Zajęcia online dla dzieci
W ubiegłą sobotę, 17.04.2021 r. uczestnicy Uniwersytetu Dzieci wzięli w następujących zajęciach:
– grupa wiekowa 9-11 wzięła udział w warsztatach w ramach zadania 4 Platforma międzypokoleniowa z zajęciami integracyjnymi: Efektywna edukacja, które zadedykowane były dla rodziców i dzieci. Poprowadziła je Pani dr Agata Kolasa-Skiba (pracownika Instytutu Humanistycznego PWSTE oraz dyrektora Miejskiego Przedszkola nr 9 w Jarosławiu). W zajęciach online udział wzięły dzieci wraz z rodzicami. Celem zajęć były gry, zabawy i eksperymenty do ćwiczenia umiejętności matematycznych uczniów, rozwijania logicznego myślenia, algorytmizacji procesów myślowych, tworzenia strategii rozwiązywania problemów. Prowadząca próbowała pokazać dzieciom i ich rodzicom jak holistycznie spojrzeć na treści realizowane na lekcjach matematyki, zgodnie z wymaganiami zapisanymi w podstawie programowej kształcenia ogólnego z matematyki.
W ramach zajęć Efektywna edukacja rodzice i dzieci poznali:
• Podstawę programową kształcenia ogólnego w kontekście procesu rozwoju matematycznych umiejętności dzieci.
• Szkodliwe stereotypy dotyczące matematyki i jej nauczania. Przeszkody epistemologiczne w procesie matematycznego kształcenia dziecka.
• Znaczenie sytuacji realistycznych dla rozwoju matematycznych umiejętności dzieci.
• Metody tworzenia realistycznych kontekstów wyzwalających matematyczną twórczość dziecka.
Na zajęciach dzieci rozwijały myślenie twórcze: płynność, giętkość i oryginalność myślenia oraz umiejętności dostrzegania prawidłowości i związków oraz badania konsekwencji jako ważny element edukacji matematycznej dzieci.
– grupa wiekowa 12-15 uczestniczyła w ćwiczeniach warsztatowych Genetyka, która poprowadziła Pani mgr inż. Barbara Laskowska (pracownik Instytutu Ochrony Zdrowia PWSTE).
Na zajęciach dzieci poznały: podstawowe pojęcia z zakresu genetyki np. gen, chromosom, allel, homozygota, heterozygota, DNA, przykłady chorób o podłożu genetycznym. Będą uczyły się określać: prawdopodobieństwo wystąpienia danej cechy, rozwiązywać zadania dotyczące krzyżówek genetycznych z wykorzystaniem szachownicy Punett’a.
Kolejne zajęcia zaplanowane zostały na 24.04.2021 r.
Do pobrania: