Konferencja naukowa „Problem przemocy domowej i instytucjonalnej – zwalczanie i zapobieganie”
„Problem przemocy domowej i instytucjonalnej – zwalczanie i zapobieganie” to temat konferencji naukowej zorganizowanej w dniach 27-28 listopada 2018 r. przez Instytut Humanistyczny oraz Ekonomii i Zarządzania PWSTE we współpracy z Sądem Rejonowym w Jarosławiu przy wsparciu Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej oraz Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie i Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Jarosławiu.
Obrady poprzedziło otwarcie sympozjum, którego dokonał JM Rektor, prof. ucz. dr hab. Krzysztof Rejman. Głos zabrała również Pani Lucyna Zygmunt, Prezes Sądu Rejonowego w Jarosławiu.
Zaszczyt powitania przybyłych gości, wśród których znaleźli się zarówno przedstawiciele interesariuszy zewnętrznych, jak i praktyków z instytucji współorganizujących wydarzenie, przypadł dr Tatianie Kożak-Siara, Dyrektor Instytutu Ekonomii i Zarządzania PWSTE w Jarosławiu.
W obrębie tematu konferencji debatowano w ramach dwóch paneli dyskusyjnych, z których pierwszy moderowany przez dr Barbarę Czubę, Dyrektor Instytutu Humanistycznego PWSTE poświęcono formom, przyczynom i skutkom występowania przemocy domowej i instytucjonalnej.
Rozważania kierowanego przez reprezentującą jarosławską Uczelnię – dr inż. Barbarę Szczytpę-Kłak – panelu II wypełniły wystąpienia poświęcone pracy instytucji oraz działaniom Policji w zakresie zwalczania i zapobiegania przemocy domowej i instytucjonalnej oraz przemocy domowej i instytucjonalnej w wybranych krajach.
Drugi dzień spotkania poświęcono na projekcję filmu „Pręgi” w reż. Magdaleny Piekorz na podstawie książki Wojciecha Kuczoka oraz warsztaty dla szkół ponadgimnazjalnych, które przeprowadziły: dr Joanna Inglot-Kulas, Wicedyrektor Instytutu Humanistycznego i dr Katarzyna Król, wykładowca naszej Uczelni.Prelegenci podejmowali tematykę związaną z procedurą Niebieskiej Karty, jak również zjawiska przemocy w stosunku do kobiet i dzieci w Polsce, łącznie z formami ochrony dyktowanymi polskim prawem. Mówiono także o działaniach interwencyjnych związanych ze społecznym odbiorem problemu przemocy w rodzinie.
Spotkanie objęto patronatem honorowym: Ministerstwa Sprawiedliwości, Marszałka Województwa Podkarpackiego, a także Podkarpackiego Kuratora Oświaty oraz Starosty Jarosławskiego i Burmistrza Miasta Jarosławia. Opiekę medialną zapewniły: Życie Podkarpackie oraz pod24.info.
Autor tekstu i zdjęć mgr Magdalena Bojarska, Rzecznik Prasowy PWSTE w Jarosławiu