Relacja z promocji książek
We wtorek, 5 grudnia 2023 roku, w Bibliotece PANS w Jarosławiu odbyła się prezentacja dwóch książek pracownikow naszej Uczelni.
Pierwsza publikacja (monografia) autorstwa prof. dr hab. Romana Fedana i dr inż. Katarzyny Kucab-Bąk o temacie „Przestrzeń przyrodnicza i społeczno-gospodarcza regionu podkarpackiego – jej zróżnicowanie”, została oparta na wieloletnim doświadczeniu autorów oraz zainteresowaniu przestrzenią rodzimą województwa podkarpackiego. Recenzja pozycji dr. hab. Bogusława Ślusarczyka i dr. hab. inż. Katarzyny Szarej oddają zainteresowanie tematem województwa podkarpackiego także ze względu na związanie wielopłaszczyznowe recenzentów z regionem podkarpackim. Monografię wydano w Wydawnictwie Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu.
Pozycja jest podzielona na sześć rozdziałów tematycznie związanych oraz prezentujących konteksty przestrzeni podkarpackiej w tym: uwarunkowania przyrodnicze, zróżnicowanie przestrzeni demograficznej, infrastruktura transportu, infrastruktura przemysłowa, przestrzeń rolnicza oraz znaczenie gospodarcze przestrzeni. Pogłębione studia literaturowe przez autorów zostały zawarte w treści oraz bibliografii zawierającej 70 pozycji z raportami, bazami statystycznymi, aktami prawnymi oraz wieloźródłowymi materiałami pomocniczymi. Celem monografii było ukazanie zróżnicowania przestrzeni przyrodniczej i społeczno-gospodarczej Podkarpacia oraz interpretacja jej uwarunkowań z uwzględnieniem procesów zmian będących efektem planowanej działalności gospodarczej, w tym działań jednostek samorządu terytorialnego.
Drugi promowany tytuł to „Południowa granica Rzeczypospolitej Polskiej w systemie bezpieczeństwa wewnętrznego państwa w latach 1935 – 1939”, której autorem jest dr Piotr Kozłowski – pracownik naukowy na Wydziale Ekonomii i Zarządzania PANS w Jarosławiu. Została ona wydana przez Oficynę Wydawniczą Politechniki Rzeszowskiej w 2023 roku. Powyższa publikacja prezentuje poprzez pryzmat linii granicznej historię stosunków polsko-czechosłowackich w kontekście wydarzeń jakie miały miejsce na pograniczu polsko-czechosłowackim w latach 1935 – 1939.
Publikacja powstawała w oparciu o kwerendę w 14 krajowych i zagranicznych archiwach oraz w oparciu o liczne publikacje i artykuły z zakresu literatury przedmiotu. Stanowi ona połączenie dwóch kierunków badawczych historii oraz bezpieczeństwa. Na ponad 560 stronach autor prezentuje rolę polskich służb granicznych w systemie bezpieczeństwa państwa w zakresie ochrony interesów ekonomicznych i gospodarczych Drugiej Rzeczypospolitej w drugiej połowie lat trzydziestych XX wieku. Książką omawia działanie służb państwowych w zakresie zwalczania przemytu ludzi oraz towarów przez południową granicę państwa, zadania realizowane w zakresie kontroli ruchu granicznego w przejściach granicznych przez Policję Państwową oraz ochronę kontrwywiadowczą obszarów pogranicza na terenie Małopolski. Na stronach publikacji można znaleźć informację o działaniach wywiadowczych oraz tajnych operacjach prowadzonych przez polskie służby specjalne przy współdziałaniu ze Strażą Graniczną oraz Policją Państwową na terenie Czechosłowacji.