III Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Problem przemocy wśród młodzieży szkolnej – zwalczanie i zapobieganie”
„Problem przemocy wśród młodzieży szkolnej – zwalczanie i zapobieganie” pod tym hasłem dnia 7 grudnia br. w Bibliotece PANS w Jarosławiu zorganizowano trzecią edycję konferencji naukowej z udziałem wykładowców i pracowników naszej Uczelni.
Organizatorami wydarzenia była Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. Bronisława Markiewicza we współpracy z Zespołem Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jarosławiu.
Jak zaznaczyli organizatorzy – celem konferencji była prezentacja głównych problemów dotyczących przemocy oraz przykłady dobrych praktyk w zakresie zwalczania i zapobiegania przemocy wśród młodzieży szkolnej. Podkreślili jednocześnie, że konferencja wpisuje się w kampanię społeczno-edukacyjną “RAZEM PRZECIW PRZEMOCY”, której celem jest dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców w społeczności lokalnej poprzez promowanie i udostępnianie usług dla osób zagrożonych przemocą czy doznających przemocy oraz uświadamianie roli i znaczenia świadków dla skutecznego przeciwdziałania przemocy.
Założenie inicjatywy to prezentacja dobrych praktyk przy wspieraniu pokrzywdzonych w kontekście funkcjonowania instrumentów ochrony przed przemocą w środowisku szkolnym.
Bardzo istotny priorytet konferencji stanowiła również wymiana doświadczeń w aspekcie systemu ochrony przed przemocą w polskim prawie i pracy służb zapewniających pomoc ofiarom.
Obrady poprzedziło otwarcie konferencji, którego dokonał JM Rektor PANS, prof. ucz. dr hab. Krzysztof Rejman. Głos zabrali organizatorzy i zaproszeni goście, wśród których wymienić należy Damiana Bar, Sędziego Wydziału Karnego Sadu Rejonowego w Jarosławiu oraz Ewę Szpitman, Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jarosławiu.
Zaszczyt powitania przybyłych gości przypadł dr inż. Barbarze Szczypta-Kłak.
W ramach tematyki konferencji prelegenci zaprezentowali wystąpienia oscylujące wokół form przemocy wśród młodzieży szkolnej, zwracając szczególną uwagę na przyczyny jej występowania i uwarunkowania agresywnych zachowań.
Rozważania na temat zagadnień przemocy wśród nieletnich w pracach dyplomowych studentów PANS w Jarosławiu podjął reprezentujący naszą Uczelnię gen. dr Krzysztof Pobuta, Dyrektor Centrum Bezpieczeństwa Lokalnego.
Prof. ucz. dr hab. Eugeniusz Moczuk z Politechniki Rzeszowskiej przedstawił referat opisujący „Przemoc w szkole jako problem społeczny. Analiza zjawiska na przykładzie badań młodzieży szkolnej na „osi czasu””.
Dodatkowo swoje przemyślenia zaprezentowała Aleksandra Pawlak, psycholog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jarosławiu, która poruszyła kwestie przemocy rówieśniczej w kontekście strategii ich zapobiegania.
W obrębie tematu spotkania z udziałem reprezentantów Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jarosławiu – Sędzia Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Jarosławiu, Damian Bar wygłosił prelekcję zatytułowaną „Małoletni jako ofiara i sprawca cyberprzestępczości”.
________________________________________
oprac. mgr Magdalena Bojarska, Rzecznik Prasowy i Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej PANS w Jarosławiu