Imię i nazwisko kierownika:
dr Jerzy Kuck
Imiona i nazwiska osób wchodzących w skład Zakładu:
- prof. zw. dr hab. Józef Banaś
- prof. dr hab. inż. Andrzej Pacana
- dr inż. Daniel Salabura
- dr Marcin Halicki
- mgr inż. Tomasz Piróg
- mgr Ireneusz Baran
Wykaz konsultacji nauczycieli akademickich w semestrze zimowym w roku akademickim 2024/2025.
Program studiów na kierunku logistyka i spedycja, studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym, wpisuje się w Strategię rozwoju Uczelni i stanowi jej spójny fragment, zarówno w zakresie podstawowych celów związanych z kształceniem, rozwojem kompetencji społecznych studentów jak również budowaniem relacji z otoczeniem społeczno-gospodarczym regionu.
Misją Uczelni jest m.in. kształcenie młodzieży na wysokim poziomie dla potrzeb społeczno-gospodarczych środowiska lokalnego, regionu i kraju, a także stwarzanie szans na ustawiczne podnoszenie wiedzy, nowoczesne kształcenie gwarantujące wysoki poziom zawodowy wszystkich absolwentów, w tym absolwentów kierunku logistyka i spedycja.
Kierunek jest adresowany do absolwentów szkół średnich oraz osób chcących poszerzyć swą wiedzę z obszaru logistyki i spedycji, którzy w przyszłości pragną podjąć pracę lub prowadzić własną działalność w branży logistycznej, transportowej i spedycyjnej.
Koncepcja kształcenia na kierunku logistyka i spedycja, studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym koncentruje się na przekazaniu studentom praktycznie stosowanej wiedzy, umiejętności oraz kompetencji o charakterze interdyscyplinarnym adekwatnie do współczesnych wymogów zarządzania logistycznego.
Przeważająca część efektów uczenia się realizowanych na kierunku logistyka i spedycja to efekty z zakresu nauk inżynieryjno-technicznych z dyscyplinami: inżynieria lądowa, geodezja i transport (T - dyscyplina wiodąca) oraz informatyka techniczna i telekomunikacja (I).
Realizacja programu studiów zakłada osiągnięcie przez absolwentów efektów uczenia się związanych z dziedziną nauk inżynieryjno-technicznych w zakresie stosowania metod i technik inżynierskich w obszarach: projektowania systemów i procesów logistycznych, zarządzania specjalistycznymi funkcjami oraz procesami logistycznymi, posługiwania się systemami informatycznego wspomagania zarządzania logistycznego.
Znaczenie dyscypliny informatyka techniczna i telekomunikacja jest ważne ze względu na wsparcie informatyczne nie tylko w zakresie logistycznych procesów zarządczych, ale także działań operacyjnych, realizowanych wzdłuż całego łańcucha dostaw. Absolwent zdobywa kompleksową wiedzę o działaniach i możliwościach efektywnego wykorzystania narzędzi IT w logistyce i spedycji.
Interdyscyplinarność omawianego kierunku studiów powoduje, że część kierunkowych efektów uczenia się określonych w programie odnosi się do dziedziny nauk społecznych w zakresie dyscyplin: ekonomia i finanse (E) oraz nauki o zarządzaniu i jakości (Z). W tym obszarze zamierzone efekty uczenia się pozwalają studentom w przyszłości podejmować działania związane z tworzeniem własnych podmiotów gospodarczych, jak również zarządzać logistyką w firmach transportowych i produkcyjnych oraz wykonywać specjalistyczne zadania na stanowisku inżyniera -specjalisty logistyka i spedytora.
Ponadto osiągnięcie zamierzonych efektów w zakresie kompetencji społecznych koncentruje się na kształtowaniu umiejętności miękkich między innymi poprzez: pracę w zespole, komunikowanie się i prowadzenie negocjacji.
Realizując program studiów absolwenci wykonują zadania i projekty w ramach zajęć praktycznych nabywając umiejętności pozwalające na rozwiązywanie problemów w aspekcie funkcjonalnym współczesnej logistyki związanych z:
- logistyką produkcyjną, dystrybucyjną i zaopatrzeniową,
- normalizacją i standardami jakościowymi, projektowaniem systemów logistycznych oraz zarządzaniem łańcuchem dostaw,
- ekonomiką transportu i funkcjonowaniem gospodarki magazynowej.
Ponadto absolwent kierunku logistyka i spedycja poznaje dobrze jeden język obcy, co pozwoli mu w przyszłości na swobodną komunikację w sytuacjach codziennych i zawodowych.
Absolwenci kierunku logistyka i spedycja uzyskają kompetencje pozwalające na podjęcie pracy na stanowiskach wymagających znajomości zagadnień związanych z logistyką, transportem i spedycją wspartą przez wiedzę z zakresu zarządzania i ekonomii. Będą posiadać również kwalifikacje menedżerskie wymagane na średnim szczeblu zarządzania oraz umiejętności w zakresie prawnych i ekonomicznych uwarunkowań funkcjonowania przedsiębiorstw i innych podmiotów gospodarczych.
- Program studiów dla cyklu kształcenia rozpoczynającego się w roku akademickim 2023/2024
- Program studiów dla cyklu kształcenia rozpoczynającego się w roku akademickim 2022/2023
- Program studiów dla cyklu kształcenia rozpoczynającego się w roku akademickim 2021/2022
- Program studiów dla cyklu kształcenia rozpoczynającego się w roku akademickim 2020/2021
Praktyki zawodowe są integralną częścią programu studiów i podlegają obowiązkowemu zaliczeniu. Praktyki zawodowe na kierunku logistyka i spedycja studia pierwszego stopnia realizowane są w wymiarze 960 godzin w firmach zewnętrznych, bezpośrednio związanych z kierunkiem studiów. Praktyki realizowane są po IV i VI semestrze w wymiarze po 480 godzin (po 40 godz./tydzień i 8 godz./dzień).
Efekty uczenia się zakładane dla praktyki są zgodne z efektami uczenia się przypisanymi do pozostałych zajęć. Poniżej przedstawiona została stosowna tabela efektów uczenia się w obszarach: wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych w odniesieniu do poziomu i profilu kierunku studiów:
Kategoria wiedzy – zna i rozumie |
Odniesienie do efektów uczenia się dla określonego kierunku studiów, poziomu i profilu |
ma wiedzę na temat infrastruktury logistycznej w przedsiębiorstwie |
K_W01, K_W02 |
ma wiedzę na temat metod modelowania, zna podstawowe pojęcia związane z modelami i symulacją procesów i systemów logistycznych. |
K_W01, K_W02, K_W10 |
Kategoria umiejętności – potrafi |
|
zidentyfikować i scharakteryzować zadania logistyczne występujące w miejscu odbywania praktyki z uwzględnieniem ich interakcji z pozostałymi funkcjami organizacyjnymi |
K_U12, K_U21 |
w ramach wykonywanych obowiązków podjąć się rozwiązywania pojawiających się zagadnień problemowych poprzez zastosowanie odpowiednich metod i narzędzi analizy i diagnozy |
K_U07, K_U09, K_U10 |
dokonać przeglądu i ocenić funkcjonowanie maszyn, urządzeń, środków transportu i innych obiektów infrastruktury logistyki bliskiej i dalszej, które występują w miejscu odbywania praktyki oraz przyporządkować je do poszczególnych procesów logistycznych i łańcuchów dostaw |
K_U02, K_U20 |
Kategoria kompetencji społecznych – jest gotów do |
|
potrafi współdziałać i pracować w grupie, przyjmując w niej określone role |
K_U06 |
prawidłowo identyfikuje i rozstrzyga problemy związane z wykonywaniem zadań o charakterze logistycznym |
K_K04 |
Weryfikacja założonych efektów uczenia się w odniesieniu do praktyk zawodowych realizowanych w firmach zewnętrznych, odbywa się po ukończeniu przez studenta praktyki. Uczelniany koordynator do spraw praktyk zawodowych przygotowuje oraz udostępnia studentowi Kartę oceny praktyki. Student oceniany jest z realizacji opracowanych efektów dotyczących programu praktyki z podziałem na trzy kategorie dotyczące: wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych. Praktykę zalicza opiekun praktyk w zakładzie pracy oraz opiekun praktyk nauczyciel akademicki odpowiedzialny za praktyki studentów na kierunku logistyka i spedycja. Dokumentem przedstawiającym zakres zrealizowanego przez studenta programu praktyki jest Dzienniczek praktyki studenckiej. Student odnotowuje w nim codzienne zajęcia, które odzwierciedlają przebieg praktyki. Zgodność z rzeczywistością potwierdzana jest przez zakładowego opiekuna praktyki. Na podstawie zapisów z dzienniczka student składa sprawozdanie do kierunkowego opiekuna praktyki. Student opisuje przebieg praktyki. Na podstawie weryfikacji sprawozdania oraz rozmowy ze studentem nauczyciel akademicki - opiekun praktyk zalicza praktyki zawodowe i wpisuje ocenę.
Podstawą odbywania praktyki przez studenta jest umowa/porozumienie o praktykę z zakładem pracy, w którym praktyka będzie realizowana. Zawarte w niej są zobowiązania do:
- opracowania programów praktyk i zapoznania z nimi studentów
- sprawowania kontroli i oceny tych praktyk przez nauczyciela akademickiego – opiekuna praktyk
- wyznaczenia zakładowego opiekuna praktyki, - zapewnienia odpowiedniego miejsca pracy zgodnych z założeniami programowymi praktyk,
- dopilnowania właściwego wykonania przez studentów programów praktyk,
- zapoznanie studentów z zakładowym regulaminem pracy, przepisami BHP oraz o ochronie tajemnicy służbowej,
- umożliwienia przedstawicielowi władz uczelni sprawowania kontroli tych praktyk.
Opiekunem praktyki z ramienia zakładu pracy jest osoba posiadająca odpowiednie wykształcenie oraz kwalifikacje w zawodzie lub doświadczenie w wykonywanej pracy.
Rada pracodawców jest ciałem doradczym w procesie tworzenia programu studiów. Działa ona jako forum wymiany myśli, doświadczeń oraz rozszerzania płaszczyzn współpracy pomiędzy kierunkiem, a instytucjami z otoczenia społeczno-gospodarczego. Działania Rady pracodawców mają na celu:
- współtworzenie programów studiów,
- dostosowanie oferty kształcenia do oczekiwań rynku pracy,
- podnoszenie atrakcyjności procesu kształcenia,
- realizowanie prac naukowo-badawczych,
- rozwijanie i doskonalenie wzajemnej współpracy.
W skład rady wchodzą instytucje z otoczenia społeczno-gospodarczego w tym pracodawcy, u których studenci odbywają praktykę zawodową. Obecny skład Rady pracodawców to przedstawiciele z:
- MDM Mechanical Installation , Sp.z o.o Sp K , Bobrówka 104 A, 37-543 Laszki
- O-I Poland S. A., Huta Szkła , ul. Morawska 1, 37-500 Jarosław
- Mondelez Polska Sp.z o.o , ul. Piekarska 4, 37-500 Jarosław
- Bucher Unipektin Sp. z o.o. , ul. Lubomirskich 1E, 37-200 Przeworsk
- Omnes Bus Sp.z o.o, ul. Wilsona 6, 37-500 Jarosław
- LEAR CORPORATION POLAND II Sp.z o.o , ul. 3 Maja 85, 37-500 Jarosław
- Elektrokal Sp. z o.o. ul. Złota Góra 19, 37-550 Radymno
Zasady dyplomowania
Dla roczników cyklu kształcenia 2019/20, 2020/21 oraz 2021/22 warunkiem ukończenia studiów jest egzamin dyplomowy składany przed Komisją Egzaminacyjną. W skład Komisji wchodzi przewodniczący oraz dwóch członków. Komisja powoływana jest przez Dyrektora Instytutu/ Dziekana Wydziału. Egzamin odbywa się w formie pisemnej. Na egzaminie studenci losują 5 pytań z puli pytań zajęć kształcenia kierunkowego oraz specjalistycznego.
Formę, przebieg i zakres merytoryczny egzaminu dyplomowego określał Dyrektor Instytutu/Dziekan Wydziału w porozumieniu z Radą Programową kierunku studiów i podaje do wiadomości studentów nie później niż przed zakończeniem VI semestru studiów.
Dla kolejnych cykli kształcenia 2022/23, 2023/24, 2024/25 ukończenie studiów na kierunku logistyka i spedycja następuje po:
- złożeniu egzaminu dyplomowego z wynikiem pozytywnym,
- uzyskaniu pozytywnej oceny inżynierskiej pracy dyplomowej.
Pracę dyplomową student wykonuje samodzielnie pod nadzorem promotora, praca musi posiadać walor samodzielnego rozwiązania problemu inżynierskiego z zakresu logistyki i spedycja. Promotorem pracy inżynierskiej może być nauczyciel akademicki posiadający co najmniej stopień naukowy doktora. Recenzent powoływany jest przez Dziekana Wydziału na podstawie propozycji promotora.
Aby student mógł przystąpić do egzaminu dyplomowego powinny być spełnione następujące warunki:
- złożenie wszystkich egzaminów przewidzianych programem studiów,
- uzyskanie zaliczenia wszystkich modułów, w tym praktyk zawodowych oraz uzyskanie wymaganej liczby punktów ECTS określonych planem studiów,
- uzyskanie pozytywnych ocen pracy dyplomowej wystawionych przez promotora i recenzenta,
- złożenie wymaganych dokumentów w Dziale Obsługi Studenta,
- spełnienie powyższych warunków powinno nastąpić w wymaganych terminach.
Formę i przebieg egzaminu dyplomowego określa Dziekan Wydziału. Egzamin dyplomowy odbywa się w formie ustnej przed Komisją Egzaminacyjną powoływaną przez Dziekana Wydziału. Komisja egzaminacyjna składa się z przewodniczącego, promotora i recenzenta. Na egzaminie studenci odpowiadają na pięć pytań - dwa dotyczą pracy dyplomowej oraz trzy są losowane z puli pytań obejmujących zakres wiedzy i umiejętności określonych w efektach uczenia się dla kierunku.
Po złożeniu egzaminu dyplomowego komisja egzaminacyjna ustala ocenę końcową, której składowymi są: wyniki osiągnięte w trakcie studiów, ocena za pracę dyplomową i ocena uzyskana w trakcie egzaminu. Formułę ustalenia oceny końcowej określa Regulamin Studiów PWSTE.
Formę, przebieg i zakres merytoryczny egzaminu dyplomowego określa Dziekan Wydziału w porozumieniu z Radą Programową Kierunku Studiów i podaje do wiadomości studentów nie później niż przed zakończeniem VI semestru studiów.
Do pobrania:
Badania ankietowe dotyczące monitorowania losów absolwentów przeprowadzane są na wszystkich kierunkach prowadzonych przez uczelnię po upływie jednego roku i trzech lat od ukończenia studiów Ze względu na to, iż pierwsi absolwenci kierunku logistyka i spedycja opuścili uczelnię po semestrze zimowym roku akademickiego 2022/2023 badania ankietowe monitorowania karier zawodowych dopiero zostaną przeprowadzane. Procedury monitorowania karier zawodowych absolwentów PANS w Jarosławiu określa Zarządzenie Rektora nr 74/2022 z dnia 7 lipca 2022 r.