Podpisanie umowy na realizację projektu w ramach programu „Doskonała nauka”
- Kategorie Doskonała Nauka
- Data 12 lipca 2023
W dniu 4 lipca 2023 r. Ministerstwo Edukacji i Nauki podpisało z PWSTE w Jarosławiu umowę na realizację projektu w ramach Programu Doskonała Nauka II - Wsparcie monografii naukowych
pod tytułem: Wydanie monografii pt. Interdyscyplinarność współczesnej medycyny Tom 11
Kwota otrzymanego dofinansowania: 41 505,30 zł
Numer projektu: MONOG/SP/0010/2023/01
Okres realizacji projektu: 01.09.2023 r. - 31.08.2024 r.
Projekt został przygotowany przez Dział Pozyskiwania Funduszy.
Cel projektu:
Głównym celem projektu jest publikacja monografii i wypracowanie nowatorskiego podejścia do jej tematu poprzez działania projektowe. Projekt będzie mieć charakter „ludzie dla ludzi” i jest odpowiedzią na zdiagnozowane w monografii problemy. Wydana w ramach projektu monografia ma walory naukowe, jest przykładem możliwości upowszechniania dowodów naukowych i ich wdrożenia w praktyce zawodowej. Interdyscyplinarny charakter monografii ma ogromne znaczenie dla stworzenia modelu zespołów terapeutycznych czyli zespołów interprofesjonalnych w obecnym systemie ochrony zdrowia w celu zwiększenia efektywności udzielanych pacjentom świadczeń zdrowotnych, zapewnienia pacjentom bezpieczeństwa korzystania z tych usług, relacji empatycznej i podmiotowej i jej partnerskiej pozycji. Cele szczegółowe projektu w odniesieniu do zdiagnozowanych problemów scharakteryzowano następująco: - tworzenie i upowszechnianie modelowych rozwiązań z zakresu nauk społecznych powiązanych oraz integracja środowiska naukowego związanego z naukami społecznymi poprzez pracę interdyscyplinarnych grup roboczych skupionych wokół dyscyplin związanych z nową polityką społeczną, nową pedagogiką społeczną, - inicjowanie działań aktywizujących różne środowiska w zakresie nauk i praktyk społecznych poprzez wydanie i upublicznienie monografii; - organizacja systemu informacji o osiągnięciach nauki polskiej z wykorzystaniem Internetu ( platforma internetowa). Efektem prac projektowych i bezpośrednim rezultatem będzie ukończenie i upublicznienie monografii naukowej. Monografia jest przydatna dla środowiska pielęgniarek oraz środowiska medycznego, którzy świadczą zawodowo opiekę nad pacjentami w różnym wieku i różnymi chorobami, ale także dla studentów kierunków medycznych oraz pacjentów. W odniesieniu do świata nauki i naukowców, silniej wiąże badania naukowe z praktyką dydaktyczną i edukacyjną. Projekt przyczyni się do upublicznienia materiałów zgromadzonych podczas badań co da możliwość nie tylko zapoznania się z nimi środowisku naukowemu, poprzez promowanie nowatorskich treści i postaw, wpłynie na rozwój kultury myślenia o przyszłości i zdolność przyjmowania szerszej perspektywy w planowaniu działań edukacyjnych i dydaktycznych. Pomoże to wykształcić w sferze nauki, zdolność antycypowania kluczowych trendów, przygotować te środowiska. na nadchodzące zmiany, a także zwiększyć ich zdolności adaptacyjne, co w dalszej perspektywie zaowocuje wzrostem współpracy różnych środowisk.
Tematyka monografii:
Tematyka monografii Monografia Interdyscyplinarność współczesnej medycyny jest cenna pod względem naukowym i poznawczym. Zawiera 16 rozdziałów, w których przedstawiono prace oryginalne i poglądowe dotyczące różnych problemów zdrowotnych, stanów klinicznych i możliwości ich leczenia. Monografia uwzględnia aspekty żywienia klinicznego stosowanego w różnych stanach klinicznych oraz jakość życia pacjentów i ich codzienne funkcjonowanie. Przedstawiono również analizy wpływu promocji zdrowia na zachowania zdrowotne różnych grup społecznych, stygmatyzację i marginalizację społeczną osób chorych psychicznie. Ukazano również prawny i etyczny kontekst pracy zawodowej pracowników medycznych systemu ochrony zdrowia, zjawisko i uwarunkowania ich wypalenia zawodowego. Materiałem godnym uwagi są również doniesienia dotyczące znaczenia empatii pracowników medycznych w opiece nad pacjentami w warunkach szpitalnych. Monografia ma walory naukowe, jest przykładem możliwości upowszechniania dowodów naukowych i ich wdrożenia w praktyce zawodowej. Interdyscyplinarny charakter monografii ma ogromne znaczenie dla stworzenia modelu zespołów terapeutycznych czyli zespołów interprofesjonalnych w obecnym systemie ochrony zdrowia w celu zwiększenia efektywności udzielanych pacjentom świadczeń zdrowotnych, zapewnienia pacjentom bezpieczeństwa korzystania z tych usług, relacji empatycznej i podmiotowej i jej partnerskiej pozycji. Monografia jest wyrazem dociekliwości badawczej autorów, rozległej wiedzy metodologicznej oraz umiejętności zaplanowania i przeprowadzenia szeregu etapów badawczych, a także dbałości o wnikliwą i rzetelną prezentację wyników badań. Monografia może być adresowana do stosunkowo szerokiego grona odbiorców. Przedkładana do dofinansowania monografia to praca zbiorowa badaczy reprezentujących różne dyscypliny, specjalności i dziedziny nauki, a także różne pokolenia, której celem jest ukazanie interdyscyplinarności jako istotnego elementu działalności badawczej. Badacze dzielą się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na temat zalet i wad praktyk interdyscyplinarnych. W monografii szczególny nacisk położono na wiedzę specjalistyczną, praktyczne zastosowanie najnowszych osiągnięć medycyny oraz kompleksowe i interdyscyplinarne podejście do zagadnień. Wnioski wyłaniające się z poszczególnych referatów tworzą mozaikę problemów, czasem odległych, ale ważnych, których rozwiązanie zwiększy efektywność ochrony zdrowia, a tym samym przyczyni się do poprawy stanu zdrowia ludności. Lepszy funkcjonujący system ochrony zdrowia, którego warunkiem jest wsłuchiwanie się przez decydentów w postulaty naukowców - autorów takich prac, jak te zawarte w monografii "Interdyscyplinarność współczesnej medycyny" - jest również sprostanie rosnącym wymaganiom społecznym wobec sektora zdrowia. Współczesna medycyna staje się coraz bardziej interdyscyplinarna - zarówno w zakresie profilaktyki, leczenia, jak i rehabilitacji.
Do pobrania: