Deklaracja Społecznej Odpowiedzialności Uczelni
17 września 2019 r. 58 uczelni podpisało w Krakowie Deklarację Społecznej Odpowiedzialności Uczelni. Przedstawiciele uczelni zobowiązali się do upowszechniania wartości akademickich oraz popularyzowania nauki wśród społeczeństwa.
Deklaracja zawiera 12 zasad dotyczących różnych aspektów funkcjonowania uczelni, działalności dydaktycznej, naukowej, organizacji wewnętrznej czy dialogu z interesariuszami. W ramach każdej z zasad sformułowano oczekiwania wobec uczelni-sygnatariuszy do rozwijania danego obszaru funkcjonowania uczelni w duchu poszanowania środowiska
i solidarności społecznej.
Według Ministerstwa Edukacji i Nauki deklaracja ta oznacza dobrowolne zaangażowanie się szkół wyższych w promowanie idei zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności w programach edukacyjnych, badaniach naukowych, jak również rozwiązaniach zarządczych i organizacyjnych uczelni. Jej celem jest budowanie szerokiej świadomości społecznej na temat roli uczelni w kształtowaniu warunków dla zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju.
Do pobrania:
SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ UCZELNI W PANS W JAROSŁAWIU
Efektywna transformacja w kierunku zrównoważonego rozwoju uzależniona jest w dużej mierze od świadomości wyzwań społecznych, środowiskowych i gospodarczych wśród grup aktywnie kreujących rynek. Kluczową rolę w tym procesie odgrywa szkolnictwo wyższe. Misją nowoczesnych uczelni jest nie tylko edukowanie kadr dla nowoczesnej gospodarki: pracowników, menadżerów czy pracodawców, ale przede wszystkim rozwijanie uczelni jako ośrodka kształtowania wartości, postaw społecznych i obywatelskich oraz kreowania nowych idei. Misja ta rozwijana jest zarówno w odpowiedzi na oczekiwania regulacyjne odnoszące się do tzw. trzeciej misji uczelni, jak i poprzez oddolne inicjatywy środowiska akademickiego. PANS w Jarosławiu, w 2019 roku podpisała Deklarację Społecznej Odpowiedzialności Nauki. Uczelnia zobowiązała się do promowania idei zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności w programach edukacyjnych, badaniach naukowych oraz rozwiązaniach zarządczych i organizacyjnych. Celem Deklaracji jest budowanie szerokiej świadomości społecznej na temat roli uczelni w kształtowaniu warunków dla zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Deklaracja składa się z dwunastu zasad odnoszących się do różnych aspektów funkcjonowania uczelni, działalności dydaktycznej, naukowej, organizacji wewnętrznej czy dialogu z interesariuszami. W każdej z zasad kierowane są oczekiwania wobec uczelni, sygnatariuszy do rozwijania danego obszaru funkcjonowania uczelni w duchu społecznej odpowiedzialności.
W PANS w Jarosławiu obowiązuje Kodeks Etyczny Nauczyciela Akademickiego, w którym podkreśla się, iż środowisko akademickie jest świadome wpływu nauki, edukacji i techniki na jakość ludzkiego życia, wierne swoim powinnościom akademickim i społecznym. W swojej pracy zobowiązuje się do przestrzegania zasad etycznych i stosowania najwyższych standardów akademickich.
Społeczna odpowiedzialność Uczelni koncentruje się wokół następujących kwestii:
- Troska o środowisko naturalne
Uczelnia wdraża rozwiązania chroniące środowisko naturalne we wszystkich aspektach funkcjonowania. W sposób ciągły zmniejszane jest zużycie energii elektrycznej, gazu i wody. Jest to konsekwencja modernizacji obiektów oraz wdrażania rozwiązań OZE. Na Uczelni zrealizowano projekt budowy farmy fotowoltaicznej. Postawy proekologiczne rozwijano poprzez projekty studenckie. Jednym z nich jest utworzenie Pasieki Akademickiej wraz z łąką kwietną. Kontynuowany jest projekt Alei Lipowej, w którym co roku maturzyści z regionu sadzą pamiątkową lipę symbolizującą trwałość wiedzy.
- Zaangażowanie i różnorodność społeczności akademickiej
Uczelnia zwiększyła dostępność dla interesariuszy, w tym studentów zagranicznych oraz osób ze szczególnymi potrzebami (z uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami). Dotyczy to szeroko pojętej informatyzacji, w tym rozwoju i wdrażania systemów IT służących wirtualizacji procesów zarządzania Uczelnią. Zwiększono zaangażowanie i udział we wspólnocie akademickiej poprzez ulepszenie sprawnego obiegu informacji w zakresie EOD dla studentów i pracowników, realizację serwisów mPracownik oraz RCP. Nastąpiło budowanie kultury społecznie odpowiedzialnej wspólnoty poprzez zapewnienie dostępności tematyki SOU i realizacji z nią związanych, na stronach internetowych Uczelni. Przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom w miejscu pracy i studiowania jest wyrażone poprzez bezstronne, transparentne i efektywne działania Komisji antydopingowej, Rzecznika dyscyplinarnego do spraw nauczycieli akademickich, Rzecznika dyscyplinarnego do spraw studentów. W Uczelni działają procedury obsługi zgłoszeń osób naruszających prawa. Zorganizowano możliwość konsultacji psychologicznych w postaci doraźnego wsparcia w sytuacjach trudnych lub kryzysowych dla studentów w Uczelni. Realizowane są zadania na rzecz osób z niepełnosprawnościami, które koordynuje Pełnomocnik Rektora do spraw systemu opieki i kontaktu z osobami niepełnosprawnymi.
- Badania naukowe oddziałujące społecznie oraz wsparcie procesu dydaktycznego
PANS w Jarosławiu dąży do wizerunku Uczelni, która jest liderem prognozującym, proponującym oraz szukającym nowatorskich rozwiązań współczesnych problemów. Uczelnia wspiera projekty oraz badania, których działalność nastawiona jest na poprawę jakości życia oraz wprowadzanie do obszarów badawczych zagadnień związanych ze społeczną odpowiedzialnością. Uczelnia była organizatorem szkoleń nauczycieli akademickich, które poszerzyły wiedzę i umiejętności, również te, które dotyczą nowoczesnych i aktywnych metod nauczania akademickiego.
- Społecznie odpowiedzialni absolwenci
Upowszechnienie idei społecznej odpowiedzialności ma odniesienie w programach kształcenia, szczególnie poprzez nabywanie umiejętności w zakresie kompetencji społecznych oraz realizację przedmiotów ogólnouczelnianych z zakresu nauk społeczno-humanistycznych. Uczelnia wspiera rozwój kompetencji oraz postaw społecznych studentów poprzez uczestnictwo w projektach i programach międzynarodowej wymiany np. Erasmus, obejmujących zagadnienia SOU.
- Aktywna współpraca z interesariuszami zewnętrznymi
Na każdym wydziale Uczelni działają Rady Pracodawców, które mają istotny wpływ na budowę i realizację programów studiów oraz przebieg zajęć praktycznych
i praktyk. Uczelnia zwiększyła również rolę interesariuszy zewnętrznych w swojej działalności poprzez aktywny udział w procesie edukacji w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych. Uczelnia była organizatorem wielu działań popularyzujących naukę. Zorganizowano konkursy, pokazy, wykłady otwarte. Od 2013 roku w Uczelni prowadzony jest Uniwersytet Dziecięcy, którego uczestnikami są uczniowie ze szkół podstawowych regionu. Studenci, pracownicy Uczelni byli zaangażowani w prowadzenie wolontariatu, którym zarządza Koordynator Akademickiego Centrum Wolontariatu. Dotyczy to również pomocy kierowanej do potrzebujących obywateli Ukrainy. Dla społeczeństwa regionu prowadzone były akcje promujące zdrowy tryb życia, działania prozdrowotne. Poprzez promowanie postaw przedsiębiorczych wśród studentów i pracowników oraz osób spoza społeczności akademickiej przybliżona została idea zrównoważonego rozwoju przedsiębiorczości. Uczelnia była organizatorem wykładów otwartych z zakresu pedagogiki i psychologii, ekologii oraz szeroko pojętej ekonomii, kierowanych do studentów i pracowników edukacji
w regionie.