającej teoretyczne przygotowanie studenta psychologii do pracy zawodowej,
- kształtowanie umiejętności zawodowych adekwatnych do specyfiki działalności ośrodka odbywania praktyk,
- zapoznanie studenta ze strukturą organizacji, podziałem kompetencji, procedurami i zasadami działalności ośrodka,
- doskonalenie kompetencji związanych z pracą w grupie, dobrą organizacją pracy, planowaniem i odpowiedzialną realizacją zadań,
- podejmowanie prób praktycznego zastosowania wiedzy uzyskanej w toku studiów,
- psychologicznych w zakresie diagnozy psychologicznej, stosowania testów psychologicznych, poradnictwa psychologicznego, itd.,
- kształtowanie umiejętności skutecznego komunikowania się z klientami/pacjentami oraz specjalistami ośrodka,
- doskonalenie umiejętności organizacji pracy własnej, efektywnego zarządzania czasem,
- sumienności, odpowiedzialności za powierzone zadania, przestrzegania zasad etycznych
w miejscu odbywania praktyk.
Wymiar i terminy odbywania praktyki zawodowej
Praktyka zawodowa realizowana jest w terminach i w wymiarze zapisanych w harmonogramie realizacji programu studiów.
Do pobrania:
Współpraca z interesariuszami zewnętrznymi pozwala na wymianę poglądów, doświadczeń oraz umożliwia rozpoznanie potrzeb otoczenia społeczno-gospodarczego. Główne obszary działalności Rady Pracodawców dla kierunku Psychologia to:
- Współtworzenie programów studiów i ich doskonalenie na kierunku studiów, polegające na prowadzeniu konsultacji z przedstawicielami Rady Pracodawców;
- Dostosowanie oferty kształcenia do oczekiwań zawodowego rynku pracy zgodnie z koncepcją i celami kształcenia na kierunku studiów,
- Podnoszenie atrakcyjności procesu kształcenia,
- Realizowanie prac naukowo-badawczych,
- Współorganizowanie projektów o charakterze edukacyjnym i społecznym.
Skład Rady Pracodawców dla kierunku Psychologia
- Przedszkole i Żłobek ENCE PENCE w Łańcucie;
- Przedszkole Niepubliczne „Magiczny Świat Malucha” w Rzeszowie;
- Szkoła Podstawowa nr 10 w Jarosławiu;
- Centrum Badań Psychologicznych ANIMA w Stalowej Woli;
- Pracownia Psychologiczna „Psycho-Test” z siedzibą w Łańcucie.
Koordynatorem ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, w tym z Radą Pracodawców dla kierunku psychologia jest dr Klaudia Czapla-Dziedzic.
Na kierunku psychologia jeszcze nie są realizowane.