Komunikat Zespołu ds. Monitoringu i Koordynacji Działań Zagrożenia Epidemiologicznego w sytuacji zagrożenia koronawirusem
Zespół ds. Monitoringu i Koordynacji Działań Zagrożenia Epidemiologicznego, powołany Zarządzeniem nr 21/2020 Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu w dniu 9 marca 2020 roku, informuje, iż Główny Inspektor Sanitarny z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.
Jednocześnie, Główny Inspektor Sanitarny wydał zalecenia dla osób podróżujących, w tym dla osób powracających z Włoch, Chin, Korei Południowej, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu, z którymi można się zapoznać na stronie: www.gov.pl/koronawirus
Zespół ds. Monitoringu i Koordynacji Działań Zagrożenia Epidemiologicznego na bieżąco śledzi zalecenia wydawane przez Głównego Inspektora Sanitarnego i Specjalny Zespół ds. postępowania w sytuacji zagrożenia koronawirusem, powołany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, oraz podejmuje zgodne z nimi adekwatne decyzje w zakresie m.in. wstrzymania podróży służbowych pracowników, a także wymian studentów.
Jednocześnie, w odpowiedzi na zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego, na terenie PWSTE w Jarosławiu podjęte zostały działania umożliwiające zachowanie zasad higieny we wzmożonym stopniu, w tym zapewniono w łazienkach zwiększone ilości mydła, środków dezynfekcyjnych oraz instrukcje mycia rąk.
Wszystkie osoby mające wątpliwości co do sposobu postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem powinny niezwłocznie skontaktować się z infolinią Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem pod numerem telefonu: 800 190 590.
Zespół ds. Monitoringu i Koordynacji Działań Zagrożenia Epidemiologicznego w sytuacji zagrożenia koronawirusem zaleca osobom powracającym z ww. krajów oraz innych krajów dotkniętych epidemią spowodowaną koronawirusem SARS-CoV‑2 (aktualna lista krajów dostępna na stronach: www.who.int, www.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl) lub osobom, które miały bliski kontakt z osobą[1], u której stwierdzono zakażenie koronowirusem (kontakt z przypadkiem potwierdzonym[2] lub przypadkiem prawdopodobnym[3]):
- kontakt z Centrum Obsługi Studentów – pod nr (16) 624 46 46 (studenci),
bądź Działem Spraw Pracowniczych – pod nr (16) 624 46 28 (pracownicy dydaktyczni i pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi); - w przypadku zaobserwowania u siebie, w ciągu ostatnich 14 dni, objawów takich jak: gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem, bezzwłoczne, telefoniczne powiadomienie stacji sanitarno-epidemiologicznej (tel. +48 16 624 24 40 w godz. 7.30 – 15.05 w dni powszednie, +48 606 210 399 w godz. 15.05 – 7.30 w dni powszednie i święta) lub zgłoszenie się do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
[1] Bliski kontakt jest definiowany jako narażenie personelu w placówkach opieki zdrowotnej w związku z opieką nad chorymi zakażonymi koronawirusem, zamieszkiwanie z pacjentem, który ma zapalenie płuc spowodowane koronawirusem (COVID-19), praca w bliskiej odległości, przebywanie w tej samej klasie szkolnej z pacjentem z COVID19, podróżowanie wspólnie z pacjentem COVID-19 dowolnym środkiem transportu)
[2] Przypadek potwierdzony (kryteria laboratoryjne): wykrycie kwasu nukleinowego koronawirusa z materiału klinicznego potwierdzone badaniem molekularnym ukierunkowanym na inny obszar genomu wirusa.
[3] Przypadek prawdopodobny (kryteria laboratoryjne) co najmniej jedno z następujących kryteriów:
- dodatni wynik testu w kierunku obecności koronawirusów (pan-coronavirus test),
- niejednoznaczny wynik badania wykrywającego kwas nukleinowy koronawirusa.