Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Ochrona ludności w czasie pokoju, kryzysu i wojny”
W dniu 26 czerwca 2024 r. w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Ochrona ludności w czasie pokoju, kryzysu i wojny”. Konferencja została zorganizowana stacjonarnie – 70 uczestników w obiektach uczelni oraz przez komunikator Microsoft Teams – 30 uczestników.
Celem Międzynarodowej Konferencji Naukowej była wymiana doświadczeń i prezentacja wyników badań z obszaru rozwiązań (technologii) w ochronie ludności w czasie pokoju, kryzysu i wojny. Konferencja stała się znakomitą platformą dla stworzenia interdyscyplinarnego środowiska akademickiego w wymiarze wiedzy, poglądów i okazją do wymiany doświadczeń, jak również pogłębienia współpracy międzyuczelnianej z polskimi i zagranicznymi ośrodkami.
W konferencji udział wzięli polscy i zagraniczni eksperci, w tym zaproszone osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo ludności, entuzjaści, sympatycy, wykładowcy, studenci, doktoranci i naukowcy.
Konferencja swoim zakresem objęła między innymi System Kierowania i Dowodzenia w Zarządzaniu Kryzysowym, w tym obowiązki i zadania organów i podmiotów realizujących przedsięwzięcia ochrony ludności na szczeblu centralnym, wojewódzkim, powiatowym i gminnym. Analizie poddano także międzynarodowy wymiar ochrony ludności i przykłady pomocy medycznej na obszarze przygranicznym.
Przedstawiona została także problematyka organizacji systemu ostrzegania i alarmowania ludności cywilnej, a szczególnie jej wymiar prawny. W sposób bardzo realistyczny przedstawiono doświadczenia płynące z Ukrainy i innych państw, które do ochrony ludności cywilnej w wielu aspektach przywiązują duże znaczenie.
Korzystanie z mądrości i doświadczeń innych państw może poprawić bezpieczeństwo ludności w czasie kryzysu i wojny. Nie należy również zapominać o bezpieczeństwie informacyjnym, dlatego przekazano uczestnikom konferencji opracowanie dr Jerzego Kuck o bezpieczeństwie informacyjnym oraz zagrożeniach współczesnego świata, jakim są cyberterroryzm i przestępstwa komputerowe.
Konferencję zaszczycił Starosta Powiatu Jarosławskiego Kamil Dziukiewicz i Burmistrz Miasta Jarosławia Marcin Nazarewicz. Honory gospodarza konferencji pełnił Rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych dr hab. prof. PANS Krzysztof Rejman. Obecność tak znamienitych gości podkreśla rangę jaką władze przywiązują do bezpieczeństwa ludności w czasie pokoju, kryzysu i wojny. Konferencję współorganizowali: dr Jerzy Kuck z Wydziału Inżynierii Technicznej i dr Małgorzata Wilczyńska z Wydziału Ekonomii i Zarządzania.