Spotkanie UD – „Przez ciernie do gwiazd”
W sobotę, 13 marca na Uniwersytecie dzieci „Przez ciernie do gwiazd” odbyły się zajęcia online w trzech grupach wiekowych:
W ramach zadania 1 – Odkrywanie i inspiracje (grupa wiekowa od 7 do 8 lat) dzieci rozpoczęły zajęcia z przedmiotu Ekonomia ma wielkie oczy. Zajęcia poprowadziły: dr Tatiana Kożak-Siara oraz dr inż. Katarzyna Kucab-Bąk z Instytutu Ekonomii i Zarządzania PWSTE. Dzieci poznawały pojęcia ekonomiczne: ekonomia, rynek, popyt, przedsiębiorstwo, dobro, konsumpcja, pieniądz. Zajęcia zostały oparte na prezentacji, konwersacji, warsztatach, zadaniach oraz zaspokojeniu ciekawości jak powstaje pieniądz i jakie zabezpieczenia posiadają banknoty.
W ramach zadania 2 – Nauka do kwadratu (grupa wiekowa od 9 do 11 lat) Pani Prof. dr hab. Renata Nowak (Profesor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i PWSTE w Jarosławiu) przeprowadziła wykład online z przedmiotu „Od rośliny do leku”. Młodzi studenci Uniwersytetu Dzieci poznali wybrane gatunki roślin będące źródłem substancji bioaktywnych stosowanych w produkcji leków. Zgłębili tajniki roślin, które są źródłem substancji czynnych o znaczeniu leczniczym, roślin wykorzystywanych do produkcji leków oraz podstawowe składniki biologicznie aktywne odpowiedzialne za efekt leczniczy oraz poznali etapy pozyskiwania roślinnych substancji leczniczych oraz produkcji i dystrybucji otrzymywanych z nich leków.
W ramach zadania 3 – Mistrz – Uczeń (grupa wiekowa od 12 do 15 lat) Pan dr inż. Marek Banaś z Instytutu Inżynierii Technicznej PWSTE wprowadził uczestników w arkana zawodu Geodety.
Natomiast w ramach wykładu „Wykorzystanie w nauce pracy na mapie”, przeprowadzonego również przez Pana dra inż. Marka Banasia, uczniowie zapoznali się z działaniem technik satelitarnego pozycjonowania GPS/GLONSS, terenowego odbiornika GNSS Trimble SPS 882. Zajęcia przybliżyły najbardziej nowoczesny sposób tworzenia różnorodnych map.
Uczestnicy byli bardzo aktywni podczas zajęć, zadawali szereg ważnych i stosownych pytań, na które wykładowcy z przyjemnością odpowiadali.
Kolejne zajęcia zostały zaplanowane na sobotę 27 marca 2021 r.