Imię i nazwisko Kierownika:
dr inż. Małgorzata Szymczyk
Imiona i nazwiska osób wchodzących w skład Zakładu:
- prof.ucz.dr hab.inż. Janusz Dąbrowski
- prof.dr hab.inż. Konrad Eckes
- prof.dr hab.inż. Krystian Pyka
- dr hab. Inż. Marcin Ligas
- dr inż. Monika Balawejder
- dr inż. Katarzyna Banaś
- dr inż. Marek Banaś
- dr inż. Marek Kulczycki
- dr inż. Adam Palaszewski
- dr inż. Lesław Polny
- dr inż. Tomasz Pirowski
- mgr inż. Marcin Magdziak
- mgr inż. Łukasz Woźniak
Wykaz konsultacji nauczycieli akademickich w semestrze zimowym w roku akademickim 2024/2025.
Koncepcja kształcenia
Kierunek geodezja i kartografia, studia drugiego stopnia o profilu praktycznym, jest przypisany do dyscypliny naukowej inżynieria lądowa, geodezja i transport, należącej do dziedziny nauk inżynieryjno-technicznych. Studia na omawianym kierunku są prowadzone w dwóch ścieżkach kształcenia:
- geoinformatyka geodezyjno-kartograficzna,
- geodezja gospodarcza i wycena nieruchomości.
Student studiów drugiego stopnia na pierwszym semestrze wybiera jedną ścieżkę kształcenia, którą realizuje przez dwa kolejne semestry. W zależności od wybranej ścieżki realizowany jest jeden z dwóch różnych zestawów zajęć.
Pierwsza ścieżka kształcenia: „Geoinformatyka geodezyjno-kartograficzna” w głównej mierze opiera się na zastosowaniu nowoczesnych technologii geodezyjnych. Są to min. skanery, tachimetry skanujące czy dron z kamerą multispektralną. W ramach prowadzonych zajęć Uczelnia posiada trzy nowe laboratoria dedykowane kierunkowi, tj. laboratorium metrologii geodezyjnej, skaningu lidarowego oraz geoinformatyczne. Wyposażenie w najnowszy na rynku sprzęt geodezyjny oraz specjalistyczne oprogramowanie sprawiają, że jesteśmy jedną z najlepiej wyposażonych uczelni kształcących na kierunku geodezja i kartografia w Polsce.
Druga ścieżka kształcenia: „Geodezja gospodarcza i wycena nieruchomości”, pozwala uzyskać w przyszłości uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego. Program studiów realizowany w ramach tej ścieżki kształcenia w pełni odpowiada studiom podyplomowym w zakresie wyceny nieruchomości. Po ukończeniu studiów drugiego stopnia na kierunku geodezja i kartografia, ścieżka kształcenia: „Geodezja gospodarcza i wycena nieruchomości” i odbyciu praktyki zawodowej absolwent może przystąpić do egzaminu państwowego o nadanie uprawnień do wykonywania zawodu rzeczoznawcy majątkowego. Pozwala mu to rozszerzyć możliwości zawodowe i podjąć zatrudnienie lub założyć własną działalność gospodarczą już nie tylko w geodezji, lecz również w wycenie nieruchomości oraz wszelkich innych branżach obsługujących rynek nieruchomości zarówno z sektora prywatnego jak i publicznego.
Absolwenci po zrealizowaniu jednej z dwóch ścieżek kształcenia, po odbyciu rocznej praktyki zawodowej i ukończeniu studiów, mogą ubiegać się o uzyskanie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii. Uprawnienia te warunkują możliwość pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w geodezji i kartografii w czterech zakresach:
- zakres nr 1 - geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe, realizacyjne i inwentaryzacyjne;
- zakres nr 2 - rozgraniczanie i podziały nieruchomości (gruntów) oraz sporządzanie dokumentacji do celów prawnych;
- zakres nr 3 - geodezyjna obsługa inwestycji;
- zakres nr 4 - geodezyjne urządzanie terenów rolnych i leśnych.
Postulat możliwości uzyskania tak szerokiego wachlarza uprawnień geodezyjnych i kartograficznych przez absolwentów studiów drugiego stopnia, zgłoszony Głównemu Geodecie Kraju, nakłada na uczelnie kształcące na kierunku geodezja i kartografia obowiązek odpowiedniego przygotowania do zawodu i realizacji programu studiów zapewniającego uzyskanie założonych efektów uczenia się. Tym samym Stowarzyszenie Geodetów Polskich stało się interesariuszem zewnętrznym kierunku geodezja i kartografia.
Kierunek kształcenia geodezja i kartografia jest na bieżąco monitorowany przez zespół specjalistów zawodowych,a wszelkie uwagi są wprowadzane do procesu dydaktycznego.
Cele kształcenia
Celem studiów drugiego stopnia o profilu praktycznym na kierunku geodezja i kartografia jest wykształcenie kompetentnych specjalistów, którzy będą posiadać interdyscyplinarną wiedzę oraz będą zdolni do podejmowania badań naukowych szczególnie w dyscyplinie geodezja i kartografia, ze szczególnym uwzględnieniem geomatyki i geoinformatyki. Bardzo ważnym celem jest umożliwienie absolwentom startu zawodowego i pełnienie samodzielnych funkcji w zakresie geodezji i kartografii. Cele te realizowane są w trakcie zajęć przewidzianych w programie studiów w różnych formach: wykładów, ćwiczeń, seminariów, laboratoriów, zajęć praktycznych, praktyk zawodowych oraz warsztatów terenowych. Kształcenie na drugim stopniu studiów kierunku geodezja i kartografia w PANS w Jarosławiu (profil praktyczny) ma na celu zapewnienie studentom osiągnięcia wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych niezbędnych do podjęcia pracy w firmach i przedsiębiorstwach geodezyjnych oraz w organach administracji publicznej i samorządowej, których działalność związana jest z geodezją i kartografią. Jedna z najważniejszych możliwości jaka jawi się przed absolwentem jest możliwość zakładania i prowadzenia własnych przedsiębiorstw geodezyjnych i/lub kancelarii rzeczoznawców majątkowych. Rozwój odpowiedzialności zawodowej, w tym etycznej postawy w zawodzie geodety i rzeczoznawcy majątkowego oraz uświadomienie obowiązków wobec społeczeństwa i środowiska stanowią dalsze powiązane cele kształcenia.
Ponadto absolwent kierunku geodezja i kartografia zdobywa wszechstronne wykształcenie na poziomie magisterskim. Potrafi klasycznie realizować prace geodezyjne jak również realizować je przy użyciu nowoczesnych technologii naziemnego i lotniczego skanowania laserowego, wykorzystania dronów do tworzenia map z niskiego pułapu lotniczego czy pracy na zrobotyzowanych tachimetrach elektronicznych. Nadrzędnym celem kształcenia jest osiągnięcie precyzyjnie zdefiniowanej sylwetki absolwenta.
Absolwent powinien posiadać rozszerzoną w stosunku do studiów pierwszego stopnia wiedzę z zakresu geodezji i kartografii oraz wykazać biegłość w wybranej ścieżce kształcenia.
Geodezja i kartografia w nowoczesnym modelu integruje źródła danych, ich agregację i migrację poprzez zdobywanie, modelowanie, analizę i zarządzanie danymi przestrzennymi zaopatrzonymi w referencje przestrzenne. Absolwent powinien posiąść umiejętności posługiwania się różnego typu detektorami w celu rejestracji przestrzennych i innych danych (z przestrzeni naziemnej i podziemnej, wodnej, powietrznej oraz kosmicznej). Student w trakcie 3 semestrów studiów poznaje w pogłębiony sposób proces przekształcania danych pochodzących z różnych źródeł oraz ich integrację w system informacyjny z uwzględnieniem dokładnościowej analizy danych.
Absolwent studiów drugiego stopnia może podjąć pracę jako geoinformatyk, który zajmuje się zastosowaniem narzędzi informatycznych do przetwarzania danych przestrzennych, z odniesieniem się do współczesnych rozwiązań z zakresu agregacji, transmisji i bezpieczeństwa danych. Zakres realizowanych zadań obejmuje zastosowania informatyki w pozyskiwaniu danych, tworzeniu systemów monitoringu przestrzeni oraz wykorzystaniu naukowych rozwiązań z zakresu informatyki do realizacji zadań z zakresu pozycjonowania i wymiarowania w przestrzeni.
Praktyki zawodowe zajmują ważne miejsce w programie studiów drugiego stopnia kierunku geodezja i kartografia. Ogólna liczba godzin praktyk zawodowych realizowanych w ramach studiów wynosi 360, którym przypisano 15 punktów ECTS.
Celem praktyk zawodowych jest nabycie, doskonalenie i utrwalanie umiejętności praktycznych oraz przygotowanie studenta do samodzielnie wykonywanej pracy zawodowej, w tym również do pracy w zespole oraz pracy z klientami a także specjalistami z innych branż. Główne założenia realizowanych praktyk zawodowych na kierunku geodezja i kartografia, studia drugiego stopnia o profilu praktycznym to:
- wprowadzenie studenta do praktycznego wykonywania zawodu, do którego przygotowują go studia,
- poszerzanie i pogłębianie wiedzy merytorycznej i praktycznej zdobywanej w ramach zajęć dydaktycznych,
- kształcenie umiejętności zastosowania wiedzy teoretycznej zdobytej w toku studiów w praktyce, tj. integracja wiedzy z praktyką,
- kształtowanie umiejętności zawodowych związanych bezpośrednio z miejscem wykonywania praktyk zawodowych,
- rozwijanie umiejętności praktycznych w warunkach rzeczywistych,
- potwierdzenie i doskonalenie kompetencji zawodowych studenta oraz poznanie własnych możliwości na rynku pracy,
- nawiązanie kontaktów zawodowych, umożliwiających wykorzystanie ich do przygotowania się do egzaminu dyplomowego,
- kształtowanie właściwych postaw wobec współpracowników, pracodawców oraz klientów,
- rozwijanie kompetencji współpracy zawodowej, odpowiedzialności zawodowej oraz świadomości dalszego kształcenia i nabywania umiejętności praktycznych,
- nabywanie doświadczeń wpływających na przygotowanie i samodzielną realizację zadań zawodowych,
- zdobywanie umiejętności efektywnego planowania czasu i organizacji pracy oraz skutecznej komunikacji we współdziałaniu z zespołem współpracowników,
- kształtowanie spostrzegawczości oraz zdolności samodzielnego i krytycznego myślenia,
- nabycie umiejętności i doświadczenia w samodzielnym i zespołowym wykonywaniu obowiązków zawodowych,
- kształtowanie wysokiej kultury osobistej w miejscu pracy, postaw etycznych właściwych dla wybranego zawodu i możliwych stanowisk pracy,
- nawiązanie kontaktów zawodowych umożliwiających wykorzystanie ich w poszukiwaniu pracy przez absolwenta kierunku geodezja i kartografia.
Praktyki zawodowe mogą być realizowane zarówno w dużych przedsiębiorstwach geodezyjnych jak i małych biurach geodezyjnych, w tym u geodetów prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jeśli zadeklarują możliwość realizacji programu praktyk. Podstawą prawną realizacji praktyk zawodowych poza Uczelnią jest umowa między PANS w Jarosławiu a zakładem przyjmującym studenta na praktykę. Informacje dotyczące organizacji i odbywania praktyk studenckich są dostępne na stronie internetowej Uczelni. Uczelnia zapewnia studentom miejsca realizacji praktyk zawodowych. Miejsce odbywania praktyk może być również zaproponowane przez studenta, który jest wówczas zobligowany do dostarczenia pisemnej zgody kierownika zakładu pracy, w której deklaruje się również przeprowadzić praktykę zgodnie z programem praktyk oraz sylabusem dla niej sporządzonym. Na podstawie takiej zgody Dziekan Wydziału może wyrazić zgodę na odbycie praktyki zawodowej w miejscu zaproponowanym przez studenta.
Nadzór nad prawidłowym przebiegiem praktyk sprawuje kierunkowy opiekun praktyk zawodowych wspierany przez Uczelnianego Koordynatora ds. Praktyk Zawodowych. Jest to nauczyciel akademicki, który odpowiada za realizację praktyk zgodnie z ustalonymi celami, efektami uczenia się i programem. Jest przełożonym studentów odbywających praktykę i jest odpowiedzialny za całokształt zagadnień związanych z organizacją praktyk zawodowych. Do obowiązków kierunkowego opiekuna praktyk zawodowych należy:
- zapoznanie studentów z Regulaminem studenckich praktyk zawodowych PANS w Jarosławiu,
- opracowanie karty opisu zajęć (sylabusa) dla praktyk zawodowych,
- zapoznanie studentów z kartą opisu zajęć dla praktyk zawodowych oraz obowiązującą dokumentacją - podanie do wiadomości studentów wymiaru, zasad oraz trybu odbywania i zaliczenia praktyki zawodowej,
- przygotowanie harmonogramu praktyk w porozumieniu z Uczelnianym Koordynatorem do Spraw Praktyk Zawodowych,
- zapewnienie zgodności przebiegu praktyki zawodowej z programem i założonymi efektami uczenia się poprzez odpowiedni dobór zakładów pracy,
- współpraca z zakładami pracy, w których studenci odbywają praktykę,
- opracowanie harmonogramu kontroli zakładów pracy, w których studenci odbywają praktyki zawodowe,
- nadzór nad prawidłowym przebiegiem praktyk zawodowych poprzez wizytowanie zakładów pracy,
- sporządzanie protokołów z wizytacji odbytych w zakładach pracy,
- zaliczenie praktyk zawodowych poprzez dokonanie wpisu do protokołu zaliczenia przedmiotu na podstawie dokonanej weryfikacji efektów uczenia się i kompletności złożonej dokumentacji,
- sporządzanie sprawozdań.
Kierunkowy opiekun praktyk zawodowych, we współpracy z Uczelnianym Koordynatorem ds. Praktyk Zawodowych, aktywnie uczestniczy w doborze miejsc pracy w których odbywają się praktyki zawodowe. Pod uwagę brane są następujące kryteria:
- wcześniejszy wybór zakładu pracy jako miejsca odbywania praktyk studenckich,
- wykształcenie i doświadczenie zawodowe opiekunów praktyk zawodowych,
- charakter i zakres wykonywanych robót geodezyjnych przez zakład pracy, umożliwiających realizację efektów uczenia się zawartych w programie praktyk zawodowych,
- wyposażenie zakładu pracy w nowoczesny sprzęt geodezyjny i specjalistyczne oprogramowanie umożliwiające zdobycie umiejętności przewidzianych w programie praktyk zawodowych,
- realizowanie zadań geodezyjnych zgodnie z obowiązującymi standardami zawodowymi, specjalistycznymi procedurami oraz przepisami prawa.
Infrastruktura i wyposażenie zakładów, w których prowadzone są praktyki zawodowe na kierunku geodezja i kartografia, studia drugiego stopnia o profilu praktycznym są w pełni dostosowane do potrzeb studentów.
Kierunkowy opiekun praktyk zawodowych, w każdym roku akademickim, przeprowadza kontrolę wybranych miejsc realizacji praktyk oraz dokonuje hospitacji. Sprawdzana jest obecność studenta na praktykach, czas realizacji praktyk, obecność opiekuna praktyk ze strony zakładu pracy, zgodność i prawidłowość wykonywanych poleceń w czasie kontroli, prawidłowość wypełnianych dokumentów i ich zgodność z wykonywaną praktyką zawodową.
W każdym zakładzie pracy, w którym odbywają się praktyki zawodowe studentów kierunku geodezja i kartografia, wyznaczone są osoby będące opiekunami praktyk w miejscu ich realizowania. Opiekun praktyki w miejscu jej odbywania wybierany jest przez kierownika zakładu pracy, choć funkcję tę może sprawować on sam. Opiekunem musi być bowiem osoba posiadająca niezbędną wiedzę i doświadczenie odpowiadające zakresowi realizacji praktyki w wybranej jednostce. Opiekun praktyki w zakładzie pracy zapewnia studentom osiągnięcie założonych efektów uczenia się, a podczas realizacji praktyki zawodowej, pełni kluczową rolę zarówno w powierzaniu zadań praktykantowi jak również bieżącym monitorowaniu postępów prac. Współpracuje z nauczycielem akademickim sprawującym opiekę nad praktykami zawodowymi.
Do obowiązków opiekuna praktyki zawodowej w miejscu jej odbywania należy:
- projektowanie zadań do samodzielnego wykonania przez praktykanta,
- udzielanie studentowi pomocy w przygotowaniu się do samodzielnych działań (w razie
potrzeby), - projektowanie zadań zespołowych, w których praktykantowi powierzane są istotne obowiązki oraz kontrola ich realizacji,
- mobilizowanie studentów do aktywnego uczestniczenia w działaniach zawodowych,
- sprawowanie ciągłego nadzoru merytorycznego nad zadaniami realizowanymi przez
studenta, - ocena przebiegu praktyki,
- prowadzenie dokumentacji przebiegu praktyki według ustalonego wzoru.
Opiekun praktyk z ramienia zakładu pracy przyjmującego studenta na praktyki, ma możliwość zaproponowania nowych efektów uczenia się z zakresu wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych na cykl kształcenia rozpoczynający się od kolejnego roku akademickiego. Ocena opiekuna praktyk z ramienia zakładu pracy przeprowadzana jest zarówno przez studentów realizujących praktyki zawodowe w danym zakładzie pracy, którzy wypełniają ankietę dotyczącą praktyk zawodowych, jak również przez opiekuna praktyk zawodowych z ramienia Uczelni.
Od studenta odbywającego praktykę oczekuje się zaangażowania i rzetelności w wykonywaniu powierzonych mu obowiązków, wysokiej kultury osobistej i dostosowania do wymagań organizacyjnych, a także wykonywania zadań zawodowych wskazanych przez opiekuna praktyk. Do obowiązków studenta realizującego praktykę zawodową należy:
- zapoznanie się z Regulaminem studenckich praktyk zawodowych oraz szczegółowymi zasadami odbywania praktyk zawodowych na kierunku geodezja i kartografia,
- zapoznanie się z programem praktyk zawodowych, założonymi efektami uczenia się oraz kartą przedmiotu (sylabusem),
- prawidłowa realizacja założonych celów praktyki zawodowej,
- przestrzeganie zasad i terminu odbywania praktyki określonych przez opiekuna oraz niezwłoczne powiadomienie opiekuna o każdej zmianie terminu odbywania praktyki,
- realizowanie zadań wynikających z programu praktyk zawodowych według planu ustalonego z opiekunem,
- zachowanie tajemnicy służbowej oraz ochrona danych poufnych w zakresie określonym przez zakład pracy, jeżeli studentowi taka tajemnica lub takie dane powierzono,
- prowadzenie dokumentacji przebiegu praktyki zawodowej (dziennik praktyk),
- przestrzeganie regulaminu i procedur obowiązujących w placówce, w której realizowana jest praktyka zawodowa,
- posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC) i następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) powstałych w okresie odbywania praktyk zawodowych.
Student odbywający praktykę zawodową reprezentuje Uczelnię w zakładzie pracy i jego postawa w najmniejszym stopniu nie może uchybiać dobremu imieniu Uczelni.
Studenci, za pomocą studenckiej ankiety oceny programu studiów i jakości kształcenia, dokonują oceny efektów uczenia się realizowanych w ramach praktyk zawodowych. Po uzyskaniu informacji, kierunkowy opiekun praktyk zawodowych ma obowiązek zweryfikowania propozycji i ewentualnego naniesienia poprawek do treści programowych w kolejnym programie praktyk zawodowych.
W czasie spotkań Rady Programowej Kierunku geodezja i kartografia z interesariuszami zewnętrznymi, efekty uczenia się oraz treści programowe przypisane do praktyk zawodowych, poddawane są wnikliwej analizie i na jej podstawie mogą być dokonywane zmiany w karcie opisu zajęć (sylabusie).
Praktyki zawodowe przewidziane w programie studiów na kierunku geodezja i kartografia podlegają obowiązkowemu zaliczeniu z uzyskaniem oceny. Warunkiem zaliczenia praktyk jest uzyskanie oceny pozytywnej. Zaliczenia praktyk zawodowych dokonuje kierunkowy opiekun praktyk, który weryfikuje osiągnięcie przez studentów efektów uczenia się i dokonuje wpisu do karty studenta (zaliczenie na ocenę). Realizacja efektów uczenia się jest weryfikowana na podstawie m.in. prowadzonego dziennika praktyk, karty praktyk oraz opinii opiekuna praktyk z ramienia zakładu, w którym odbywały się praktyki. Student jest zobowiązany dostarczyć komplet dokumentów i rozliczyć się z praktyki zawodowej. Podstawą zaliczenia jest zrealizowanie przez studenta zadań zapewniających uzyskanie efektów uczenia się określonych w programie praktyk. Kryteria oceny obejmują:
- obecność na praktykach, przy czym sama obecność nie wpływa na ocenę praktyk, lecz realizacja 360 godzin dydaktycznych jest warunkiem koniecznym i podstawą do dopuszczenia studenta do zaliczenia,
- wykonanie zadań odpowiadających efektom uczenia się określonym w programie praktyk,
- obserwację studenta (jego stosunek do zleconych zadań i poziom zaangażowania, przestrzeganie obowiązujących regulaminów, stosunek do współpracowników, itp.),
- ocenę dokumentacji potwierdzającej odbycie praktyki i osiągnięcie zakładanych efektów uczenia się.
Student pracujący zawodowo w ramach zatrudnienia, stażu lub wolontariatu może zostać zwolniony z odbycia praktyki zawodowej lub jej części pod warunkiem, że wykonane przez niego czynności są ściśle powiązane z kierunkiem studiów i umożliwiły mu uzyskanie efektów uczenia się określonych w programie studiów dla praktyk zawodowych.
Istnieje możliwość realizacji przez studentów praktyk zawodowych poza granicami kraju. Praktyka zagraniczna realizowana w ramach programu Erasmus+ może zostać zaliczona pod warunkiem uzgodnienia zakresu praktyki z kierunkowym opiekunem praktyk przed jej rozpoczęciem. Zaliczenie takiej praktyki odbywa się zgodnie z zasadami obowiązującymi w Uczelni.
Studenci realizujący praktykę zawodową mogą ubiegać się o zwrot kosztów dojazdu na praktyki i zakwaterowania (Zarządzenie Rektora PWSTE w Jarosławiu nr 14/2021 r.).
Szczegółowe zasady realizacji praktyk określone są w Regulaminie Studiów oraz w Zarządzeniu Rektora nr 146/2023 w sprawie Regulaminu studenckich praktyk zawodowych.
Od wielu już lat Wydział Inżynierii Technicznej PANS w Jarosławiu współpracuje z kilkunastoma firmami geodezyjnymi - interesariuszami zewnętrznymi. Są to firmy z sektora usług geodezyjno-kartograficznych, fotogrametrycznych i teledetekcyjnych, ale są też urzędy związane z geodezją i kartografią, instytucje i stowarzyszenia branżowe. Jest to zespół, w skład którego wchodzą:
- Przedsiębiorstwo Usług Geodezyjnych GEOMIAR sp. z o.o., Jarosław (http://geomiar.com.pl/),
- GEODRAW Wojciech Musz, Rzeszów (https://geodraw.pl/),
- Stowarzyszenie Geodetów Polskich oddział Rzeszów (https://sgp.rzeszow.pl/),
- Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Informatyczne GEOBIT, Łańcut (https://www.geobit.net.pl/),
- ProGea 4D Sp. z o.o., Kraków (https://progea4d.pl/),
- GEOKART – INTERNATIONAL Sp. z o.o., Rzeszów (https://www.geokart.com.pl/),
- GEO-NEXT Usługi geodezyjne Marcin Dudzik, Kraśnik,
- Biuro Projektowe CENTER-PROJEKT mgr inż. Marcin Rymarz, Jarosław (https://centerprojekt.pl/),
- GEOPOL S.C. Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne Piotr Ożóg, Marek Szelepa, Przeworsk,
- Usługi Geodezyjne GEORAD, Leżajsk (http://www.georad.rze.pl/),
- GEORES Sp. z o.o., Rzeszów (https://geores.pl/),
- OPGK, Rzeszów (https://www.opgk.rzeszow.pl/),
- Firma Geodezyjno-Kartograficzna "GEOSET" s.c., Jasło (https://geoset.pl/),
- Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Jarosławiu (https://www.bip.gov.pl/subjects/view/40030),
- Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Przemyślu (https://powiat.przemysl.pl/wydzial-geodezji-kartografii-katastru-gospodarki-nieruchomosciami-i-mieniem-powiatu/),
- Podkarpackie Stowarzyszenie Rzeczoznawców Majątkowych, Rzeszów (https://www.psrm.pl/),
- Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków z/s w Przemyślu (https://wuozprzemysl.pl/).
Współpraca tego zespołu z Wydziałem Inżynierii Technicznej odbywa się na forum Rady Pracodawców, w skład której wchodzą przedstawiciele Interesariuszy i pracownicy z Wydziału. Rada Pracodawców powołana została przez Dziekana Wydziału jako ciało doradcze w procesie kształcenia studentów na kierunku geodezja i kartografia. Na Uczelni reguluje taką współpracę Zarządzenie Rektora PANS w Jarosławiu nr 39/2024 z dnia 22 marca 2024 r. “w sprawie funkcjonowania Rad Pracodawców działających w PANS w Jarosławiu”.
Rada Pracodawców skutecznie pełni funkcję ciała doradczego i opiniującego efekty uczenia się oraz inne elementy programu studiów drugiego stopnia na kierunku geodezja i kartografia. Zgłasza swoje uwagi w celu podnoszenia atrakcyjności procesu kształcenia oraz propozycje dostosowania oferty kształcenia do oczekiwania rynku pracy (przez przegląd i aktualizację podstaw programowych kształcenia, dobór treści programowych oraz metod nauczania i weryfikacji wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych). Aktywnie uczestniczy również w przygotowaniu programu praktyk studenckich dla potrzeb rynku pracy.
Szczegółowe zasady dyplomowania na Wydziale Inżynierii Technicznej Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu dla kierunku geodezja i kartografia, studia drugiego stopnia o profilu praktycznym.
Warunkiem ukończenia studiów na kierunku geodezja i kartografia, studia drugiego stopnia o profilu praktycznym jest uzyskanie pozytywnej oceny ze złożonego przed komisją egzaminu dyplomowego. Szczegółową procedurę prowadzenia i zakończenia pracy dyplomowej –magisterskiej oraz zasady jej oceny reguluje Zarządzenie Rektora nr 59/2024 z dnia 22.04.2024 r. w sprawie dyplomowania w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu.
Praca dyplomowa - magisterska
W drugim semestrze studiów drugiego stopnia na kierunku geodezja i kartografia nauczyciele akademiccy (promotorzy) zgłaszają do Sekretariatu Wydziału Inżynierii Technicznej propozycję tematów prac dyplomowych - magisterskich. Komisja ds. Oceny Prac Dyplomowych zatwierdza temat pracy dyplomowej, cel pracy, metodykę badawczą, aspekt praktyczny pracy dyplomowej oraz proponowaną literaturę.
Praca dyplomowa magisterska stanowi samodzielne rozwiązanie przez dyplomanta problemu technicznego o charakterze inżynierskim - koncepcyjnym i projektowym, teoretycznym lub doświadczalnym. Ponadto praca dyplomowa magisterska uwzględnia aspekt metodologiczny, teoretyczny i/lub empiryczny oraz zawiera wkład twórczy dyplomanta. Rozważania, opis lub analiza zawarte w pracy dyplomowej magisterskiej powinny mieć szerszy zakres aniżeli w pracy inżynierskiej.
Praca dyplomowa może być pracą zespołową, pod warunkiem, że udział każdego z jej twórców jest szczegółowo określony i może być oceniony z punktu widzenia warunku ukończenia studiów. Autor pracy dyplomowej zobowiązany jest do przestrzegania przepisów z zakresu ochrony prawa autorskiego i praw pokrewnych. Wzór strony tytułowej pracy dyplomowej określa zarządzenie Rektora.
Dziekan wydziału zmienia promotora w przypadku wystąpienia ważnych okoliczności uniemożliwiających dotychczasowemu promotorowi dalszą opiekę nad pracą dyplomową. Promotor określa tryb oraz harmonogram prac umożliwiający terminowe złożenie pracy dyplomowej. Promotor zobowiązany jest do weryfikacji pisemnej pracy dyplomowej przy użyciu Jednolitego Systemu Antyplagiatowego przed obroną pracy dyplomowej. Szablon strony tytułowej i oświadczenia promotora oraz studenta znajduje się w serwisie APD. Za poprawność pracy pod względem formalnym odpowiada promotor pracy dyplomowej.
Praca dyplomowa oceniana pozytywnie przez promotora i recenzenta oraz poprawne odpowiedzi na pytania zadane przez członków Komisji egzaminacyjnej są syntetycznym, końcowym miernikiem realizacji zakładanych efektów uczenia się na kierunku geodezja i kartografia, studia drugiego stopnia o profilu praktycznym. Szczegółową procedurę prowadzenia i zakończenia pracy dyplomowej –magisterskiej oraz zasady jej oceny reguluje Zarządzenie Rektora nr 59/2024 z dnia 22.04.2024 r. w sprawie dyplomowania w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
Egzamin dyplomowy
Warunkiem dopuszczenia do egzaminu dyplomowego jest:
- złożenie wszystkich egzaminów przewidzianych w programie studiów;
- uzyskanie zaliczeń z wszystkich zajęć, w tym z praktyk zawodowych oraz uzyskanie wymaganej liczby punktów ECTS określonych w programie studiów;
- uzyskanie co najmniej ocen dostatecznych z pracy dyplomowej wystawionych przez promotora i recenzenta;
- złożenie wymaganych dokumentów.
Egzamin dyplomowy odbywa się przed komisją powołaną przez dziekana wydziału w składzie: przewodniczący, promotor i recenzent pracy magisterskiej. Egzamin dyplomowy skład się z dwóch części:
- weryfikacji efektów uczenia się osiągniętych podczas studiów na danym kierunku, poziomie i profilu;
- obrony pracy dyplomowej.
Egzamin dyplomowy ma formę ustną. Komisji przewodniczy dziekan wydziału, jego zastępca lub nauczyciel akademicki wyznaczony przez dziekana wydziału spośród nauczycieli akademickich posiadających co najmniej stopień naukowy doktora.
Na egzaminie dyplomowym student odpowiada na trzy pytania sprawdzające efekty uczenia się (z kategorii: wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych). Dwa pytania są zadane przez promotora oraz jedno przez recenzenta pracy dyplomowej. Zakres tematyczny pytań dotyczy zagadnień z zajęć realizowanych w ramach programu studiów.
Wynik egzaminu dyplomowego wraz z podaniem ocen egzaminu oraz wynik ukończenia studiów ogłasza studentowi przewodniczący komisji egzaminacyjnej w obecności jej członków, bezpośrednio po jej złożeniu.
Ukończenie studiów
- Zgodnie z Regulaminem Studiów warunkiem ukończenia studiów i uzyskania dyplomu ukończenia studiów jest:
- uzyskanie wszystkich zakładanych efektów uczenia się określonych w programie studiów,
- zaliczenie wszystkich zajęć przewidzianych programem studiów,
- uzyskanie liczby punktów ECTS wymaganej programem studiów;
- złożenie egzaminu dyplomowego z wynikiem pozytywnym;
- pozytywna ocena pracy dyplomowej.
- Datą ukończenia studiów jest data złożenia egzaminu dyplomowego.
- Podstawą obliczenia ostatecznego wyniku studiów są:
- średnia arytmetyczna ocen ze wszystkich zajęć przewidzianych w programie studiów – z uwzględnieniem ocen niedostatecznych uzyskanych w ciągu całego okresu studiów (łącznie z semestrami powtarzanymi oraz wznowionymi);
- ocena pracy dyplomowej (średnia ocen recenzenta i promotora);
- ocena końcowa z egzaminu dyplomowego.
- Ostateczny wynik studiów stanowi sumę: 0,5 oceny średniej arytmetycznej ze studiów oraz po 0,25 ocen z pracy dyplomowej i z egzaminu dyplomowego.
- W dyplomie ukończenia studiów wyższych wpisuje się ostateczny wynik studiów zgodnie z zasadą:
1) od 3,00 do 3,25 ocena słowna: dostateczny (3,0)
2) od 3,26 do 3,75 ocena słowna: plus dostateczny (3,5)
3) od 3,76 do 4,25 ocena słowna: dobry (4,0)
4) od 4,26 do 4,59 ocena słowna: plus dobry (4,5)
5) od 4,60 do 5,0 ocena słowna: bardzo dobry (5,0)
- Po ukończeniu studiów Uczelnia wydaje absolwentowi dyplom ukończenia studiów,
oraz suplement do dyplomu.
- Absolwent może otrzymać dyplom „z wyróżnieniem”, jeżeli spełnił następujące warunki:
- złożył pracę dyplomową w terminie określonym w Regulaminie Studiów;
- uzyskał średnią ocen z toku studiów nie niższą niż 4,60;
- uzyskał oceny bardzo dobre z pracy dyplomowej wystawione przez promotora i recenzenta oraz bardzo dobrą z egzaminu dyplomowego;
- postępował zgodnie z treścią ślubowania.
Dyplom z wyróżnieniem przyznaje Rektor na wniosek komisji egzaminacyjnej.
- W terminie 30 dni od dnia ukończenia studiów uczelnia wydaje absolwentowi dyplom ukończenia studio w wraz z suplementem do dyplomu oraz ich 2 odpisy, w tym na wniosek absolwenta – ich odpis w języku obcym.
- Absolwent przed otrzymaniem dyplomu powinien uregulować wszystkie zobowiązania wobec Uczelni. Odebranie dyplomu absolwent potwierdza podpisem.
W Państwowej Akademii Nauk Stosowanych corocznie dokonuje się badania losów absolwentów kierunków studiów. Do tego badania wykorzystuje się kwestionariusz ankiety. Celem śledzenia losów absolwentów jest między innymi uzyskanie informacji na temat aktualnej sytuacji zawodowej absolwentów na rynku pracy, w tym zgodności zatrudnienia z profilem i poziomem wykształcenia, uzyskanie opinii absolwentów na temat przydatności wiedzy, umiejętności i kompetencji zdobytych w procesie kształcenia w kontekście potrzeb rynku pracy oraz uzyskanie informacji na temat dalszych planów edukacyjnych i zawodowych absolwentów.
Absolwenci kierunku geodezja i kartografia, studia drugiego stopnia o profilu praktycznym w 2023r oceniając nabyte podczas studiów umiejętności jako szczególnie przydatne w pracy zawodowej wskazali:
- znajomość programów komputerowych,
- umiejętność pracy w zespole,
- umiejętności interpersonalne,
- kwalifikacje zawodowe uzyskane na studiach w PANS w Jarosławiu.
Z ankiety wynika, że najbardziej przydatne w pracy zawodowej są zdobyte podczas studiów umiejętności obsługi programów geodezyjnych.
Absolwenci kierunku geodezja i kartografia, studia drugiego stopnia o profilu praktycznym stwierdzili, iż w większości (70%) pracują na podstawie umowy o pracę.