Jedność w różnorodności. Edukacja międzykulturowa na wspólnym obszarze polsko-słowackiego pogranicza
Międzynarodowa Konferencja Naukowa
W dniach 27-29 listopada 2017 roku odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa Jedność w różnorodności. Edukacja międzykulturowa na wspólnym obszarze pogranicza, polsko-słowackiego. Konferencja zorganizowana jest w ramach projektu nr INT/EK/PO/3/I/B/0097 Jedność w różnorodności. Edukacja międzykulturowa na wspólnym obszarze słowacko-polskiego pogranicza, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach Program Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020. Partnerem Wiodącym mikroprojektu jest Uniwersytet Preszowski w Preszowie. Celem Konferencji będzie zdefiniowanie nowych założeń, treści i celów edukacji międzykulturowej z uwzględnieniem regionalnych uwarunkowań. Eksperci z obu stron zaprezentują nowe wyniki badań z zakresu edukacji międzykulturowej.
Do wspólnej debaty zapraszamy wykładowców międzykulturowych studiów europejskich, socjologii, pracy socjalnej, pedagogiki, zarządzania, historii. Tematyka konferencji wychodzi naprzeciw aktualnym tendencjom w rozwoju edukacji międzykulturowej, a także będzie koncentrować się na obecnych problemach pojawiających się w naszym społeczeństwie, dotyczących potrzeby wychodzenia na pogranicza kulturowe, pobudzanie potrzeb poznawczych i emocjonalnych. Pozwoli to na kształtowanie otwartości wobec świata i porozumiewania się w skali międzynarodowej ludzi różnych ras, religii, narodowości, tradycji oraz kondycji psychofizycznej, a w szczególności z niepełnosprawnością. Poza wiedzą teoretyczną z zakresu edukacji międzykulturowej, tematyka konferencji pozwoli na rozwój i pogłębienie praktycznych umiejętności w zakresie budowania optymalnej komunikacji międzykulturowej, zarządzania kapitałem ludzkim i budowania dialogu międzykulturowego w środowisku szkolnym, akademickim, zawodowym i społecznym. Celem konferencji w tym zakresie jest podniesienie poziomu wiedzy na temat uprzedzeń i stereotypów oraz uświadomienie potrzeby tolerancji, prowadzenia dialogu oraz uwrażliwiania na „Innego”. Konferencja przyczyni się do zrozumienia korzyści płynących z różnorodności i przeciwstawiania się dyskryminacji, ksenofobii, niwelowaniu stereotypów i uprzedzeń, poczynając od środowiska lokalnego, służącemu budowaniu postaw otwartości i dialogu między społeczeństwami, jak również rozwijaniu współpracy oraz kontaktów między społeczeństwami, opartych na wzajemnym szacunku i tolerancji.
Tematyka konferencji oscylować będzie wokół takich zagadnień jak:
- Edukacja międzykulturowa na wspólnym obszarze słowacko-polskiego pogranicza – jej formy, treści efekty, przykłady, problemy wyzwania i nadzieje .
- Edukacja międzykulturowa poprzez różne formy aktywności ludzkiej (naukę, sport turystykę, sztukę, pracę) oraz kształcenie i wychowanie.
- Komunikacja interpersonalna oraz współżycie społeczne ludzi różnych ras, religii, światopoglądów systemów wartości, narodowości, kondycji psychofizycznej i tradycji historycznej.
- Migracyjne procesy i problemy we współczesnej Europie – przyczyny i konsekwencje.
- Etniczność – status, problemy, edukacja mniejszości etnicznych.
- Postawy: uprzedzenia, dyskryminacja rasizm, ksenofobia, marginalizacja i wykluczenie społeczne osób z niepełnosprawnością oraz stygmatyzowanych z różnych przyczyn .
- Problem tożsamości kulturowej i religijnej wspólnego obszaru polskiego i słowackiego pogranicza.
- Kulturowe granice i pogranicza – problemy, socjopatologia, edukacja
- Budowanie komunikacji międzykulturowej, zarządzania kapitałem ludzkim i budowania dialogu międzykulturowego.
- Profilaktyka rozwarstwiania się i podziału ogólnoludzkiej kultury na rozmaite dychotomie.
- Kulturowa i religijna tożsamość Europy
- Procesy integracyjne wobec odżywających w Europie fundamentalizmów .
- Zachowanie i rozwój wzajemnych relacji przygranicznych w aspekcie kulturowym, religijnym gospodarczym i turystycznym.
Udział w konferencji jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń! Zgłoszenie należy przesłać drogą elektroniczną do dnia 20.10.2017 r. na adres: magdalena.lezucha@pwste.edu.pl
- Termin nadsyłania streszczeń referatów w języku polskim i angielskim (tytuł wystąpienia w j. polskim i w j. angielskim) do 5.11.2017 r.
- Pełne teksty referatów w języku polskim (Word, PDF) należy wysyłać do mgr. Roberta Oliwy, tel.: 606 878 287, e-mail: robert.oliwa@pwste.edu.pl do dnia 27.11.2017 r.
- Materiały konferencyjne będą recenzowane i publikowane w elektronicznej wersji z numerem ISBN, Wydawnictwo PWSTE w Jarosławiu.
Pliki do pobrania
Magdalena Leżucha
Sekretarz konferencji
Adres
PWSTE w Jarosławiu
Adres
ul. Czarnieckiego 16
37-500 Jarosław