Wizyta w Nadleśnictwie Jarosław
W ostatnim dniu listopada bieżącego roku, grupa studentów kierunku Zarządzanie drugiego stopnia, pod opieką prof. dr hab. Andrzeja Szromnika odwiedziła przedsiębiorstwo państwowe jakim jest Nadleśnictwo Jarosław z siedzibą w Koniaczowie. Jest to jednostka organizacyjna Lasów Państwowych, podległa RDLP w Krośnie. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie działa na podstawie ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tekst jednolity w Dz. U. z 2011 r. Nr 12, poz. 59 z późn. zm.) oraz Statutu nadanego PGL Lasy Państwowe Zarządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Nadleśnictwo Jarosław zarządza lasami na powierzchni 16 621 ha. W skład nadleśnictwa wchodzi czternaście leśnictw.
W imieniu Nadleśniczego, Pana Tadeusza Ogonowskiego, grupa została przywitana przez jego Zastępcę, Pana Andrzeja Sobotę, który zaprezentował zebranym na czym polega działalność przedsiębiorstwa. Studenci dowiedzieli się kto i w jaki sposób zarządza Nadleśnictwem oraz jaką posiada strukturę organizacyjną.
W trakcie prelekcji okazało się, że Lasy Państwowe wykazują ciekawą specyfikę prowadzenia działalności. Pomimo iż lasy są przedsiębiorstwem państwowym, muszą być samowystarczalne, ich źródłem finansowania są dochody własne, uzyskiwane głównie ze sprzedaży drzewa. W celu pokrycia niedoborów, które mogą się pojawić, każde nadleśnictwo deponuje środki na Fundusz Leśny. Z budżetu państwa mogą być finansowane zadania specjalne. Nadleśnictwa mogą także uzyskać certyfikaty jakości PEFC i FSC, które potwierdzają, że cała gospodarka w lesie jest prowadzona zgodnie z zasadami m.in. środowiskowymi, ekologicznymi itp. Nadleśnictwa spełniają trzy podstawowe funkcje: gospodarczą, ochronną i społeczną, które wzajemnie się nie wykluczają. Dla prawidłowo prowadzonej gospodarki leśnej, raz na dziesięć lat opracowuje się Plan urządzania lasu, który następnie musi być zatwierdzony przez Ministra Środowiska. Obejmuje on szczegółowy opis lasu oraz informacje na temat zadań przewidzianych do wykonania w ciągu dziesięciu lat (np. etaty cięć, zalesienia, odnowienia, pielęgnowanie i ochronę lasu).
Poza poznaniem specyfiki działalności Lasów Państwowych, grupa miała okazję dowiedzieć się sporo ciekawostek na temat codziennej pracy leśników, np. w jaki sposób oceniają, które drzewa powinno się wyciąć, czy w jaki sposób pozyskuje się nasiona i przygotowuje sadzonki drzew oraz z czym muszą się zmagać przez cały rok. Jednym z większych problemów jest ochrona szkółek z sadzonkami przed zwierzyną leśną, a wiosną z zagrożenie pożarowe z powodu wypalania traw przylegających do lasu.
Grupa studentów PWSTE została bardzo serdecznie przyjęta przez Dyrekcję i personel nadleśnictwa, nie zabrakło również w ramach przerwy, poczęstunku i ciekawych opowieści, które zapewnili Pan Wiesław Kruk i Pan Paweł Kus w miejscowym muzeum. Studenci bogaci o kompleksową wiedzę na temat Lasów Państwowych, szczęśliwie powrócili na uczelnię.