Imię i nazwisko kierownika:
dr inż. Lucjan Pelc
Imiona i nazwiska osób wchodzących w skład Zakładu:
- prof. ucz. dr hab. inż. Franciszek Grabowski
- prof. dr hab. inż. Andrzej Kos
- prof. ucz. dr hab. Marek Matczak
- dr inż. Volodymyr Brygilevych
- dr inż. Jan Cisek
- dr inż. Paweł Krutys
- dr Anna Baran
- dr Serhiy Shcherbovskykh
- mgr inż. Mariusz Skupień
Wykaz konsultacji nauczycieli akademickich w semestrze zimowym w roku akademickim 2024/2025.
Koncepcja kształcenia na studiach inżynierskich pierwszego stopnia na kierunku automatyka i elektronika praktyczna prowadzonych w Instytucie Inżynierii Technicznej PWSTE wpisuje się w Strategię rozwoju Uczelni na lata 2021-2025. Zgodnie z przyjętą i zatwierdzoną Uchwałą Senatu Nr 3/II/21 z dnia 10 luty 2021 r. misją Uczelni jest m.in. kształcenie młodzieży na wysokim poziomie dla potrzeb społeczno-gospodarczych środowiska lokalnego, regionu i kraju, a także stwarzanie szans na ustawiczne podnoszenie wiedzy osób dorosłych.
W kreowaniu koncepcji kształcenia uwzględnia się doświadczenie Uczelni w prowadzeniu działalności edukacyjnej, a także dobre praktyki stosowane od wielu lat w obszarze nauk inżynieryjno-technicznych. Kształcenie na kierunku automatyka i elektronika praktyczna w PWSTE w Jarosławiu odbywa się od 4 lat. W latach wcześniejszych prowadzone były studia na kierunku elektronika i telekomunikacja. Aktualne potrzeby regionalnego rynku pracy, ewolucja zainteresowań studentów oraz przewidywane zmiany w przemyśle regionu spowodowały wskazały na potrzebę utworzenia nowego kierunku automatyka i elektronika praktyczna.
Realizując misję i wizję oraz cel nadrzędny Uczelni, Instytut Inżynierii Technicznej PWSTE w ramach prowadzenia kierunku automatyka i elektronika praktyczna o profilu praktycznym:
- dba o wysoki poziom kształcenia poprzez harmonijny rozwój studentów w zakresie wiedzy, umiejętności praktycznych oraz kompetencji społecznych, dostosowuje program studiów do potrzeb rynku pracy, monitoruje jakość kształcenia oraz losy absolwentów, wdraża rozwiązania zapewniające wysoką jakość kształcenia oraz wspiera pracowników w podnoszeniu kompetencji dydaktycznych,
- przyczynia się do budowania potencjału badawczego poprzez stałe unowocześnianie bazy dydaktycznej,
- buduje relacje współpracy z partnerami środowiska lokalnego oraz jednostkami samorządu terytorialnego.
Program studiów zapewnia realizację treści programowych niezbędnych do uzyskania tytułu zawodowego inżyniera umożliwiając także indywidualizację procesu kształcenia poprzez szeroką ofertę zajęć do wyboru. Program zapewnia również możliwość współpracy zespołowej poprzez realizację projektów wykonywanych w grupach, a także realizację praktyk zawodowych w instytucjach i zakładach pracy. Bardzo ważnym aspektem programu studiów jest również praca dyplomowa inżynierska, która stanowi kompletne rozwiązanie typowego zadania inżynierskiego z wykorzystaniem wiedzy i umiejętności zdobytych w toku studiów.
Instytut Inżynierii Technicznej Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu kształci studentów na kierunku automatyka i elektronika praktyczna na studiach pierwszego stopnia o profilu praktycznym. Kształcenie to jest ściśle skorelowane z oczekiwaniami współczesnego rynku pracy, gospodarki, techniki i wychodzi naprzeciw najnowszym osiągnięciom w tych dziedzinach.
Koncepcja kształcenia na kierunku automatyka i elektronika praktyczna jest realizowana poprzez przygotowanie merytoryczne oraz praktyczne studentów do właściwego funkcjonowania na rynku pracy, w szczególności lokalnym oraz spełniania oczekiwań:
- zawartych w projekcie Strategii rozwoju województwa - Podkarpackie 2030 w zakresie m.in. pozyskania wysoko wykwalifikowanej kadry z potencjałem do stałego pogłębiania wiedzy i rozwoju umiejętności, jak również włączenie pracodawców w proces kształcenia, w szczególności w zakresie praktycznej nauki, budowania infrastruktury społeczeństwa informacyjnego, cyfryzacji przemysłu poprzez integracje sterowanych cyfrowo maszyn z siecią Internet, technologiami informacyjnymi i osobą fizyczną (Przemysł 4.0),
- pracodawców (w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw) w zakresie pozyskania specjalistów z zakresu automatyki i elektroniki,
- dotyczących podjęcia samodzielnej działalności gospodarczej przez absolwentów w zakresie szeroko rozumianej automatyzacji (np. automatyzacja produkcji, inteligencja budynkowa i in.) czy elektroniki (np. projektowanie i realizacja aparatury elektronicznej, serwisowanie i in.).
Studia na kierunku automatyka i elektronika praktyczna o profilu praktycznym mają na celu dostarczenie wiedzy interdyscyplinarnej, ogólnotechnicznej oraz specjalistycznej, umiejętności praktycznych oraz kompetencji społecznych niezbędnych do wykonywania pracy zawodowej. Są przeznaczone przede wszystkim dla osób, które zamierzają podjąć pracę zawodową bezpośrednio po ukończeniu studiów, ale umożliwiają również podjęcie dalszego kształcenia. Program studiów oferuje studentom oprócz obligatoryjnych zajęć kierunkowych także bogatą pulę wybieranych zajęć specjalistycznych. Pozwala to studentom na swobodne konfigurowanie proporcji zawartości programowej. W ogólności studenci mogą wybierać pomiędzy zajęciami dotyczącymi automatyki przemysłowej, automatyki i inteligencji budynkowej, automatyki i elektroniki pojazdów, elektroniki i aparatury elektronicznej. Dominującą formą zajęć są zajęcia praktyczne. Całość procesu edukacyjnego wzbogaca rozbudowany system praktyk zawodowych.
Absolwent studiów pierwszego stopnia kierunku automatyka i elektronika praktyczna jest przygotowany do podjęcia pracy zawodowej w przedsiębiorstwach zajmujących się projektowaniem, wdrażaniem i produkcją rozwiązań z zakresu elektroniki, automatyki przemysłowej, automatyki budynkowej oraz automatyki i elektroniki pojazdów.
Posiada także wiedzę z zakresu przedsiębiorczości pozwalającą na prowadzenie własnej działalności gospodarczej.
Absolwent kierunku automatyka i elektronika praktyczna ma kompetencje pozwalające np. na zaprojektowanie układu sterowania, dobór urządzeń pomiarowych, sterowniczych oraz wykonawczych, zaprogramowanie sterowników i regulatorów przemysłowych, paneli operatorskich sterowników, wykonanie szafy sterowniczej. Ponadto absolwent potrafi dla wybranych urządzeń elektronicznych zdiagnozować usterkę i ją usunąć oraz zaprojektować i wykonać wybrane urządzenie elektroniczne. Wskazane kompetencje są w pełni skorelowane z oczekiwaniami regionalnych pracodawców.
Celem pośrednim kształcenia jest wyposażenie absolwentów w umiejętności twórczego rozwiązywania problemów technicznych, kreowania innowacji, sprawnego komunikowania się z otoczeniem i aktywnego uczestniczenia w pracy grupowej, kierowania projektami technicznymi, transferu wiedzy i jej zastosowań.
- Program studiów dla cyklu kształcenia rozpoczynającego się w roku akademickim 2019/2020
- Program studiów dla cyklu kształcenia rozpoczynającego się w roku akademickim 2020/2021
- Program studiów dla cyklu kształcenia rozpoczynającego się w roku akademickim 2021/2022
- Program studiów dla cyklu kształcenia rozpoczynającego się w roku akademickim 2022/2023
Praktyki zawodowe są integralną częścią programu studiów i podlegają obowiązkowemu zaliczeniu. Praktyki zawodowe na kierunku automatyka i elektronika praktyczna studia pierwszego stopnia, profil praktyczny będą realizowane w zewnętrznych zakładach pracy w wymiarze 800 godzin w sekwencji: po IV semestrze – 320 godzin i po VI semestrze – 480 godzin.
Efekty uczenia się określone dla praktyki zawodowej
Symbol efektów uczenia się przypisanego do zajęć* |
Po zakończeniu zajęć i potwierdzeniu osiągnięcia efektów uczenia się, student w kategorii: Wiedzy - zna i rozumie |
M_01 |
Ma wiedzę na temat sposobu realizacji różnorodnych zadań inżynierskich z zakresu automatyki i elektroniki. |
M_02 |
Zna technologie, narzędzia, metody, techniki oraz sprzęt stosowany |
M_03 |
Zna ekonomiczne i prawne skutki własnych działań podejmowanych |
M_04 |
Zna podstawowe zasady bezpieczeństwa pracy i ergonomii w zawodzie inżyniera (zajmującego się automatyką i/lub elektroniką). |
Umiejętności - potrafi |
|
M_05 |
Potrafi kompletować i weryfikować dokumentację techniczną niezbędną do realizacji określonych projektów z zakresu automatyki i/lub elektroniki. |
M_06 |
Potrafi projektować lub konfigurować urządzenia tworząc oprogramowanie dla potrzeb realizacji projektów i zadań wykonywanych w przedsiębiorstwie. |
M_07 |
Potrafi realizować projekty złożone z podziałem na zadania wykonywane przez członków zespołu projektowego |
M_08 |
Potrafi tworzyć dokumentację projektową i wykonawczą do realizowanych projektów. |
Kompetencji społecznych - jest gotów do |
|
M_09 |
Współpracuje w zespole nad przedsięwzięciem, przyjmując w nim różne role oraz przestrzega zasad etyki zawodowej. |
Weryfikacja założonych efektów uczenia się dla praktyk zawodowych realizowanych w zewnętrznych zakładach pracy odbywa się po zakończeniu przez studenta praktyki. Przygotowuje się oraz udostępnia studentowi Kartę oceny praktyki. Student oceniany jest z realizacji zdefiniowanych efektów uczenia się z podziałem na wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne. Praktykę zalicza opiekun praktyk w zakładzie pracy oraz opiekun-nauczyciel akademicki odpowiedzialny za praktyki zawodowe na kierunku studiów automatyka i elektronika praktyczna.
Dokumentem przedstawiającym zakres zrealizowanego przez studenta programu praktyki jest Dzienniczek praktyki studenckiej. Student odnotowuje w nim codzienne zajęcia, które odzwierciedlają przebieg praktyki. Merytoryczną poprawność zapisów w dzienniczku potwierdza podpisem zakładowy opiekun praktyki. Na podstawie zapisów z dzienniczka student składa sprawozdanie do uczelnianego opiekuna praktyki. Student opisuje przebieg praktyki. Na podstawie weryfikacji sprawozdania oraz rozmowy ze studentem, przeprowadzonej przez opiekuna-nauczyciela akademickiego, wpisana zostaje ocena zaliczająca tą część praktyki.
Podstawą odbywania praktyki przez studenta jest umowa/porozumienie o praktykę z zakładem pracy, w którym praktyka będzie realizowana. Zawarte w niej są zobowiązania do:
- opracowania programów praktyk i zapoznania z nimi studentów,
- sprawowania kontroli i oceny tych praktyk przez kierownika ds. praktyk studenckich,
- wyznaczenia zakładowego kierownika praktyki,
- zapewnienia odpowiedniego miejsca pracy zgodnych z założeniami programowymi praktyk,
- dopilnowania właściwego wykonania przez studentów programów praktyk,
- zapoznanie studentów z zakładowym regulaminem pracy, przepisami BHP oraz o ochronie tajemnicy służbowej,
- umożliwienia przedstawicielowi władz uczelni sprawowania kontroli tych praktyk.
Praktyka zawodowa realizowana w zewnętrznych zakładach pracy może odbywać się w jednostce (przedsiębiorstwie, firmie) zajmującej się działalnością produkcyjną, usługową, projektową, serwisową bezpośrednio związaną z elektroniką i/lub automatyką lub innym zakładzie pracy posiadającym wydzieloną jednostkę zajmującą się bezpośrednio elektroniką i/lub automatyką, np. dział utrzymania ruchu automatyki itp.
Opiekunem praktyki z ramienia zakładu pracy może być osoba posiadająca odpowiednie wykształcenie oraz kwalifikacje w zawodzie lub doświadczenie w wykonywanej pracy.
Przed rozpoczęciem praktyk studenta opiekun praktyki - nauczyciel akademicki - przygotowuje Plan hospitacji praktyk zawodowych wyznaczając na podstawie zebranych umów firmy do bezpośredniej wizytacji.
Do pobrania:
Instytut Inżynierii Technicznej PWSTE w Jarosławiu w trakcie kształcenia na kierunku automatyka i elektronika praktyczna nawiązał współpracę z firmami i instytucjami z otoczenia społeczno-gospodarczego w celu weryfikacji, modyfikacji oraz realizacji programu studiów oraz praktyk zawodowych. Do firm i instytucji współpracujących z kierunkiem automatyka i elektronika praktyczna w Instytucie Inżynierii Technicznej należą:
- Fabryka Maszyn Lubaczów, ul. Mazury 1 37-600 Lubaczów
- P.C. SAN - PAJDA, ul. Blichowa 11 37-500 Jarosław
- MW AUTOMATIC, Gniewczyna Tryniecka 264 37-203 Gniewczyna Łańcucka
- O-I Poland S.A., ul. Morawska 1 37-500 Jarosław (dział utrzymania ruchu automatyki)
- TT Soft, 35-105 Rzeszów, ul. Przemysłowa 9A
- Zakład Usług Technicznych Jerzy Kunzek, Pełkinie 566, 37-511 Wólka Pełkińska
- Zakład Usług Technicznych „TECH-MET”, Morawska 3B, 37-500 Jarosław
- Zespół Szkół Innowacyjnych w Jarosławiu
- Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu
- Zespół Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych w Jarosławiu
Rada pracodawców jest ciałem doradczym w procesie tworzenia programu studiów. Działa ona jako forum wymiany myśli, doświadczeń oraz rozszerzania płaszczyzn współpracy pomiędzy kierunkiem studiów, a instytucjami z otoczenia społeczno-gospodarczego. Działanie Rady pracodawców ma na celu:
- współtworzenie programów studiów,
- dostosowanie oferty kształcenia do oczekiwań rynku pracy,
- podnoszenie atrakcyjności procesu kształcenia,
- realizowanie prac naukowo-badawczych,
- rozwijanie i doskonalenie wzajemnej współpracy.
W skład rady wchodzą instytucje z otoczenia społeczno-gospodarczego, w tym pracodawcy, z którymi współpracuje kierunek studiów.
Realizacja pracy dyplomowej oraz egzamin dyplomowy stanowią końcowe potwierdzenie osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się oraz kończą formalnie studia. Zasady prowadzenia prac dyplomowych, wymogi dotyczące tematów oraz całą procedurę związaną z procesem dyplomowania określa obecnie zarządzenie Rektora nr 29/2022 z dn. 24.03.2022r.
Ukończenie studiów na kierunku automatyka i elektronika praktyczna następuje po:
- uzyskaniu efektów uczenia się określonych w programie studiów,
- złożeniu egzaminu dyplomowego z wynikiem pozytywnym,
- uzyskaniu pozytywnej oceny inżynierskiej pracy dyplomowej.
Pracę dyplomową inżynierską student wykonuje samodzielnie pod nadzorem promotora. Praca musi posiadać walor samodzielnego rozwiązania problemu inżynierskiego z zakresu automatyki i elektroniki. Promotorem pracy może być nauczyciel akademicki posiadający co najmniej stopień naukowy doktora, a recenzent powoływany jest przez dyrektora instytutu. Przed przystąpieniem do egzaminu dyplomowego muszą być spełnione przez studentów następujące warunki:
- złożenie wszystkich egzaminów przewidzianych programem studiów,
- uzyskanie zaliczenia z wszystkich zajęć, w tym praktyk zawodowych oraz uzyskanie wymaganej liczby punktów ECTS określonych w programie studiów,
- uzyskanie pozytywnych ocen z pracy dyplomowej wystawionych przez promotora i recenzenta,
- złożenie wymaganych dokumentów w Dziale Obsługi Studenta.
Spełnienie powyższych warunków winno nastąpić w wymaganych terminach określonych w Regulaminie studiów.
Komisja egzaminacyjna, przed którą odbywa się egzamin i obrona pracy dyplomowej składa się z przewodniczącego powołanego przez Dyrektora Instytutu, promotora i recenzenta.
Formę, przebieg i zakres merytoryczny egzaminu dyplomowego określają Dyrektor Instytutu w porozumieniu z Komisją Oceniającą Prace Dyplomowe kierunku i podaje do wiadomości studentów nie później niż przed zakończeniem VI semestru studiów.
Egzamin dyplomowy składa się z dwóch części:
- obrony pracy dyplomowej, w trakcie której dyplomant prezentuje wykonaną pracę oraz odpowiada na pytania komisji egzaminacyjnej związane z prezentowaną pracą,
- oraz z części drugiej, w której dyplomant jest egzaminowany z zakresu wiedzy i umiejętności określonej w założonych efektach uczenia się dla całego cyklu kształcenia.
Po złożeniu egzaminu dyplomowego komisja egzaminacyjna ustala ocenę końcową, której składowymi są: wyniki osiągnięte w trakcie studiów (1/2 średniej z całego toku studiów), ocena za pracę dyplomową (1/4 z średniej ocen promotora i recenzenta) i ocena uzyskana w trakcie egzaminu (1/4 oceny). Formułę ustalenia oceny końcowej określa Regulamin studiów.
Badania ankietowe dotyczące monitorowania losów absolwentów przeprowadzane są na wszystkich kierunkach prowadzonych przez uczelnię po upływie jednego roku i trzech lat od ukończenia studiów Ze względu na to, iż pierwsi absolwenci kierunku automatyka i elektronika praktyczna opuścili uczelnię po semestrze zimowym roku akademickiego 2021/2022 badania ankietowe monitorowania karier zawodowych dopiero zostaną przeprowadzane. Procedury monitorowania karier zawodowych absolwentów PWSTE w Jarosławiu określa Zarządzenie Rektora nr 74/2022 z dnia 7 lipca 2022 r.
Na podstawie przeprowadzonych rozmów wiadomo, iż jeden z absolwentów pracuje obecnie na stanowisku kierownika w sekcji automatyki i elektroniki w jednej z firm, kolejny podjął pracę jako automatyk w przedsiębiorstwie, w którym odbywał praktykę zawodową, kilku absolwentów założyło własną firmą zajmującą się elementami automatyki budynków, inni pracują na stanowiskach związanych z automatyką - np. W Hucie Szkła w Jarosławiu lub projektują i wykonują szafy sterownicze. Są także absolwenci, którzy związali się zawodowo z Wojskiem Polskim.