Relacja z Orszaku Trzech Króli w Jarosławiu
W obchodzoną 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, określaną potocznie jako „Święto Trzech Króli” ulicami naszego miasta przeszedł, organizowany już po raz ósmy w Jarosławiu, Orszak Trzech Króli. Niosące duchowe przesłanie wszystkim mieszkańcom wydarzenie zainaugurowała Msza Św., której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił Gość Honorowy Ks. Abp Adam Szal, Metropolita Przemyski. Tegoroczne hasło brzmiało: „Odnowić oblicze ziemi” i nawiązywało do I pielgrzymki Ojca Świętego do Polski.
Głównym organizatorem koordynującym przedsięwzięcie od ośmiu lat jest Archiprezbiter Jarosławski, Ks. Prałat Andrzej Surowiec, który poprowadził przygotowywaną cały rok, uroczystość. Składały się na nią 4 barwne korowody: europejski, afrykański i azjatycki oraz Świętej Rodziny, które wyruszyły jednocześnie w samo południe w procesjach prowadzonych ulicami miasta sprzed jarosławskich kościołów: Chrystusa Króla, Ojców Reformatów i Miłosierdzia Bożego. Każdym, oznaczonym innym kolorem, kierował jeden z królów. Najwcześniej do celu dotarł czwarty Orszak Świętej Rodziny z Pastuszkami i osiołkiem, który powędrował z Kolegiaty Jarosławskiej.
Po dojściu na jarosławski Rynek pozostałych Orszaków podczas wspólnego kolędowania, podążając do Betlejemskiego Żłóbka w poszukiwaniu Dzieciątka Jezus, Trzej Królowie z towarzyszącymi im Orszakami podziwiali inscenizacje jasełkowe.
Niebieski Orszak Afrykański ruszył z kościoła Ojców Reformatów, prowadzony przez Króla Baltazara. Zielonym Orszakiem Azjatyckim pokierował Król Melchior z kościoła Miłosierdzia Bożego. Natomiast w Czerwonym Orszaku Europejskim z Królem Kacprem na czele, który wyruszył z kościoła Chrystusa Króla przeszedł Pasterz Diecezji Przemyskiej oraz parlamentarzyści, władze powiatowe i miejskie, wójtowie z ratownikami, służbami mundurowymi i reprezentacją PWSTE w Jarosławiu, którą stanowili JM Rektor, prof. ucz. dr hab. Krzysztof Rejman oraz Wicedyrektor Instytutu Ekonomii i Zarządzania, dr Jolanta Wojtowicz-Żygadło i dr Alicja Kłos z Instytutu Ochrony Zdrowia, a także studenci z bardzo liczną grupą zagranicznych żaków z programu Erasmus+.
Wyróżniający się w skali całego kraju, jarosławski Orszak z istotnym wątkiem patriotyczno-historycznym zawierał dodatkowo wiele akcentów z dziejów Polski, w których wiara i umiłowanie Ojczyzny kształtowały tożsamość narodową. Do tegorocznego Orszaku przyłączyły się postaci historyczne związane ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę i jubileuszem 1050-lecia chrztu Polski, do których należą Józef Piłsudski z legionistami oraz Tadeusz Kościuszko z kosynierami.
Mocnym akcentem w Orszaku Europejskim była spora ilość polskich królów. Pojawili się Mieszko I z Dobrawą, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Św. Królowa Jadwiga, a także Władysław Jagiełło, Jan Kazimierz, czy Jan III Sobieski z Marysieńką. Były też wojska z różnych epok: od wojów Mieszka I do współczesnych wojsk rekonstrukcyjnych ze słynnymi przywódcami. Każdemu z monarchów towarzyszył orszak dworski i wojsko. Imponująca była dziecięca husaria asystująca królowi Janowi III Sobieskiemu.
Pięknie prezentowały się dobrze już znane elementy, jak powóz, w którym na jarosławski Rynek przyjechała Królowa wraz z dziećmi, aby złożyć Dzieciątku w darze upominki oraz żołnierz rzymski w rydwanie ogłaszający edykt Cezara Augusta, przemarsz Św. Rodziny i dialog z Żydem przed gospodą, a także udział wojsk z różnych epok od średniowiecza do czasów współczesnych, jak również uczestnictwo Araba z dużą grupą dzieci w strojach arabskich i pastuszków, którzy czuwali w Grocie Betlejemskiej przy ognisku. Organizatorzy zapewnili niecodzienną atrakcję w postaci żywego wielbłąda, na którym przyjechał czarnoskóry król afrykański. Pojawiły się także kucyki.
Przesłaniem wydarzenia było zachęcenie wszystkich mieszkańców aby w swoich domach kredą napisali na drzwiach litery C + M + B oraz 2019 rok. Jako pierwszy gest ten wykonał Ks. Abp Adam Szal na symbolicznych drzwiach umiejscowionych na scenie jarosławskiego Rynku.
Przemarsz królów i ich barwnych orszaków, nawiązujący swą historią do tradycji jasełek zakończył się na Rynku, stanowiącym lokalne Betlejem, gdzie podzielono się opłatkiem, jako owoc spotkania z Jezusem i wspólnie kolędowano.
Impreza, promująca polską tradycję kolędniczą i wartości chrześcijańskie miała za cel uczczenie Święta Trzech Króli oraz wzmocnienie więzi między mieszkańcami, poprzez wspólne śpiewanie kolęd w trakcie przemarszu ulicami miasta i finalne włączenie się do grona kolędników na jarosławskim Rynku.
Ze świętem łączą się piękne treści biblijne, ukazujące, że Bóg przychodzi do wszystkich, hojnie i z otwartością. Z kolei celem widowiska była promocja polskiej tradycji i wartości chrześcijańskich oraz uczczenie święta Trzech Króli.
Autor zdjęć i tekstu: mgr Magdalena Bojarska, Rzecznik Prasowy PWSTE w Jarosławiu