Zwyczaje wielkanocne w państwach obszaru języka niemieckiego i angielskiego w wykładzie dla słuchaczy Uniwersytetu Dziecięcego
W ramach wykładu zorganizowanego przez Instytut Humanistyczny z młodymi studentami Uniwersytetu Dziecięcego spotkała się doc. dr Maria Malinowska, która w dniu 8 kwietnia 2017 r. zaprezentowała zwyczaje wielkanocne w państwach obszaru języka niemieckiego. Z kolei w drugiej części wykładu studentki filologii angielskiej wspierane przez mgra Roberta Oliwę omówiły tradycje wielkanocne w Wielkiej Brytanii.
Tym razem w PWSTE w Jarosławiu gościliśmy uczniów Szkoły Podstawowej nr 15 w Przemyślu, którym towarzyszyły Panie Magdalena Oliwa i Monika Hrynkiewicz. Kolejne w semestrze letnim roku akademickiego 2016/2017 zajęcia wypełniły ciekawe informacje związane z Wielkanocą. Omówiono chrześcijański zwyczaj malowania pisanek, który swoje korzenie ma w Mezopotamii, zauważając, że w tradycjach pogańskich ozdabiano jajka licznymi motywami na cześć germańskiej bogini Eostre. Mówiono o pięknej muzyce wielkanocnej.
Młodzież dowiedziała się, jak obchodzi się Wielkanoc u naszych zachodnich sąsiadów, a także, czy Niemcy malują pisanki i czy świętują Lany Poniedziałek. Opisano Wielki Czwartek Gründonnerstag, zauważając, że tradycją, która może dziwić jest zwyczaj zjedzenia “czegoś zielnego” na przykład sałaty, szczypiorku lub szpinaku. W Niemczech Wielki Piątek (Karfreitag) jest dniem wolnym od pracy. Inaczej niż w polskiej tradycji tego dnia w Niemczech nie obowiązuje post ścisły. Kolejną różnicą jest kwestia święcenia pokarmu, nie jest to tak popularne jak w Polsce. W Wielką Sobotę (Karsamstag) przed kościołami płoną ogniska, jako symbol zbliżającego się zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Następny świąteczny dzień, czyli Niedziela Wielkanocna (Ostersonntag), to tradycyjne poranne msze rezurekcyjne oraz rodzinne śniadanie. Największą rozrywką dla najmłodszych jest poszukiwanie prezentu pozostawionego przez zajączka. Przez wiele osób uwielbiana, przez innych nieco mniej, tradycja mokrego Śmigusa-dyngusa nie jest w Niemczech znana, a Poniedziałek Wielkanocny (Ostermontag) jest czasem spotkań z rodziną i bliskimi.
Wydarzenie koordynowała tradycyjnie Prorektor ds. Dydaktycznych naszej Uczelni, doc. dr Doroty Dejniak.
W realizację części warsztatowej zaangażowano studentów pedagogiki i filologii angielskiej, którzy dbając o przygotowanie wspaniałej inscenizacji, strojów i dekoracji – w pełnej humoru anglojęzycznej atmosferze podjęli młodych słuchaczy Uniwersytetu Dziecięcego. W drugiej części praktycznej studenci zaplanowali zajęcia podzielone na dwa równoległe moduły, były wyścigi z jajkami oraz przystrajanie koszyczków i upominki od zajączka połączone z ćwiczeniami językowymi.