Imię i nazwisko Kierownika:
dr inż. Małgorzata Szymczyk
Imiona i nazwiska osób wchodzących w skład Zakładu:
- prof.ucz.dr hab.inż. Janusz Dąbrowski
- prof.dr hab.inż. Konrad Eckes
- prof.dr hab.inż. Krystian Pyka
- dr hab. Inż. Marcin Ligas
- dr inż. Monika Balawejder
- dr inż. Katarzyna Banaś
- dr inż. Marek Banaś
- dr inż. Marek Kulczycki
- dr inż. Adam Palaszewski
- dr inż. Lesław Polny
- dr inż. Tomasz Pirowski
- mgr inż. Marcin Magdziak
- mgr inż. Łukasz Woźniak
Wykaz konsultacji nauczycieli akademickich w semestrze zimowym w roku akademickim 2024/2025.
Koncepcja kształcenia
Koncepcja kształcenia realizowana na kierunku geodezja i kartografia studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym, jest zgodna z misją i głównymi celami strategicznymi Uczelni. Aktualna misja oraz cele strategiczne zostały sformułowane w Strategii Rozwoju Uczelni opracowanej na lata 2021-2025, przyjętej Uchwałą Senatu nr 3/II/2021 PWSTE w Jarosławiu. Zgodnie ze Strategią Rozwoju misją PANS w Jarosławiu jest troska o kształcenie młodzieży na najwyższym poziomie dla potrzeb społeczno-gospodarczych środowiska lokalnego, regionu i kraju, w oparciu o wartości płynące z nauczania społecznego patrona Uczelni –bł. ks. Bronisława Markiewicza.
Nadrzędnym celem Strategii Rozwoju PANS jest jej dynamiczny rozwój w zmieniających się uwarunkowaniach rynkowych oraz najwyższy poziom oferowanego kształcenia dostosowany do potrzeb lokalnego i regionalnego rynku pracy. Jest to możliwe dzięki intensywnemu rozwojowi współpracy z interesariuszami zewnętrznymi oraz wzmacnianiu potencjału infrastrukturalnego i kadrowego Uczelni.
Koncepcja kształcenia na kierunku geodezja i kartografia jest zgodna z aktualnie obowiązującymi regulacjami prawnymi, potrzebami studentów, a także nawiązuje do oczekiwań rynku pracy.
Program studiów na kierunku geodezja i kartografia został opracowany w sposób zapewniający realizację założonych, kierunkowych efektów uczenia się. Treści efektów uczenia się uwzględniają aktualny zakres wiedzy i umiejętności właściwych dla dyscypliny, do której przyporządkowano kierunek studiów. W harmonogramie realizacji programu studiów wyodrębniono następujące grupy zajęć:
- zajęcia kształcenia ogólnego,
- zajęcia kształcenia podstawowego,
- zajęcia kształcenia kierunkowego,
- zajęcia specjalistyczne,
- zajęcia dyplomujące,
- praktykę zawodową.
Realizacja poszczególnych zajęć, według przypisanych im form zapewnia osiągnięcie kierunkowych efektów uczenia się w zakresie:
- Wiedzy teoretycznej
W ramach wykładów studenci zdobywają szeroką wiedzę teoretyczną dotyczącą geodezji i kartografii, jak również nauk pokrewnych oraz dziedzin humanistycznych i społecznych. Program studiów obejmuje zagadnienia związane z:
- matematycznymi podstawami geodezji,
- teorią pomiarów geodezyjnych,
- prawnymi aspektami geodezji i kartografii.
- Umiejętności praktycznych i kompetencji społecznych
W ramach zajęć w formie ćwiczeń, laboratoriów, zajęć praktycznych, warsztatów terenowych, lektoratów językowych i praktyk zawodowych, studenci:
- poznają najnowocześniejsze technologie pomiarowe i obliczeniowe dostępne na rynku,
- sporządzają dokumentację geodezyjną dla specjalistów z rożnych branż oraz do celów prawnych,
- nabywają umiejętności pracy w zespole, w tym pełnienia różnych funkcji,
- uczą się efektywnego komunikowania się ze specjalistami z różnych branż,
- doskonalą umiejętności negocjacyjne,
- posługują się językiem obcym na poziomie B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.
Na kierunku geodezja i kartografia studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym, kształcona jest młodzież w zakresie szeroko pojętej geodezji stosowanej, której zadaniem jest:
- wyznaczanie położenia obiektów w przestrzeni geograficznej,
- gromadzenie i udostępnianie danych o tych obiektach w formie przetworzonej, użytecznej dla celów gospodarczych, administracyjnych i obronnych,
- obrazowanie przestrzeni geograficznej z dużą szczegółowością, od map topograficznych do wielkoskalowych map gospodarczych i inżynierskich,
- monitorowanie stabilności i deformacji obiektów geograficznych.
Kształcenie na kierunku geodezja i kartografia obejmuje także zagadnienia związane z relacjami prawnymi odnośnie obiektów przestrzeni geograficznej, w tym:
- ewidencję gruntów i budynków,
- relacje prawne do działek i obiektów infrastruktury naziemnej oraz podziemnej,
- pomiar i dokumentacja obiektów geodezyjnych zgodnie z wymaganiami prawnymi.
Istotnym elementem kształcenia jest również wnoszenie do przestrzeni geograficznej obiektów projektowanych, w szczególności:
- metody szczegółowej lokalizacji obiektów w przestrzeni geograficznej zgodnie z projektami,
- pomiar realizacyjny, czyli zadawanie kształtów projektów w terenie,
- monitorowanie stabilności lub deformacji obiektów topograficznych oraz infrastruktury na skutek sił przyrody lub działalności człowieka.
Kształcenie na kierunku geodezja i kartografia zapewnia studentom wiedzę, umiejętności oraz kompetencje społeczne z zakresu przyjętej dyscypliny naukowej – inżynieria lądowa, geodezja i transport. Proces kształcenia prowadzony przez nauczycieli akademickich i geodetów posiadających umiejętności praktyczne, tj. państwowe uprawnienia zawodowe oraz prowadzących działalność gospodarczą w zakresie geodezji i kartografii jest wspierany równolegle przez prowadzone badania naukowe. Wyniki tych badań wykorzystywane są w praktyce, dla zwiększenia efektywności przedsiębiorstw w regionie (powiat jarosławski, województwo podkarpackie) i kraju. Prowadzone badania i realizowane projekty umacniają pozycję Uczelni jako ośrodka tworzącego zaplecze intelektualne i kulturalne swego otoczenia.
Geodezja i kartografia jest kierunkiem studiów przygotowującym absolwentów do realizacji zadań związanych z geodezyjną obsługą szeroko pojętego budownictwa oraz gospodarki nieruchomościami. Efekty uczenia się są określone przede wszystkim ustawą Prawo geodezyjne i kartograficzne, ustawą Prawo budowlane, ustawą o gospodarce nieruchomościami i ustawą o infrastrukturze informacji przestrzennej oraz aktami wykonawczymi do tych ustaw.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom studentów, nauczycieli akademickich oraz Rady Pracodawców kierunku geodezja i kartografia – rodzaj zajęć, treści programowe oraz formy ich realizacji są systematycznie weryfikowane i modyfikowane, co znajduje odzwierciedlenie w programach studiów na kolejne cykle kształcenia.
Cele kształcenia
Celem kształcenia na kierunku geodezja i kartografia, studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym prowadzonym w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu jest przygotowanie przyszłych absolwentów do pracy w zawodzie geodety zwiedzą, umiejętnościami oraz kompetencjami społecznymi niezbędnymi do szeroko rozumianego wykonawstwa geodezyjnego, w tym również do realizacji zakresu obowiązków na stanowiskach w administracji samorządowej związanych z geodezją i kartografią.
Celem kształcenia jest wyprofilowanie przyszłej sylwetki absolwenta- inżyniera geodezji i kartografii, który będzie posiadał następujące cechy:
- będzie przygotowany do wszczęcia procedury ubiegania się o uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii;
- będzie przygotowany do świadomego wykonywania zawodu geodety samodzielnie lub w zespole, a także do współpracy ze specjalistami wykonującymi zawody pokrewne;
- będzie rozumiał potrzebę systematycznego doskonalenia zawodowego;
- zdobędzie kompetencje do prowadzenia aktywności w środowisku zawodowym, oparte na umiejętnościach korzystania z dostępnych i potwierdzonych dowodami naukowymi informacji, w celu doskonalenia usług z zakresu wykonawstwa geodezyjnego;
- będzie przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia oraz różnych form kształcenia podyplomowego;
- będzie przygotowany do podnoszenia poziomu swoich umiejętności i kompetencji społecznych w zakresie między innymi: obsługi nowego sprzętu pomiarowego, obsługi nowego oprogramowania, zmieniających się uwarunkowań prawnych wykonawstwa geodezyjnego;
- będzie posiadał umiejętności dostosowania się do zmieniającego się otoczenia gospodarczego, w tym rynku pracy, wyróżnia się etyczną i społeczną odpowiedzialnością zawodową;
- zgodnie z posiadaną wiedzą, umiejętnościami i kompetencjami społecznymi uzyskanymi podczas studiów, będzie przygotowany do pracy indywidualnej lub zespołowej w ramach samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej, a także w ramach zatrudnienia w firmach geodezyjnych i pokrewnych lub w jednostkach samorządu terytorialnego na stanowiskach związanych z wykonawstwem geodezyjnym;
- będzie wykonywał swój zawód ze szczególną starannością, zgodnie z zasadami etyki zawodowej i uregulowaniami prawnymi.
Realizacja działań, mających na celu jakościowy rozwój kształcenia na kierunku geodezja i kartografia postrzegana jest przez wzrost kwalifikacji kadry prowadzącej zajęcia i ciągłą poprawę jakości kształcenia, w tym wzbogacanie oferty zajęć.
Zasady organizacji praktyk zawodowych Geodezja i kartografia, studia pierwszego stopnia o profilu praktyczny Uczelniany Koordynator ds. praktyk zawodowych:
- dr inż. Piotr Maziarz
Kierunkowi opiekunowie praktyk zawodowych w roku akademickim 2024/2025:
- Sem. IV, VI, VII - praktyka zawodowa w zakładzie pracy - dr inż. Adam Palaszewski;
- Sem. II praktyka zawodowa w zakładzie pracy - dr inż. Lesław Polny;
Program praktyk studenckich
- Szczegółowe zasady realizacji praktyk studenckich w roku akademickim 2024/2025
Wymiar i terminy odbywania praktyki zawodowej
Praktyka zawodowa realizowana jest w terminach i w wymiarze zapisanych w harmonogramie realizacji programu studiów.
Do pobrania:
- Regulamin praktyk zawodowych
Szczegółowe zasady realizacji praktyk studenckich w roku akademickim 2024/2025
- Miejsce i termin realizacji oraz cel praktyki zawodowej
Praktyki zawodowe są integralną częścią kształcenia praktycznego studentów na kierunku geodezja i kartografia na studiach pierwszego stopnia o profilu praktycznym. Studenci, uczestnicy praktyk utrwalają i doskonalą na nich umiejętności zdobyte w ramach zajęć realizowanych w Uczelni. Praktyki zawodowe w całym cyklu kształcenia realizowane są zgodnie z programem studiów i obejmują łącznie 720 godzin dydaktycznych realizowanych poza uczelnią, w zakładach pracy.
Harmonogram odbywania praktyk przedstawia się następująco:
- po 2 semestrze – 110 godzin realizowane w Starostwie,
- po 4 semestrze - 180 godzin w firmach geodezyjnych,
- po 6 semestrze - 320 godzin w firmach geodezyjnych,
- w 7 semestrze (październik) - 110 godzin w Starostwie.
Łączna liczba punktów ECTS, które student uzyskuje w ramach praktyk w całym cyklu kształcenia wynosi 29. Praktyka zawodowa przygotowuje studentów do samodzielnych działań zawodowych i kształtuje ich postawy ukierunkowane na rozwój poznawczy, emocjonalny i psychomotoryczny.
Celem praktyk zawodowych jest nabycie, doskonalenie i utrwalanie umiejętności praktycznych przygotowujących studentów do samodzielnego wykonywania pracy zawodowej. Główne założenia realizowanych praktyk zawodowych na kierunku geodezja i kartografia to:
- przygotowanie studenta do samodzielnego wykonywania zawodu, po ukończeniu studiów,
- poszerzanie, pogłębianie i utrwalenie wiedzy merytorycznej i praktycznej zdobywanej w ramach zajęć dydaktycznych,
- wykształcenie umiejętności zastosowania wiedzy teoretycznej zdobytej w toku studiów w praktyce, tj. integracja wiedzy z praktyką,
- poznanie specyfiki pracy na różnych stanowiskach pracy, w różnych warunkach i u różnych pracodawców,
- kształtowanie umiejętności zawodowych związanych bezpośrednio z miejscem wykonywania praktyk zawodowych,
- rozwijanie umiejętności praktycznych i nabieranie samodzielności w rzeczywistych warunkach terenowych,
- potwierdzenie i doskonalenie kompetencji zawodowych studenta oraz poznanie przez niego możliwości zatrudnienia na rynku pracy w geodezji,
- nawiązanie kontaktów zawodowych, umożliwiających wykorzystanie ich do przygotowania się do egzaminu dyplomowego oraz poszukiwania pracy,
- kształtowanie właściwych postaw wobec współpracowników, pracodawców oraz klientów,
- rozwijanie kompetencji współpracy zawodowej, odpowiedzialności zawodowej oraz świadomości dalszego kształcenia i nabywania umiejętności praktycznych,
- nabywanie doświadczeń wpływających na przygotowanie i samodzielną realizację zadań zawodowych,
- kształtowanie spostrzegawczości oraz zdolności samodzielnego i krytycznego myślenia,
- poznawanie zakresu obowiązków na powierzonym stanowisku pracy przez obserwację i naśladowanie zachowania i postaw pracowników w miejscu pracy,
- nabycie umiejętności i doświadczenia w samodzielnym i zespołowym wykonywaniu obowiązków zawodowych,
- kształtowanie wysokiej kultury osobistej w miejscu pracy, postaw etycznych właściwych dla wybranego zawodu i możliwych stanowisk pracy,
- poznanie własnych możliwości na rynku pracy.
- Organizacja praktyki zawodowej i dobór miejsca jej odbywania
Podstawą prawną realizacji praktyk zawodowych poza uczelnią jest umowa między PANS w Jarosławiu, a zakładem przyjmującym studenta na praktykę. Informacje dotyczące organizacji i odbywania praktyk studenckich są dostępne na stronie internetowej Uczelni.
Praktyki zawodowe realizowane są w instytucjach (przedsiębiorstwach geodezyjnych) takich jak:
- duże firmy geodezyjne;
- przedsiębiorstwa geodezyjne zarejestrowane jako podmioty gospodarcze;
- Ośrodki Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej powiatowe i gminne;
- w wyjątkowych przypadkach geodeci z uprawnieniami mający zarejestrowaną działalność gospodarczą.
Uczelnia zapewnia studentom miejsca realizacji praktyk zawodowych. Listę przedsiębiorstw geodezyjnych, w których studenci odbywają praktyki zawodowe, a które wyraziły zgodę na ich przyjęcie przygotowuje Uczelniany Koordynator ds. praktyk.
Student praktykant może samodzielnie dokonać wyboru miejsca praktyki. Podstawą skierowania przez Uczelnię w tym przypadku jest pisemne oświadczenie, w którym kierownik przedsiębiorstwa geodezyjnego wyraża zgodę na odbycie przez studenta praktyki zgodnie z obowiązującym programem i kartą praktyki. W takim przypadku zgodę na to musi wyrazić dziekan wydziału.
- Nadzór nad realizacją praktyki oraz osiągnięciem przez studenta efektów uczenia się.
Nadzór nad prawidłowym przebiegiem praktyk sprawuje kierunkowy opiekun praktyk zawodowych wspierany przez Uczelnianego Koordynatora ds. Praktyk Zawodowych. Jest to nauczyciel akademicki, który odpowiada za realizację praktyk zgodnie z ustalonymi celami, efektami uczenia się i programem. Jest przełożonym studentów odbywających praktykę i jest odpowiedzialny za całokształt zagadnień związanych z organizacją praktyk zawodowych. Do obowiązków kierunkowego opiekuna praktyk zawodowych należy:
- zapoznanie studentów z Regulaminem studenckich praktyk zawodowych PANS w Jarosławiu,
- opracowanie karty opisu zajęć (sylabusa) dla praktyk zawodowych,
- zapoznanie studentów z kartą opisu zajęć dla praktyk zawodowych oraz obowiązującą dokumentacją - podanie do wiadomości studentów wymiaru, zasad oraz trybu odbywania i zaliczenia praktyki zawodowej,
- przygotowanie harmonogramu praktyk w porozumieniu z Uczelnianym Koordynatorem ds. Praktyk Zawodowych,
- zapewnienie zgodności przebiegu praktyki zawodowej z programem i założonymi efektami uczenia się poprzez odpowiedni dobór zakładów pracy / stanowisk pracy i liczby studentów wyznaczonych do realizacji praktyki zawodowej,
- współpraca z zakładami pracy, w których studenci odbywają praktykę,
- opracowanie harmonogramu kontroli zakładów pracy, w których studenci odbywają praktyki zawodowe,
- nadzór nad prawidłowym przebiegiem praktyk zawodowych poprzez wizytowanie zakładów pracy,
- sporządzanie protokołów z wizytacji odbytych w zakładach pracy,
- zaliczenie praktyk zawodowych poprzez dokonanie wpisu do protokołu zaliczenia przedmiotu i karty okresowych osiągnięć studenta na podstawie dokonanej weryfikacji efektów uczenia się i kompletności złożonej dokumentacji,
- sporządzanie sprawozdań.
Kierunkowy opiekun praktyk zawodowych, we współpracy z Uczelnianym Koordynatorem ds. Praktyk Zawodowych aktywnie uczestniczy w doborze miejsc pracy, w których odbywają się praktyki zawodowe. Pod uwagę brane są następujące kryteria:
- wielkość zakładu pracy w którym odbędzie się praktyka,
- wykształcenie i doświadczenie zawodowe opiekunów praktyk zawodowych,
- zakres prac w firmie pozwalających na realizację efektów uczenia się zawartych w programie praktyk zawodowych,
- ocena dotychczasowej współpracy, jeśli praktyki odbywają się cyklicznie w danej firmie,
- jakim sprzętem firma dysponuje.
Kierunkowy opiekun praktyk zawodowych, w każdym roku akademickim, przeprowadza kontrolę wybranych miejsc realizacji praktyk oraz dokonuje hospitacji. Wcześniej przygotowuje plan hospitacji, który zatwierdza Dziekan Wydziału. W trakcie hospitacji sprawdzana jest obecność studenta na praktykach, czas realizacji praktyk, obecność opiekuna praktyk ze strony zakładu pracy, prawidłowość wypełnianych dokumentów i ich zgodność z wykonywanymi czynnościami na praktyce.
W każdym zakładzie pracy, w którym odbywają się praktyki zawodowe, wyznaczone są osoby będące opiekunami praktyk z ramienia firmy. Opiekunem praktyki w miejscu jej odbywania może być osoba posiadająca niezbędną wiedzę i doświadczenie odpowiadające zakresowi realizacji praktyki w wybranej jednostce. Opiekun praktyki w zakładzie pracy zapewnia studentom osiągnięcie założonych efektów uczenia się, a podczas realizacji praktyki zawodowej pełni kluczową rolę zarówno w powierzaniu zadań praktykantowi oraz bieżącym monitorowaniu postępów prac. Opiekuna praktyk w zakładzie pracy wyznacza kierownictwo firmy kierując się wysokimi kwalifikacjami praktycznymi kandydata na opiekuna związanymi z programem praktyki. Celowe jest powoływanie na opiekunów osób pełniących funkcje kierownicze.
Do obowiązków opiekuna praktyki zawodowej w miejscu jej odbywania należy:
- projektowanie zadań do samodzielnego wykonania przez praktykanta,
- mobilizowanie studentów do aktywnego uczestniczenia w działaniach zawodowych,
- podpisanie ze studentem oświadczenia o zachowaniu tajemnicy zawodowej,
- sprawowanie nadzoru merytorycznego nad zadaniami realizowanymi przez studenta,
- ocena przebiegu praktyki,
- utrzymanie współpracy z wydziałowym opiekunem praktyk,
- prowadzenie dokumentacji przebiegu praktyki według ustalonego wzoru.
Od studenta odbywającego praktykę oczekuje się zaangażowania i rzetelności w wykonywaniu powierzonych mu obowiązkowa także wykonywania zadań zawodowych wskazanych przez opiekuna praktyk. Do obowiązków studenta realizującego praktykę zawodową należy:
- zapoznanie się z Regulaminem studenckich praktyk zawodowych oraz szczegółowymi zasadami odbywania praktyk zawodowych na kierunku geodezja i kartografia,
- zapoznanie się z programem praktyk zawodowych, założonymi efektami uczenia się oraz kartą przedmiotu (sylabusem),
- prawidłowa realizacja założonych celów praktyki zawodowej,
- przestrzeganie zasad i terminu odbywania praktyki określonych przez opiekuna oraz niezwłoczne powiadomienie opiekuna o każdej zmianie terminu odbywania praktyki,
- realizowanie zadań praktyki zawodowej według planu ustalonego z opiekunem wynikających z programu praktyk zawodowych,
- zachowanie tajemnicy służbowej oraz ochrona danych poufnych w zakresie określonym przez zakład pracy,
- prowadzenie dokumentacji przebiegu praktyki zawodowej (dziennik praktyk),
- przestrzeganie regulaminu i procedur obowiązujących w firmie, w której realizowana jest praktyka zawodowa,
- posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC) i następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) powstałych w okresie odbywania praktyk zawodowych,
Student odbywający praktykę zawodową reprezentuje Uczelnię w zakładzie pracy i jego postawa w najmniejszym stopniu nie może uchybiać dobremu imieniu Uczelni.
Studenci, za pomocą studenckiej ankiety oceny programu studiów i jakości kształcenia, dokonują oceny efektów uczenia się realizowanych w ramach praktyk zawodowych. Po uzyskaniu informacji, kierunkowy opiekun praktyk zawodowych ma obowiązek zweryfikowania propozycji i ewentualnego naniesienia poprawek do treści programowych w kolejnym programie praktyk zawodowych.
W czasie spotkań Rady Programowej Geodezji i Kartografii z interesariuszami zewnętrznymi, efekty uczenia się oraz treści programowe przypisane do praktyk zawodowych, poddawane są wnikliwej analizie i na jej podstawie mogą być dokonywane zmiany w karcie opisu zajęć (sylabusie).
- Weryfikacja przebiegu praktyki i jej zaliczenie
Praktyki zawodowe przewidziane w programie studiów podlegają obowiązkowemu zaliczeniu z uzyskaniem oceny. Warunkiem zaliczenia praktyk jest uzyskanie oceny pozytywnej. Zaliczenia praktyk zawodowych dokonuje kierunkowy opiekun praktyk, który weryfikuje osiągnięcie przez studentów efektów uczenia się i dokonuje wpisu do karty studenta (zaliczenie na ocenę). Realizacja efektów uczenia się jest weryfikowana na podstawie m.in. prowadzonego dziennika praktyk, karty praktyk oraz opinii opiekuna praktyk z ramienia firmy, w której odbywały się praktyki. Student jest zobowiązany dostarczyć komplet dokumentów i rozliczyć się z praktyki zawodowej. Podstawą zaliczenia jest zrealizowanie przez studenta zadań zapewniających uzyskanie efektów uczenia się określonych w programie praktyk. Kryteria oceny obejmują:
− wykonanie zadań odpowiadających efektom uczenia się określonym w programie praktyk,
− obserwację studenta (jego stosunek do zleconych zadań i poziom zaangażowania, przestrzeganie obowiązujących regulaminów, stosunek do współpracowników, itp.),
ocenę dokumentacji potwierdzającej odbycie praktyki i osiągnięcie zakładanych efektów uczenia się.
Student pracujący zawodowo w ramach zatrudnienia, stażu lub wolontariatu może zostać zwolniony z odbycia praktyki zawodowej lub jej części pod warunkiem, że wykonane przez niego czynności są ściśle powiązane z kierunkiem studiów i umożliwiły mu uzyskanie efektów uczenia się określonych w programie studiów dla praktyk zawodowych.
Istnieje możliwość realizacji przez studentów praktyk zawodowych poza granicami kraju. Praktyka zagraniczna realizowana w ramach programu Erasmus+ może zostać zaliczona pod warunkiem uzgodnienia zakresu praktyki z kierunkowym opiekunem praktyk przed jej rozpoczęciem. Zaliczenie takiej praktyki odbywa się zgodnie z zasadami obowiązującymi w Uczelni.
Studenci realizujący praktykę zawodową mogą ubiegać się o zwrot kosztów dojazdu na praktyki i zakwaterowania (Zarządzenie Rektora PWSTE w Jarosławiu nr 14/2021 r.).
Szczegółowe zasady realizacji praktyk określone są w Regulaminie Studiów oraz w Zarządzeniu Rektora nr 146/2023 w sprawie Regulaminu studenckich praktyk zawodowych.
Rada pracodawców – współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym
Od wielu już lat Wydział Inżynierii Technicznej PANS w Jarosławiu współpracuje z kilkunastoma firmami geodezyjnymi - interesariuszami zewnętrznymi. Są to firmy z sektora usług geodezyjno-kartograficznych, fotogrametrycznych i teledetekcyjnych, ale są też urzędy związane z geodezją i kartografią, instytucje i stowarzyszenia branżowe. Jest to zespół, w skład którego wchodzą:
- Przedsiębiorstwo Usług Geodezyjnych GEOMIAR sp. z o.o., Jarosław (http://geomiar.com.pl/),
- GEODRAW Wojciech Musz, Rzeszów (https://geodraw.pl/),
- Stowarzyszenie Geodetów Polskich oddział Rzeszów (https://sgp.rzeszow.pl/),
- Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Informatyczne GEOBIT, Łańcut (https://www.geobit.net.pl/),
- ProGea 4D Sp. z o.o., Kraków (https://progea4d.pl/),
- GEOKART – INTERNATIONAL Sp. z o.o., Rzeszów (https://www.geokart.com.pl/),
- GEO-NEXT Usługi geodezyjne Marcin Dudzik, Kraśnik,
- Biuro Projektowe CENTER-PROJEKT mgr inż. Marcin Rymarz, Jarosław (https://centerprojekt.pl/),
- GEOPOL S.C. Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne Piotr Ożóg, Marek Szelepa, Przeworsk,
- Usługi Geodezyjne GEORAD, Leżajsk (http://www.georad.rze.pl/),
- GEORES Sp. z o.o., Rzeszów (https://geores.pl/),
- OPGK, Rzeszów (https://www.opgk.rzeszow.pl/),
- Firma Geodezyjno-Kartograficzna "GEOSET" s.c., Jasło (https://geoset.pl/),
- Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Jarosławiu (https://www.bip.gov.pl/subjects/view/40030),
- Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Przemyślu (https://powiat.przemysl.pl/wydzial-geodezji-kartografii-katastru-gospodarki-nieruchomosciami-i-mieniem-powiatu/),
- Podkarpackie Stowarzyszenie Rzeczoznawców Majątkowych, Rzeszów (https://www.psrm.pl/),
- Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków z/s w Przemyślu (https://wuozprzemysl.pl/).
Współpraca tego zespołu z Wydziałem Inżynierii Technicznej odbywa się na forum Rady Pracodawców, w skład której wchodzą przedstawiciele Interesariuszy i pracownicy z Wydziału. Rada Pracodawców powołana została przez Dziekana Wydziału jako ciało doradcze w procesie kształcenia studentów na kierunku geodezja i kartografia. Na Uczelni reguluje taką współpracę Zarządzenie Rektora PANS w Jarosławiu nr 39/2024 z dnia 22 marca 2024 r. “w sprawie funkcjonowania Rad Pracodawców działających w PANS w Jarosławiu”.
Rada Pracodawców skutecznie pełni funkcję ciała doradczego i opiniującego efekty uczenia się oraz inne elementy programu studiów pierwszego stopnia na kierunku geodezja i kartografia. Zgłasza swoje uwagi w celu podnoszenia atrakcyjności procesu kształcenia oraz propozycje dostosowania oferty kształcenia do oczekiwania rynku pracy (przez przegląd i aktualizację podstaw programowych kształcenia, dobór treści programowych oraz metod nauczania i weryfikacji wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych). Aktywnie uczestniczy również w przygotowaniu programu praktyk studenckich dla potrzeb rynku pracy.
Szczegółowe zasady dyplomowania na Wydziale Inżynierii Technicznej Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu dla kierunku geodezja i kartografia, studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym.
Warunkiem ukończenia studiów na kierunku geodezja i kartografia, studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym jest uzyskanie pozytywnej oceny ze złożonego przed komisją egzaminu dyplomowego. Szczegółową procedurę prowadzenia i zakończenia pracy dyplomowej –inżynierskiej oraz zasady jej oceny reguluje Zarządzenie Rektora nr 59/2024 z dnia 22.04.2024 r. w sprawie dyplomowania w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu.
https://www.pwste.edu.pl/wp-content/uploads/2024/11/Zarza%CC%A8dzenie-rektora22_zasady-dyplomowania-2024.pdf
Praca dyplomowa - inżynierska
Komisja ds. Oceny Prac Dyplomowych zatwierdza temat pracy dyplomowej, cel pracy, metodykę badawczą, aspekt praktyczny pracy dyplomowej oraz proponowaną literaturę.
Pracę dyplomową student wykonuje samodzielnie pod nadzorem promotora. Praca musi stanowić samodzielne rozwiązanie problemu inżynierskiego z zakresu geodezji i kartografii, prezentujące ogólną wiedzę i umiejętności studenta związane z kierunkiem studiów oraz umiejętności samodzielnego analizowania i wnioskowania, zgodnie z zasadami dyplomowania. Za poprawność pracy dyplomowej pod względem merytorycznym odpowiada dyplomant oraz promotor. Promotorem pracy inżynierskiej może być nauczyciel akademicki posiadający co najmniej stopień naukowy doktora. Recenzent powoływany jest przez dziekana wydziału na podstawie propozycji promotora.
Praca dyplomowa może być pracą zespołową, pod warunkiem, że udział każdego z jej twórców jest szczegółowo określony i może być oceniony z punktu widzenia warunku ukończenia studiów. Autor pracy dyplomowej zobowiązany jest do przestrzegania przepisów z zakresu ochrony prawa autorskiego i praw pokrewnych. Wzór strony tytułowej pracy dyplomowej określa zarządzenie Rektora.
Dziekan wydziału zmienia promotora w przypadku wystąpienia ważnych okoliczności uniemożliwiających dotychczasowemu promotorowi dalszą opiekę nad pracą dyplomową. Promotor określa tryb oraz harmonogram prac umożliwiający terminowe złożenie pracy dyplomowej. Promotor zobowiązany jest do weryfikacji pisemnej pracy dyplomowej przy użyciu Jednolitego Systemu Antyplagiatowego przed obroną pracy dyplomowej. Szablon strony tytułowej i oświadczenia promotora oraz studenta znajduje się w serwisie APD. Za poprawność pracy pod względem formalnym odpowiada promotor pracy dyplomowej.
Praca dyplomowa oceniana pozytywnie przez promotora i recenzenta oraz poprawne odpowiedzi na pytania zadane przez członków Komisji egzaminacyjnej są syntetycznym, końcowym miernikiem realizacji zakładanych efektów uczenia się na kierunku geodezja i kartografia, studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym. Szczegółową procedurę prowadzenia i zakończenia pracy dyplomowej –inżynierskiej oraz zasady jej oceny reguluje Zarządzenie Rektora nr 59/2024 z dnia 22.04.2024 r. w sprawie dyplomowania w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
Egzamin dyplomowy
Warunkiem dopuszczenia do egzaminu dyplomowego jest:
- złożenie wszystkich egzaminów przewidzianych w programie studiów;
- uzyskanie zaliczeń z wszystkich zajęć, w tym z praktyk zawodowych oraz uzyskanie wymaganej liczby punktów ECTS określonych w programie studiów;
- uzyskanie co najmniej ocen dostatecznych z pracy dyplomowej wystawionych przez promotora i recenzenta;
- złożenie wymaganych dokumentów.
Egzamin dyplomowy odbywa się przed komisją powołaną przez dziekana wydziału w składzie: przewodniczący, promotor i recenzent pracy magisterskiej. Egzamin dyplomowy skład się z dwóch części:
- weryfikacji efektów uczenia się osiągniętych podczas studiów na danym kierunku, poziomie i profilu;
- obrony pracy dyplomowej.
Egzamin dyplomowy ma formę ustną. Komisji przewodniczy dziekan wydziału, jego zastępca lub nauczyciel akademicki wyznaczony przez dziekana wydziału spośród nauczycieli akademickich posiadających co najmniej stopień naukowy doktora, którzy reprezentują dyscyplinę naukową -inżynieria lądowa, geodezja i transport.
Egzamin dyplomowy składa się z dwóch części tzw. obrony pracy dyplomowej, w trakcie której dyplomant prezentuje wykonaną pracę oraz odpowiada na pytania komisji egzaminacyjnej związane z prezentowaną pracą oraz z części teoretycznej w której dyplomant jest egzaminowany z zakresu wiedzy i umiejętności określonej w założonych efektach uczenia się. Zakres tematyczny pytań dotyczy zagadnień z zajęć realizowanych w ramach programu studiów.
Po złożeniu egzaminu dyplomowego komisja egzaminacyjna ustala ocenę końcową, której składowymi są wyniki osiągnięte w trakcie studiów, ocena za pracę dyplomową i ocena uzyskana w trakcie egzaminu.
Wynik egzaminu dyplomowego wraz z podaniem ocen egzaminu oraz wynik ukończenia studiów ogłasza studentowi przewodniczący komisji egzaminacyjnej w obecności jej członków, bezpośrednio po jej złożeniu.
Lista zagadnień teoretycznych do egzaminu dyplomowego zatwierdzona przez Radę Programową kierunku studiów geodezja i kartografia, studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym:
- Podstawowe pojęcia i definicje w geodezji inżynieryjnej i przemysłowej.
- Rodzaje osnów geodezyjnych stosowanych w pracach inżynieryjnych.
- Metody wyznaczania przemieszczeń i deformacji obiektów budowlanych.
- Techniki pomiarowe stosowane w monitoringu konstrukcji i obiektów inżynieryjnych.
- Zastosowanie niwelacji precyzyjnej w badaniach przemieszczeń pionowych.
- Nowoczesne instrumenty geodezyjne stosowane w geodezji inżynieryjnej: tachimetry, skanery laserowe, GNSS.
- Techniki pomiarów satelitarnych GNSS w geodezji inżynieryjnej.
- Zastosowanie skaningu laserowego w inwentaryzacji obiektów inżynieryjnych i przemysłowych.
- Zasady działania i kalibracji tachimetrów elektronicznych.
- Fotogrametria bliskiego zasięgu w analizie i dokumentacji obiektów inżynieryjnych.
- Zasady zakładania osnów pomiarowych dla obiektów inżynieryjnych.
- Rola geodety w procesie realizacji inwestycji budowlanych.
- Geodezyjne wspomaganie projektowania i budowy infrastruktury liniowej (drogi, mosty, rurociągi).
- Metody geodezyjnego wytyczania obiektów inżynieryjnych w terenie.
- Modelowanie 3D i BIM (Building Information Modeling) w geodezji inżynieryjnej.
- Geodezyjne metody badania pionowości i poziomości konstrukcji budowlanych.
- Geodezyjna obsługa maszyn i urządzeń budowlanych w technologii Machine Control.
- Zasady pomiarów i monitoringu konstrukcji narażonych na działanie sił dynamicznych (np. mosty, wieżowce).
- Geodezja przemysłowa w montażu precyzyjnym konstrukcji stalowych i maszyn.
- Normy i standardy geodezyjne w zakresie dokumentacji i pomiarów inżynieryjnych.
- Kształtowanie krzywoliniowych tras komunikacyjnych – definicja i zastosowanie klotoidy, łuków kołowych i przejściowych.
- Geodezyjne metody wytyczania tras drogowych i kolejowych z uwzględnieniem krzywych poziomych i pionowych.
- Obliczanie parametrów geometrycznych tras komunikacyjnych oraz tworzenie profili podłużnych i poprzecznych.
- Pomiar, analiza i obliczanie objętości wyrobisk i zwałowisk na potrzeby inwestycji budowlanych.
- Tworzenie modeli 3D wyrobisk i zwałowisk przy użyciu skaningu laserowego oraz dronów.
- Metody geodezyjne obliczania bilansów mas ziemnych dla projektów inżynieryjnych.
- Podstawowe pojęcia w fotogrametrii – definicja, rodzaje i zastosowania.
- Zasady projektowania osnów fotogrametrycznych – geodezyjnych i aerotriangulacyjnych.
- Rodzaje zdjęć fotogrametrycznych – zdjęcia pionowe, ukośne i stereoskopowe.
- Proces fotogrametrycznej rektyfikacji zdjęć – metody i zastosowania.
- Stereoskopia w fotogrametrii – zasada działania i zastosowanie stereoskopów.
- Zasady tworzenia ortofotomapy – proces technologiczny i wymagania dokładnościowe.
- Modelowanie trójwymiarowe w fotogrametrii – zastosowania i oprogramowanie.
- Bezzałogowe statki powietrzne (UAV) w fotogrametrii – planowanie misji, rodzaje sensorów i analiza wyników.
- Podstawowe techniki analizy teledetekcyjnej – klasyfikacja obrazów i analizy wielospektralne.
- Rodzaje sensorów teledetekcyjnych – różnice między pasywnymi i aktywnymi sensorami oraz ich zastosowania.
- Zastosowanie danych satelitarnych w teledetekcji – analiza danych multispektralnych i radarowych.
- Rozdzielczość obrazów teledetekcyjnych – przestrzenna, spektralna, radiometryczna i czasowa.
- Analiza NDVI w teledetekcji – zastosowanie w monitorowaniu roślinności i środowiska
- Teledetekcja termalna – zasady działania i zastosowania w monitoringu środowiskowym.
- Technologia skanowania laserowego (LiDAR) – zasada działania i zastosowania w geodezji i kartografii.
- Rodzaje skanerów laserowych – naziemne, lotnicze i mobilne – charakterystyka i przykłady zastosowań.
- Obróbka chmury punktów w skanowaniu laserowym – podstawowe procesy: filtracja, klasyfikacja, interpolacja
- Tworzenie modeli 3D z wykorzystaniem danych LiDAR – proces przetwarzania i zastosowania.
- Analiza danych LiDAR w hydrologii i zarządzaniu środowiskiem – przykłady praktyczne.
- Kalibracja i weryfikacja dokładności danych LiDAR – metody i narzędzia.
- Integracja fotogrametrii, teledetekcji i LiDAR – przykłady zastosowań w projektach geodezyjnych.
- Techniki multisensoryczne w monitorowaniu infrastruktury – mosty, drogi, linie energetyczne.
- Ocena jakości danych fotogrametrycznych i teledetekcyjnych – kryteria dokładnościowe i metody kontroli.
- Zastosowanie teledetekcji w zarządzaniu kryzysowym – monitoring klęsk żywiołowych i ocena strat.
- Przyszłość i nowe kierunki rozwoju w fotogrametrii, teledetekcji i skanowaniu laserowym – trendy technologiczne i wyzwania
- Pomiary kątowe w geodezji – metody pomiaru kątów poziomych i pionowych oraz ich zastosowanie.
- Pomiary odległościowe – metody pomiaru odległości (taśmą, dalmierzem optycznym i elektronicznym).
- Zasada działania i budowa teodolitu – rodzaje teodolitów i ich zastosowania w pomiarach geodezyjnych.
- Tachimetria klasyczna i elektroniczna – techniki pomiarów tachimetrycznych oraz podstawowe zastosowania.
- Budowa i zasada działania niwelatorów – rodzaje niwelatorów (libellowe, automatyczne i cyfrowe).
- Podstawowe metody niwelacji – niwelacja geometryczna, trygonometryczna i precyzyjna.
- Pomiary realizacyjne w geodezji – wytyczenie prostych, łuków i innych elementów geometrycznych w terenie.
- Instrukcje geometryczne w geodezji – wcięcie w przód, wstecz i w bok oraz ich zastosowania praktyczne.
- Zakładanie i pomiar osnów geodezyjnych – osnowy poziome i wysokościowe, metody zakładania.
- Azymuty i kąty w geodezji – wyznaczanie azymutów, kątów poziomych i pionowych oraz ich konwersje.
- Obliczanie odległości ze współrzędnych – wzory i metody praktycznego zastosowania w geodezji.
- Układy współrzędnych w geodezji – lokalne i globalne układy współrzędnych (np. PUWG 1992, WGS84).
- Transformacje współrzędnych geodezyjnych – wzory i metody praktycznego zastosowania.
- Metody obliczania powierzchni w geodezji – techniki analityczne i graficzne.
- Podstawy odbiorników GPS i GNSS – zasada działania, rodzaje obserwacji oraz podstawowe zastosowania.
- Pomiar statyczny i kinematyczny GNSS – różnice i praktyczne zastosowania w geodezji.
- Zastosowanie technologii RTK w geodezji – technika pomiarów i dokładności.
- Podstawowe pojęcia geodezyjne – elipsoida, geoid, poziomica, azymut, kierunek.
- Podstawowe obliczenia w niwelacji – wyrównywanie niwelacji liniowej, zamkniętej i sieciowej.
- Pomiary sytuacyjno-wysokościowe – metody i zastosowania.
- Kalibracja i sprawdzanie instrumentów geodezyjnych – metody kontroli dokładności narzędzi pomiarowych.
- Rzutowanie map geodezyjnych – podstawy odwzorowań kartograficznych i ich wpływ na wyniki pomiarów.
- Podstawy geodezji satelitarnej – systemy GNSS, ich struktura i zastosowania w praktyce geodezyjnej.
- Techniki wyrównywania obserwacji geodezyjnych – metody minimalizacji błędów w pomiarach.
- Dokumentacja geodezyjna – sporządzanie i interpretacja operatów geodezyjnych oraz szkiców polowych
- Podstawowe pojęcia kartograficzne – definicja mapy, treść mapy, skala i generalizacja kartograficzna.
- Rodzaje map i ich zastosowania – mapy topograficzne, tematyczne, nawigacyjne i specjalistyczne.
- Historia kartografii – rozwój metod kartograficznych od czasów klasycznych do współczesności.
- Elementy treści mapy – odwzorowania terenu, siatka kartograficzna, rzeźba terenu, obiekty sytuacyjne.
- Skale map i ich wpływ na szczegółowość – rodzaje skal (liczbowa, mianowana, liniowa) i ich interpretacja.
- Odwzorowania kartograficzne – rodzaje odwzorowań (azymutalne, walcowe, stożkowe) i ich zastosowania.
- Kartograficzne układy współrzędnych w Polsce – PUWG 1965, PUWG 1992, PUWG 2000.
- Metody prezentacji kartograficznej – izolinie, metoda powierzchniowa, kropkowa, kartogram, kartodiagram.
- Generalizacja map – rodzaje, cele i procesy związane z uproszczeniem treści kartograficznej
- Symbole kartograficzne – rodzaje znaków, ich funkcje i zastosowanie w mapach klasycznych i cyfrowych.
- Interpretacja rzeźby terenu na mapach – metody przedstawiania wysokości (poziomice, cieniowanie, hipsometria).
- Tworzenie i aktualizacja map topograficznych – etapy i narzędzia stosowane w procesie kartograficznym.
- Systemy informacji geograficznej (GIS) – definicja, struktura i zastosowania w kartografii cyfrowej.
- Formaty danych kartograficznych – wektorowe (shapefile, GeoJSON), rastrowe (GeoTIFF, JPEG) i ich właściwości.
- Źródła danych kartograficznych – zdjęcia lotnicze, obrazy satelitarne, dane lidarowe, pomiary terenowe.
- Cyfrowe modele terenu (DTM i DSM) – różnice, metody tworzenia i zastosowania w kartografii.
- Podstawy geowizualizacji – narzędzia, techniki i metody prezentacji przestrzennej danych geograficznych.
- Tworzenie map w oprogramowaniu GIS – podstawowe funkcje i narzędzia ArcGIS, QGIS
- Projektowanie kartograficzne – zasady estetyki, czytelności i funkcjonalności map.
- Zasady sporządzania legendy mapy – tworzenie legend dla map tematycznych i topograficznych.
- Mapy interaktywne i aplikacje webowe – tworzenie map w technologiach cyfrowych (np. Mapbox, Leaflet).
- Kartografia nawigacyjna – mapy dla transportu drogowego, morskiego i lotniczego, specyfika ich tworzenia.
- Kartografia mobilna i aplikacje mapowe – Google Maps, OpenStreetMap i inne przykłady zastosowań.
- Struktura i zakres danych EGiB – rodzaje informacji katastralnych, ich źródła i sposób aktualizacji.
- Klasyfikacja gruntów – rodzaje użytków gruntowych i zasady ich klasyfikacji w Polsce.
- Podstawy prawne funkcjonowania katastru – ustawy i rozporządzenia regulujące kataster nieruchomości w Polsce.
- Oznaczenia działek ewidencyjnych – zasady identyfikacji działek w rejestrze gruntów i budynków.
- Podział i scalenie nieruchomości – procedury geodezyjne i prawne związane z podziałami i scaleniami gruntów.
- Granice nieruchomości w geodezji prawnej – wyznaczanie i wznowienie granic działek oraz rozgraniczenia.
- Systemy katastralne w Polsce i na świecie – porównanie modeli jedno- i dwuwarstwowych katastru.
- Geodezyjna obsługa postępowań administracyjnych – podział, scalanie, wywłaszczenia i komunalizacja gruntów.
- Dokumentacja geodezyjno-prawna – rodzaje operatów geodezyjnych i ich znaczenie w postępowaniach prawnych
- Podstawy gospodarki nieruchomościami – definicja nieruchomości, rodzaje i formy własności w Polsce.
- Zarządzanie nieruchomościami – cele, zadania i zasady funkcjonowania zarządców nieruchomości.
- Planowanie przestrzenne a gospodarka nieruchomościami – miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i decyzje administracyjne.
- Nieruchomości publiczne i prywatne – zasady gospodarowania mieniem państwowym i komunalnym.
- Użytkowanie wieczyste – zasady, cel i różnice w stosunku do własności nieruchomości.
- Podstawy wywłaszczeń i odszkodowań – procedury i zasady ustalania rekompensaty za wywłaszczone nieruchomości.
- Zasady scalania i wymiany gruntów – procedura oraz cele scalania gruntów w gospodarce nieruchomościami.
- Podstawowe pojęcia w wycenie nieruchomości – wartość rynkowa, katastralna, odtworzeniowa i inwestycyjna.
- Podstawy prawne wyceny nieruchomości – ustawa o gospodarce nieruchomościami i rozporządzenia wykonawcze.
- Metody wyceny nieruchomości – porównawcza, dochodowa, kosztowa i mieszana – charakterystyka i zastosowanie.
- Proces wyceny nieruchomości – etapy wyceny, analiza rynku i sporządzenie operatu szacunkowego.
- Analiza rynku nieruchomości – czynniki wpływające na wartość nieruchomości (lokalizacja, przeznaczenie, infrastruktura).
- Operat szacunkowy – struktura, zawartość i znaczenie dokumentu w procesach gospodarki nieruchomościami.
- Wycena nieruchomości rolnych i leśnych – specyfika wyceny gruntów o różnym przeznaczeniu.
- Wpływ czynników przestrzennych i środowiskowych na wartość nieruchomości – analiza uwarunkowań lokalizacyjnych
- Podstawowe pojęcia i definicje w zakresie GIS i SIT
- Struktury danych przestrzennych: wektorowe i rastrowe.
- Modele danych w GIS: model topologiczny i nietopologiczny.
- Procesy digitalizacji danych przestrzennych i ich znaczenie w GIS.
- Bazy danych przestrzennych: koncepcje projektowania i zarządzania.
- Systemy współrzędnych i transformacje między układami georeferencyjnymi.
- Metody pozyskiwania danych do systemów GIS (teledetekcja, skanowanie laserowe, GPS).
- Integracja danych przestrzennych z różnych źródeł w systemach informacji geograficznej.
- Analizy przestrzenne w GIS: warstwowe, buforowe i sieciowe.
- Tworzenie map tematycznych w środowisku GIS.
- Znaczenie metadanych w systemach informacji geograficznej.
- Systemy informacji o terenie w zarządzaniu przestrzennym i planowaniu.
- Zastosowanie GIS w geodezji i kartografii.Analiza danych rastrowych: ortofotomapy, modele wysokościowe terenu (DEM/DTM).
- Aplikacje GIS w ochronie środowiska i gospodarce wodnej.
- Znaczenie systemów informacji geograficznej w zarządzaniu kryzysowym.
- Zastosowanie GIS w transporcie i logistyce.
- Wizualizacja danych przestrzennych: 2D, 3D i animacje GIS.
- Systemy informacji przestrzennej w katastrze i gospodarce nieruchomościami.
- Zastosowanie GIS w monitoringu zjawisk przyrodniczych (np. powodzie, osuwiska).
- Znaczenie systemów open-source (np. QGIS) w rozwoju technologii GIS.
- Chmury punktów i ich zastosowanie w systemach informacji przestrzennej
- Rozwój technologii mobilnych i ich zastosowanie w GIS (np. aplikacje terenowe).
- Podstawy programowania w GIS: automatyzacja procesów analitycznych (np. Python).
- Wyzwania związane z danymi przestrzennymi: dokładność, aktualność, integracja danych.
- Podstawowe pojęcia rachunku wyrównawczego: obserwacja, niewiadoma, warunek, błąd pomiaru.
- Podział błędów pomiarowych: systematyczne, przypadkowe i grubych błędów.
- Pojęcie i znaczenie średniego błędu w rachunku wyrównawczym.
- Prawo propagacji błędów w geodezji: teoria i zastosowanie.
- Metoda najmniejszych kwadratów (MNK): podstawy teoretyczne i zastosowania.
- Równania obserwacyjne w MNK: budowa i interpretacja.
- Tworzenie równań warunkowych w pomiarach geodezyjnych.
- Ocena dokładności wyników pomiarowych i niewiadomych w MNK.
- Obliczanie elipsoidy błędu: zastosowanie w geodezji.
- Ocena wiarygodności wyników pomiarowych: testy statystyczne w geodezji.
- Analiza zgodności wyników pomiarów przy wykorzystaniu testów statystycznych (np. test t-Studenta, test chi-kwadrat).
- Wyrównanie sieci niwelacyjnej: zagadnienia teoretyczne i praktyczne.
- Wyrównanie sieci poziomej: budowa modelu matematycznego i interpretacja wyników.
- Wyrównanie sieci przestrzennej: specyfika i zastosowania.
- Rachunek błędów przy pomiarach GPS: analiza i wyrównanie wyników.
- Zastosowanie macierzy wag w wyrównaniu sieci geodezyjnych.
- Wyznaczanie współczynników wagowych w pomiarach geodezyjnych.
- Wielorakie modele regresji w analizie danych geodezyjnych.
- Testowanie hipotez statystycznych w analizie danych pomiarowych.
- Zastosowanie analizy wariancji (ANOVA) w badaniach geodezyjnych.
- Obliczanie współczynnika determinacji w analizie regresji.
- Znaczenie rozkładów statystycznych (normalny, Poissona, jednostajny) w geodezji i kartografii.
- Budowa i interpretacja histogramów oraz wykresów rozkładu błędów pomiarowych.
- Podstawowe pojęcia geodezji wyższej: geoidy, elipsoidy, układy odniesienia.
- Transformacje współrzędnych między układami geodezyjnymi (np. WGS84, ETRS89, PL-2000, PL-1992).
- Modelowanie powierzchni Ziemi: geoida, elipsoida i ich znaczenie w geodezji.
- Metody wyznaczania azymutu, odległości i różnicy wysokości na elipsoidzie.
- Konstrukcja i zastosowanie lokalnych układów odniesienia w geodezji.
- Systemy satelitarne GNSS: GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou – porównanie i zastosowania.
- Podstawy pomiarów GNSS: tryby statyczne i kinematyczne (RTK, PPK).
- Wyznaczanie współrzędnych punktów za pomocą technik GNSS – zasady i dokładność.
- Błędy i zakłócenia w pomiarach GNSS: źródła i metody eliminacji.
- Astronomia geodezyjna: wyznaczanie szerokości, długości geograficznej i azymutu astronomicznego.
- Zastosowanie obserwacji satelitarnych w geodezji – geodynamika, monitorowanie deformacji.
- Integracja technik GNSS z geodezją wyższą w pomiarach wysokościowych.
- Globalne systemy nawigacji satelitarnej w monitorowaniu ruchów tektonicznych i deformacji skorupy ziemskiej.
- Wyznaczanie parametrów geoidy metodami satelitarnymi.
- Czas i jego rola w astronomii geodezyjnej: systemy czasu UTC, GPST, TAI.
- Tyczenie i inwentaryzacja obiektów za pomocą nowoczesnych technik zintegrowanych GNSS i laserowych
- Podstawy tyczenia obiektów inżynierskich: przygotowanie danych i realizacja pomiarów.
- Zasady i procedury tyczenia obiektów liniowych (np. dróg, rurociągów).
- Metody tyczenia za pomocą GNSS: dokładność, ograniczenia i zastosowania.
- Zintegrowane techniki GNSS i stacji totalnych w tyczeniu obiektów inżynierskich.
- Tyczenie obiektów wielkokubaturowych: hale, mosty, wieżowce – procedury i wyzwania.
- Inwentaryzacja obiektów budowlanych za pomocą skanowania laserowego 3D – sprzęt i oprogramowanie.
- Techniki skanowania mobilnego i ich zastosowanie w inwentaryzacji infrastruktury liniowej.
- Zastosowanie dronów wyposażonych w lidar w geodezji – inwentaryzacja i monitoring.
- Obliczenia objętości na podstawie danych z chmur punktów – oprogramowanie i metody.
- Modelowanie BIM (Building Information Modeling) w inwentaryzacji obiektów budowlanych.
- Analiza danych z lidarów naziemnych i mobilnych – proces przetwarzania i interpretacja wyników.
- Kalibracja i kontrola jakości danych z technik GNSS i lidarowych w pomiarach inżynierskich.
- Automatyzacja procesów inwentaryzacyjnych z użyciem technologii zintegrowanych (GNSS, lidar, fotogrametria).
Porównanie technik GNSS i lidar w kontekście dokładności i zastosowania w inwentaryzacji obiektów.
Ukończenie studiów
- Zgodnie z Regulaminem Studiów warunkiem ukończenia studiów i uzyskania dyplomu ukończenia studiów jest:
- uzyskanie wszystkich zakładanych efektów uczenia się określonych w programie studiów,
- zaliczenie wszystkich zajęć przewidzianych programem studiów,
- uzyskanie liczby punktów ECTS wymaganej programem studiów;
- złożenie egzaminu dyplomowego z wynikiem pozytywnym;
- pozytywna ocena pracy dyplomowej.
2. Datą ukończenia studiów jest data złożenia egzaminu dyplomowego
3. Podstawą obliczenia ostatecznego wyniku studiów są:
- średnia arytmetyczna ocen ze wszystkich zajęć przewidzianych w programie studiów – z uwzględnieniem ocen niedostatecznych uzyskanych w ciągu całego okresu studiów (łącznie z semestrami powtarzanymi oraz wznowionymi);
- ocena pracy dyplomowej (średnia ocen recenzenta i promotora);
- ocena końcowa z egzaminu dyplomowego.
4. Ostateczny wynik studiów stanowi sumę: 0,5 oceny średniej arytmetycznej ze studiów oraz po 0,25 ocen z pracy dyplomowej i z egzaminu dyplomowego.
5. W dyplomie ukończenia studiów wyższych wpisuje się ostateczny wynik studiów zgodnie z zasadą:
1) od 3,00 do 3,25 ocena słowna: dostateczny (3,0)
2) od 3,26 do 3,75 ocena słowna: plus dostateczny (3,5)
3) od 3,76 do 4,25 ocena słowna: dobry (4,0)
4) od 4,26 do 4,59 ocena słowna: plus dobry (4,5)
5) od 4,60 do 5,0 ocena słowna: bardzo dobry (5,0).
6. Po ukończeniu studiów Uczelnia wydaje absolwentowi dyplom ukończenia studiów oraz suplement do dyplomu.
7. Absolwent może otrzymać dyplom „z wyróżnieniem”, jeżeli spełnił następujące warunki:
- złożył pracę dyplomową w terminie określonym w Regulaminie Studiów;
- uzyskał średnią ocen z toku studiów nie niższą niż 4,60;
- uzyskał oceny bardzo dobre z pracy dyplomowej wystawione przez promotora i recenzenta oraz bardzo dobrą z egzaminu dyplomowego;
- postępował zgodnie z treścią ślubowania.
Dyplom z wyróżnieniem przyznaje Rektor na wniosek komisji egzaminacyjnej.
8. W terminie 30 dni od dnia ukończenia studiów uczelnia wydaje absolwentowi dyplom ukończenia studio w wraz z suplementem do dyplomu oraz ich 2 odpisy, w tym na wniosek absolwenta – ich odpis w języku obcym.
9. Absolwent przed otrzymaniem dyplomu powinien uregulować wszystkie zobowiązania wobec Uczelni. Odebranie dyplomu absolwent potwierdza podpisem.
Losy absolwentów
W Państwowej Akademii Nauk Stosowanych corocznie dokonuje się badania losów absolwentów kierunków studiów. Do tego badania wykorzystuje się kwestionariusz ankiety. Celem śledzenia losów absolwentów jest między innymi uzyskanie informacji na temat aktualnej sytuacji zawodowej absolwentów na rynku pracy, w tym zgodności zatrudnienia z profilem i poziomem wykształcenia, uzyskanie opinii absolwentów na temat przydatności wiedzy, umiejętności i kompetencji zdobytych w procesie kształcenia w kontekście potrzeb rynku pracy oraz uzyskanie informacji na temat dalszych planów edukacyjnych i zawodowych absolwentów.
Absolwenci kierunku geodezja i kartografia, studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym w 2023r oceniając nabyte podczas studiów umiejętności jako szczególnie przydatne w pracy zawodowej wskazali:
- umiejętności związane z obsługą programów geodezyjnych,
- kompetencje społeczne z uwzględnieniem komunikacji interpersonalnej,
- kwalifikacje zawodowe uzyskane na studiach w PANS w Jarosławiu, w tym umiejętności do wykonywania zawodu geodety.
Ponadto Studenci wskazywali na treści programowe szczególnie ważne, w przyszłej pracy zawodowej i były to: wycena nieruchomości, obsługa programów geodezyjnych, zagadnienia geodezji inżynieryjnej, praktyki w zakładzie pracy, zajęcia praktyczne, warsztaty terenowe.
Zdecydowana większość absolwentów podjęła studia na tym samym kierunku na studiach drugiego stopnia PANS w Jarosławiu.