Opis projektu
Nr projektu: N3_596
Projekt finansowany jest w ramach programu grantowego na prace B+R jednostek naukowych (Nabór III, Konkurs nr 1/2021) w ramach projektu pt. „Podkarpackie Centrum Innowacji” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej nr I "Konkurencyjna i innowacyjna gospodarka" z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.
Okres realizacji projektu: od: 2022-02-01 do: 2022-10-31
Całkowita wartość projektu: 166 695,40 PLN
Dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej: 166 695,40 PLN
Cel projektu
Celem projektu jest stworzenie prototypu oprogramowania, które pozwalać będzie na uzyskanie w czasie rzeczywistym wartości nieruchomości komercyjnych będących własnością samorządów.
Procedury obliczeniowe zostaną oparte o autorskie propozycje zespołu wykonawczego. W celu zwiększenia możliwości komercjalizacji produktu zdecydowano się na powołanie zespołu badawczego z trzech uczelni (PWSTE w Jarosławiu, AGH Kraków i PWSW z Przemyśla). Dzięki temu produkt będzie przetestowany dla różnych ośrodków i dodatkowo włączenie do współpracy wielu specjalistów pozwoli na uzyskanie efektu synergii. Problem badawczy będzie rozwiązany poprzez wykorzystanie istniejących zasobów wiedzy poszerzonych o autorskie oprogramowanie dzięki czemu będzie można wykorzystać go do tworzenia nowych zastosowań.
Dzięki współpracy z samorządem istnieje duże prawdopodobieństwo komercjalizacji i promocji produktu w innych samorządach. Do projektu B+R autorów skłonił brak produktów o zakładanej funkcjonalności na rynku.
Przewidywany przebieg oraz rezultat projektu
Projekt jest zrealizowany w etapach pokrywających się z osiąganiem kolejnych poziomów gotowości technologicznej.
TRL 3
W pierwszym etapie zostanie wyznaczona lista zmiennych niezależnych i określona korelacja pomiędzy nimi. Następnie w oparciu o studium literatury zostanie poszerzona o inne ujęte przez innych badaczy zmienne opisujące. W kolejnym kroku zostaną przeprowadzone badania, których celem będzie udowodnienie słuszności przyjętych hipotez i wyodrębnienie najbardziej istotnych z nich dla badanego procesu. Następnym etapem badań będzie potwierdzenie słuszności postawionych hipotez i uzasadnienie ich przy pomocy narzędzi statystycznych. Ostatecznym celem prac na poziomie (TRL 3) będzie wyznaczenie istotnych zmiennych opisujących rynek nieruchomości komercyjnych będących własnością samorządu.
TRL 4
Na podstawie określonych zmiennych niezależnych zostanie określony algorytm pozwalający na określenie drogi postępowania, prowadzącej do rozwiązania postawionego problemu. Na tym etapie przewiduje się wyznaczenie przesłanek teoretycznych do zdefiniowania modeli, które w będą mogły korzystać z maszynowego uczenia i uogólniania zdobytej. Przyjęte modele zostaną zweryfikowane w oparciu dane ogólnie dostępne.
TRL 5
Uzyskane modele w warunkach laboratoryjnych (TRL 4) zostaną zweryfikowane przy współudziale samorządowców i zarządców mienia komunalnego w oparciu o dane archiwalne pochodzące ze spółek komunalnych.
TRL 6
W oparciu o wypracowany i przetestowany model (TRL 5) o dane teoretyczne i historyczne model zostanie zweryfikowany o dane rzeczywiste. Koniec badań uwieńczony będzie wykonaniem prototypowego oprogramowania do szacowania aktualnej/bieżącej wartości nieruchomości komercyjne będącej własnością samorządu wraz z analizą kosztów podjętej decyzji w sprawie przeznaczenia nieruchomości. Oprogramowanie zostanie zweryfikowane o aktualne dane pochodzące od zarządcy nieruchomości.
dr hab. inż. Janusz Dąbrowski
Przewodniczący Zespołu Badawczego
Jarosław Stępiński
Kierownik Projektu