Wykład prof. dr. hab. inż. Konrada Eckesa
W dniu 10 grudnia 2019 roku w Instytucie Inżynierii Technicznej prof. dr hab. inż. Konrad Eckes wygłosił wykład pt.: „Geografia, geodezja i systemy informacji o terenie”. W wykładzie uczestniczyła młodzież z Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych wraz z wychowawcami – mgr Anną Janusz i mgr Bernadettą Pajdą.
Profesor rozpoczął wykład od przedstawienia bardzo odległych czasów, gdy człowiek rysował Ziemię – w różnych skalach i dla różnych celów. Mapy całej Ziemi powstawały dla celów nawigacji po odkryciu lądów i rozpoznaniu nowych dróg morskich. Mapy krajów i regionów służyły władcom do utrzymywania dominacji politycznej, a także kupcom w komunikacji śródlądowej. Mapy lokalne utrwalały w sposób graficzny stan własności, dokumentowały miasta, obiekty inżynierskie lub wojskowe.
W trakcie wykładu zostały bardzo ciekawie przedstawione metody odwzorowań kartograficznych i typowe podziały na arkusze sekcyjne map o narastających skalach, do skali 1:500 włącznie.
W czasach współczesnych mapy służą głównie dla celów administracyjnych, gospodarczych i dla zabezpieczenia relacji własności. Znaczne zapotrzebowanie na informację o przestrzeni realnej wymaga nie tylko budowania obrazu tej przestrzeni, lecz także wielkiego zasobu informacji powiązanej z tą przestrzenią. W czasach obecnych takim wyzwaniom mogą sprostać tylko zapisy komputerowe. Mapa komputerowa z informacją, zaopatrzona w algorytmy wykonywania operacji na takich zapisach, nazywa się systemem informacji geograficznej GIS (lub systemem informacji o terenie w wersji szczegółowej skali).
W toku wykładu zostały omówione zasady budowy systemu GIS oraz przykłady pytań do systemu – prostych oraz złożonych, zawierających zestawy warunków formułowanych przez użytkowników.
Stosowanie w praktyce systemu informacji geograficznej GIS ma doniosłe znaczenie – GIS zapewnia racjonalność wykorzystania przestrzeni, poszanowanie prawa własności, efektywność zarządzania przestrzenią oraz bezpieczeństwo w działalności inżynierskiej. Brak informacji o przestrzeni realnej prowadzi do chaosu, niewyobrażalnych błędów lokalizacji obiektów, marnowania środków finansowych i zagrożenia życia ludzi.
Młodzież z dużym zainteresowaniem wysłuchała wykładu zgłębiając tajniki tworzenia map, zasady działania i zastosowania GIS.