Kolejne zajęcia w ramach Uniwersytetu Dzieci
W sobotę, 27 marca uczestnicy Uniwersytetu Dzieci uczestniczyli w następujących zajęciach:
– grupa wiekowa 7-8 lat – Ekonomia ma wielkie oczy. Było to kolejne spotkanie dzieci z prowadzącymi, wykład oraz ćwiczenia z Panią dr inż. Katarzyną Kucab-Bąk oraz dr Tatianą Kożak-Siarą, wykładowcami Instytutu Ekonomii i Zarządzania PWSTE w Jarosławiu. Celem tego modułu było wprowadzenie dzieci w świat ekonomii poprzez kształtowanie postaw konsumenckich, uświadomienie i wzbudzenie chęci planowania zakupów oraz przekazanie im najważniejszych zasad oszczędzania.
W trakcie ćwiczeń dzieci bardzo aktywnie brały udział w przygotowanych grach, zabawach i innych edukacyjnych warsztatach kształtujących ich postawy i przedsiębiorcze myślenie. Efektem warsztatu pt: „Finansowa historia” było przygotowanie opowieści zawierającej poznane w trakcie zajęć ekonomiczne słowa. Zadaniem dzieci było z wybranych słów ułożyć zdania składające się na super historyjkę. Uczestnicy Uniwersytetu Dziecięcego rewelacyjnie poradzili sobie z tematem dotyczącym oszczędzania. Z zainteresowaniem oglądnęły film o tym jak Finansiaki oszczędzają oraz wykonując działania matematyczne dobrze oceniły, w którym banku najkorzystniej będzie pożyczyć pieniądze, a w który najwięcej można zarobić na lokacie. Wspólnie ucząc się oszczędzania został przygotowany „Katalog dobrych rad w zakresie oszczędzania”. Na zakończenie mali studenci wypełnili krzyżówkę, która podsumowywała nasze zajęcia związane z ekonomią.
– grupa wiekowa 9-11 uczestniczyła w trzech warsztatach:
1. Czy ciepło można zobaczyć?/Czy w ciemności można widzieć?, które poprowadziła Pani dr inż. arch. Joanna Figurska-Dudek (wykładowca Instytutu Inżynierii Technicznej PWSTE w Jarosławiu). Dzieci poznały wybrane zagadnienia z zakresu ciepła i temperatury oraz możliwości technicznych widzenia w ciemności oraz zobaczenia ciepła ukrytego – m.in. za pomocą kamery termowizyjnej. Pani dr inż. arch. przedstawiła na prezentacji multimedialnej młodym studentom: ciepło wraz z przykładami, temperaturę wraz z przykładami oraz temperaturowe ciekawostki na ziemi i we wszechświecie.
2. Czy to chemia? Czy to magia?
Pani prof. dr hab. Monika Wujec (Wykładowca Instytutu Ochrony Zdrowia PWSTE w Jarosławiu i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie) przeprowadziła wykład, który miał na celu uświadomienie słuchaczom czym jest chemia w odniesieniu do otaczającego nas świata oraz materii żywej. Wykład przybliżył potencjał niektórych związków chemicznych, zarówno tych popularnych, jak i bardziej skomplikowanych. Prezentacja multimedialna natomiast dotyczyła także ukazania w jak dużym stopniu chemia odpowiada za zachowanie człowieka i stosunki międzyludzkie.
3. Domowy savoir vivre.
Pani dr inż. Katarzyna Kucab – Bąk (wykładowca Instytutu Ekonomii i Zarządzania PWSTE w Jarosławiu) zapoznała uczestników z dobrymi manierami, niezbędnymi w życiu społecznym. Ponadto przedstawiła różne sposoby zachowania: co wolno, a czego nie w różnych kulturach.
– grupa wiekowa 12-15 kontynuowała zajęcia z Panem dr Robertem Pękalą (wykładowcą Instytutu Inżynierii Technicznej PWSTE w Jarosławiu) pt. Podstawy programowania. Uczestnicy zapoznali się z definicją algorytmu i sposobem jego reprezentacji przy użyciu schematu blokowego, wybranymi przykładami prostych algorytmów – obliczanie iloczynu dwóch liczb, poszukiwaniem liczby maksymalnej w zbiorze. Ogólna koncepcja środowiska programistycznego – rola kompilatorów. Elementarna konstrukcja programu w języku C++ .
Kolejne zajęcia zaplanowano na 10.04.2021r.
Do pobrania: