Relacja z VIII Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Gromadzenie i przetwarzanie danych geodezyjnych i gospodarczych”
Blisko 100 osób, w tym 20 samodzielnych pracowników z ośrodków naukowych z kraju i zagranicy, uczestniczyło w dwudniowej VIII Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „Gromadzenie i przetwarzanie danych geodezyjnych i gospodarczych” (Jarosław, 25-26 października).
Tematyka konferencji była bardzo szeroka i dotyczyła: geodezyjnego urządzania przestrzeni wiejskiej oraz gospodarki nieruchomościami i katastru nieruchomości, ale także zagadnień związanych z geodezją inżynieryjno-przemysłową, geoinformatyką czy geomatyką oraz fotogrametrią i teledetekcją.
Uroczystego otwarcia obrad dokonał rektor PWSTE w Jarosławiu dr hab. Krzysztof Rejman, a wykład inauguracyjny nt. „Rozwój zawodu związanego z szacowaniem wartości nieruchomości na tle wybranych rozwiązań w innych krajach” przedstawił prof. Ryszard Źróbek z UWM w Olsztynie.
Mówiono m.in. o teraźniejszości i przyszłości normalizacji w katastrze, a także o kompleksowym urządzaniu obszarów wiejskich w uwarunkowaniach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej. Przedstawiano narzędzia statystyczne jako pomoc w ocenie konieczności wykonania prac scaleniowych. Wśród wystąpień nie zabrakło też takich tematów, jak: szacowanie wartości inwestycyjnej dla projektu naziemnego systemu fotowoltaicznego, możliwości wykorzystania nowoczesnych technologii geodezyjnych w kontekście BIM, precyzyjne pozycjonowanie satelitarne z wykorzystaniem nowych GNSS Galileo i BeiDou czy ocena dokładności NMT masywu Łysicy z pomiarów ALS w kontekście korekty wydzieleń na leśnej mapie numerycznej. Kilku prelegentów omawiało zagadnienia związane z ewidencją gruntów i budynków, np.: wybrane problematyczne aspekty rejestrowania budynków w bazie EGiB czy ustalanie i wykazywanie w EGiB przebiegu granic opartych na punktach należących do wielu nieruchomości. Łącznie wygłoszono 34 referaty i zaprezentowano 45 posterów.
Konferencję zorganizowała kadra Instytutu Inżynierii Technicznej Panństwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu (dr inż. Monika Balawejder, dr inż. Marek Banaś i dr inż. Katarzyna Matkowska) we współpracy z Politechniką Świętokrzyską i Rzeszowską, Politechniką Narodową w Atenach, Lwowskim Narodowym Uniwersytetem Rolniczym w Dublanach, a także Uniwersytetem Oradejskim, Towarzystwem Rozwoju i Obszarów Wiejskich oraz rzeszowskim oddziałem Stowarzyszenia Geodetów Polskich.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: wojewoda podkarpacki, marszałek województwa podkarpackiego oraz Starosta powiatu jarosławskiego i burmistrz Jarosławia. Patronat medialny objęla redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.
Autor tekstu: Monika Balawejder
Autor zdjęć: mgr Magdalena Bojarska, Rzecznik prasowy PWSTE w Jarosławiu