Informacje o projekcie
Numer i nazwa Osi priorytetowej: III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju
Numer i nazwa Działania: 3.1 Kompetencje w szkolnictwie wyższym
Instytucja, w której wniosek został złożony: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Numer naboru: POWR.03.01.00-IP.08-00-PRK/16
Okres realizacji projektu: od: 2017-01-02 do: 2019-10-01
Celem głównym projektu jest podniesienie kompetencji absolwentów przez realizację i włączenie do programu nauczania [50% KP7] certyfikowanych szkoleń, zajęć warsztatowych i praktycznych kształtujących kompetencje studentów adekwatne do zdiagnozowanych potrzeb rynku - zgodny z cel szczegółowym "..podniesienie kompetencji osób uczestniczących w edukacji na poz. wyższym.."
Główne rezultaty projektu: podniesienie kompetencji zawodowych, komunikacyjnych, przedsiębiorczych i analitycznych przez 612 studentów PWSTE w Jarosławiu potrzebnych dla budowania kadr branż kreatywnych.
Grupa docelowa: 612 studentów PWSTE w Jarosławiu, w tym 367 [K], 245 [M], w tym 32 [ON].
Skład beneficjentów pomocy stanowić będą [K] 60% i [M] 40%,
co ma na celu zniwelowanie różnić [obecnie średnio na kierunkach objętych wsparciem kobiety stanowią 67,19% studentów.
Zadania w ramach projektu:
- Akademia goCreative - Program certyfikowanych warsztatów w podziale na szkolenia dedykowane dla poszczególnych kierunków związane z branżami kreatywnymi, oraz warsztaty i kursy dostępne dla wszystkich kierunków. Każdy kurs podlegać będzie certyfikacji, uznawalnej w danej branży oraz zgodnej z Europejskimi Ramami Kwalifikacji walidowane w systemie Vocational Competence Certificate [VCC] - walidacja w jednostce zewnętrznej w stosunku do organizatora szkoleń, z certyfikatem uznającym kompetencje na poziomie europejskim.
- Program zajęć praktycznym metoda projektową - praca nad projektem z tutorem w grupach 5 os., oraz warsztaty biznesowe.
- Współpraca z podmiotami otoczenia społeczno-gospodarczego - case study prowadzone przez przedsiębiorców i wizyty studyjne.
W sumie zaprojektowano 5972 godz. warsztatów i szkoleń, z czego zajęcia w formie warsztatowej w liczbie 5066 stanowią 84,83% zajęć na każdym kierunku objętym wsparciem ogółem.
Trwałość i wpływ rezultatów projektu
Efekty projektu zostaną zachowane przez okres 2 lat od zakończenia rzeczowej i finansowej realizacji określonej w umowie o dofinansowanie. Beneficjent posiada zdolność instytucjonalną, prawną i finansową dla zachowania efektów zadania. Przez trwałość projektu rozumie się nie poddanie go znaczącej modyfikacji mającej wpływ na charakter lub warunki realizacji projektu lub powodującej uzyskanie nieuzasadnionej korzyści przez podmiot oraz wynikającej ze zmiany charakteru własności elementu infrastruktury albo z zaprzestania działalności produkcyjnej. W wniosku przewidziano, że 50% działań będzie realizowanych przez okres 2 lat po zakończeniu projektu bez wsparcia ze środków europejskich.