Inauguracja roku akademickiego 2021/2022
Początek roku akademickiego wywołuje duże emocje i entuzjazm związany z nadchodzącymi wyzwaniami. W piątek, 1 października, odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2021/2022, w której wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz i instytucji, a także społeczności akademickiej, w tym Rada, Senat, studenci oraz przedstawiciele różnych jednostek funkcjonujących na PWSTE w Jarosławiu. Całe wydarzenie było również transmitowane online na profilu Facebook oraz kanale YouTube.
Po zwyczajowo odśpiewanym hymnie i przywitaniu zaproszonych gości, swoje przemówienie miał prof. ucz. dr hab. Krzysztof Rejman, Rektor PWSTE w Jarosławiu, który serdecznie powitał studentów w progach Uczelni i życzył im udanego roku.
– Jesteśmy dumni, że wybraliście naszą Uczelnię. Ze swojej strony zrobimy wszystko, aby sprostać Waszym oczekiwaniom. Uczelnia istnieje po to, aby pomóc Wam w poszerzaniu swoich horyzontów. Mam jednak nadzieję, że oprócz technicznej wiedzy i kwalifikacji, wyniesiecie ze studenckich lat pewną mądrość życiową, która będzie waszym niepodważalnym kapitałem na dalszej drodze zarówno tej zawodowej, jak i prywatnej – zwracał się do studentów. – Pamiętajcie również, że ważne jest nie tylko bycie dobrym fachowcem, ale przede wszystkim bycie wrażliwym człowiekiem – powiedział i podsumował swoje słowa maksymą Immanuela Kanta „Sapere aude!”, czyli „Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem!”.
Rektor opowiedział o najnowszych inwestycjach Uczelni i jej planach na przyszłość. Podziękował także wszystkim pracownikom za trud, który co roku wkładają w przekazywanie wiedzy kolejnym pokoleniom. Wyraził uznanie za ich zaangażowanie i sprawne dostosowanie się do wszelkich wymogów związanych z panującą pandemią.
– Najlepszą nagrodą za tę pracę są nasi absolwenci, którzy uzyskują wiedzę, doświadczenie i kwalifikacje w naszych progach, a później możemy obserwować jak zdobywają pracę, osiągają sukcesy, działając na rzecz społeczności lokalnej i całej ojczyzny – dodał Rektor.
Jednym z punktów programu była uroczysta immatrykulacja studentów, której dokonał Rektor wraz z dr. inż. Ryszardem Pukałą, Prorektorem ds. studenckich. Pierwszoroczniacy wyrecytowali symboliczne ślubowanie, tym samym oficjalnie stali się studentami Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu.
Podczas inauguracji głos zabrali także studenci, których reprezentowała Aleksandra Rybak. Ciepło przywitała pierwszoroczniaków i zapewniła, że zawsze mogą liczyć na swoich starszych kolegów. Zachęciła nowych studentów do czynnego udziału w życiu Uczelni oraz uczestnictwa w kołach naukowych. Swoją wypowiedź dopełniła cytatem Benjamina Franklina: „Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę.”, który zgrabnie zawarł w sobie zachętę do działania i świadomego przeżywania czasu spędzonego w murach Uczelni.
Uroczystość była także okazją do wręczenia odznaczeń państwowych. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej aktu dekoracji dokonał Dyrektor Generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Marcin Zaborniak.
Za długoletnią służbę srebrny medal wręczono Andrzejowi Sebastiance.
Medalem brązowym nagrodzono następujących pracowników:
- Bojarska Magdalena Arleta
- Grześ Małgorzata
- Kluz-Motyka Justyna Kinga
- Kozicka Katarzyna Marta
- Maziarz Piotr Paweł
- Rejman Bogusław Andrzej
Podczas Inauguracji Władze Uczelni wręczyły także trzy wyróżnienia:
- dr inż. Przemysław Hawro – za uzyskanie stopnia naukowego doktora, tytuł pracy doktorskiej: ”Adaptacyjne algorytmy estymacji sygnałów w systemie monitorowania obiektów opisanych nieliniowymi równaniami różniczkowymi zwyczajnymi”.
- dr Magdalena Leżucha – za uzyskanie stopnia naukowego doktora, tytuł pracy doktorskiej: „Przywództwo edukacyjne dyrektora szkoły a twórcze orientacje nauczyciela”.
- dr Jacek Hołub – za uzyskanie stopnia naukowego doktora, tytuł pracy doktorskiej: „Społeczność Jarosławia w latach 1918-1939”.
Nagrodzeni zostali również studenci, którzy wykazali się szczególnym zaangażowaniem w pracę na rzecz Uczelni, byli aktywni w działaniach Samorządu Studenckiego i społeczności akademickiej.
- Konrad Bajdak
- Aleksandra Rybak
- Marlena Pic
- Renata Chamik
- Elżbieta Jamrozik
- Piotr Wasylik
Uroczystość zakończył wykład inauguracyjny prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, dr. hab. Wojciecha Otrębskiego pt. „Edukacja integracyjna, edukacja włączająca, edukacja wysokiej jakości dla wszystkich – zadania i wyzwania dla dyscypliny psychologia”.
Pełna transmisja z wydarzenia do obejrzenia tutaj: