VI Kongres Penitencjarny
W dniach 06-08 lutego br. w Popowie koło Warszawy odbył się VI Kongres Penitencjarny. „Polski system penitencjarny w stulecie niepodległości państwa” – to hasło przewodnie VI Kongresu. Wzięli w nim czynny udział przedstawiciele SKN „Reset” działającego w Instytucie Humanistycznym. Przedstawiciele naszego koła naukowego zostali zakwalifikowani do czynnego udziału we wspomnianym Kongresie przez Komitet Naukowy. Obrady Kongresu otworzył gen. Jacek Kitliński, Dyrektor Generalny Służby Więziennej. Nasi studenci Jacek Babis, Aneta Jendryka, Magdalena Kos oraz Łukasz Kozak zaprezentowali referat pt. „System penitencjarny w Polsce i na Węgrzech, na podstawie wizyty studyjnej członków SKN „Reset”, Instytutu Humanistycznego, PWSTE im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu, podobieństwa i różnice”. Najpierw studenci, w sposób bardzo interesujący, przedstawili naszą Uczelnię, Instytut Humanistyczny, a następnie po wygłoszeniu głównej części referatu odpowiedzieli na kilka pytań zadanych przez słuchaczy. Warto zaznaczyć, że studenci zaprezentowali się w sposób bardzo profesjonalny, co zresztą zostało wyraźnie podkreślone na forum publicznym, podczas oficjalnego podsumowania obrad i dokonań VI Kongresu Penitencjarnego.
Ogółem w trakcie VI Kongresu Penitencjarnego zaprezentowano ponad 40 wystąpień. Tematyka była bardzo obszerna: Historia formacji, specyfika zawodu więziennika, a także odbiór społeczny tego, co nazywamy wykonywaniem kary pozbawienia wolności oraz tymczasowego aresztowania. Zaprezentowano związki więziennictwa ze światem nauki, podkreślono walory łączenia teorii z praktycznym doświadczeniem, co także dla studentów uczestniczących w Kongresie miało bardzo duże znaczenie. Prof. nadzw. WSPiA w Rzeszowie, dr hab. Czesław Kłak przedstawił założenia reformy prawa karnego wykonawczego, wypracowane w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Opiekunami merytorycznymi naszych studentów byli mgr Mateusz Szynal oraz mjr dr Dariusz Fudali, który w pierwszej części Kongresu zaprezentował referat pt. „ Straż Więzienna, właściwe zachowania i postawy – Więzienie Warszawa Mokotów, rok 1945. W tym miejscu opiekunowie i studenci składają serdeczne podziękowania Władzom Uczelni, dyrekcji Instytutu Humanistycznego oraz tym wszystkim, którzy wsparli nas swoją pomocą i życzliwością.
VI Kongres Penitencjarny zakończył się w Popowie, w dniu setnej rocznicy podpisania przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego przepisów regulujących działanie więziennictwa w Rzeczypospolitej Polskiej.