Pierwsze zajęcia Uniwersytetu Dzieci
22 lutego 2020 r. zainaugurowano 2. edycję Uniwersytetu Dzieci. Podczas pierwszego spotkania dzieci oraz rodzice zostali powitani przez doc. dr Dorotę Dejniak, Prorektor ds. Dydaktycznych, a następnie wzięli udział w zajęciach.
Grupa wiekowa 7-8 lat uczestniczyła w zajęciach „Odkrywanie i inspiracje” o nazwie Informatyka jest wszędzie. Roboty z klocków lego, które przeprowadzili dr Monika Piróg i mgr inż. Przemysław Hawro. Równolegle starsi uczestnicy w wieku 9-11 lat w ramach zajęć „Nauka do kwadratu” wysłuchali wykładu pt. „Jakość żywności, czyli wiem, co jem” wygłoszonego przez prof. dra hab. Stanisława Popka. Ponadto wzięli oni udział w praktycznych ćwiczeniach przeprowadzonych przez Profesora oraz dr Lucynę Szczygieł. Następnie wysłuchali wykładu pt.: „Miasto w ludzkiej skali”, wygłoszonego przez dr Agnieszkę Sobalę-Gwozdz oraz wzięli udział w warsztatach o tej tematyce, przeprowadzonych przez dr Agnieszkę Sobalę-Gwozdz oraz dr Justynę Stasieńko. Dla młodzieży z grupy wiekowej 12-15 lat w ramach modułu „Mistrz-uczeń” przygotowano prelekcję zatytułowaną „Praktyka zarządzania projektami”, której wygłoszenia podjął się dr Andrzej Olak. Następnie młodzież wzięła udział w warsztatach dotyczących „Praktyki zarządzania projektami”, które koordynowali dr Andrzej Olak i dr Dariusz Kłak.
Druga część zajęć zaplanowana dla najstarszej grupy wiekowej obejmowała tematykę „Podstawy programowania”. Wykład wygłosił dr Robert Pękala, natomiast zajęcia praktyczne z programowania w laboratorium komputerowym PWSTE przeprowadzili dr Robert Pękala i mgr Przemysław Hawro.
Projekt „Przez ciernie do gwiazd” realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku od 7 do 15 lat i odbywają się w trzech grupach wiekowych:
- zadanie 1. Odkrywanie i inspiracje (grupa wiekowa od 7 do 8 lat)
- zadanie 2. Nauka do kwadratu (grupa wiekowa od 9 do 11 lat)
- zadanie 3. Mistrz – uczeń (grupa wiekowa od 12 do 15 lat)
Natomiast dla rodziców i dzieci zostały przygotowane zajęcia w ramach zadania 4 „Platforma międzypokoleniowa z zajęciami integracyjnymi”. Dla uczestników Uniwersytetu dzieci zaplanowano również niespodziankę w postaci pikniku naukowego „W świecie fizyki” oraz 3 dniową wycieczkę do Warszawy z różnymi atrakcjami. Ideą przyświecającą inicjatywie jest rozbudzanie zainteresowania młodych osób zdobywaniem wiedzy oraz rozwijaniem umiejętności z różnych dziedzin.