Wymiana studencka pomiędzy PWSTE i Politechniką Lwowską
W dniach od 4-11 czerwca br. w ramach współpracy naszej Uczelni i Politechniki Lwowskiej – Dział Praktyk Studenckich z Akademickim Biurem Karier zorganizował wymianę studencką. Uczestnikami „Szkoły Letniej” byli studenci II roku budownictwa z PWSTE, którzy odwiedzili uczelnię partnerską oraz młodzież z III i IV roku studiów ze strony Politechniki Lwowskiej.
Następstwem rozpoczynającego wymianę studencką spotkania z reprezentującym JM Rektora PWSTE w Jarosławiu, prof. nadzw. dr. hab. Krzysztofa Rejmana – dr. inż. Ryszardem Pukała, Prorektorem ds. Studenckich był napięty program pobytu studentów z Politechniki Lwowskiej w naszym mieście.
Celem inicjatywy zorganizowanej we współpracy z Instytutem Inżynierii Technicznej było wzajemne przybliżenie studentom sposobu nauczania, możliwości stosowania nowych strategii, poznanie środowiska studenckiego oraz kultury i miejsc turystycznych związanych z naszym regionem. Priorytetem kolejnej wymiany studenckiej było zarówno zapoznanie studentów z metodami nauczania, jak i prezentacja środowiska akademickiego, poznanie języka, historii, kultury, atrakcji turystycznych i zabytków naszego kraju.
Podczas wizyty w jarosławskiej Uczelni nasi goście z Ukrainy uczestniczyli w bogatym programie pobytu przygotowanym przez dra inż. Piotra Maziarza z Działu Praktyk Studenckich z Akademickim Biurem Karier, który pełni funkcję organizatora i koordynatora wydarzenia.
Obok możliwości zapoznania się z ofertą edukacyjną i bazą dydaktyczną – PWSTE w Jarosławiu tradycyjnie, zagwarantowała uczestnikom szereg atrakcji, wśród których znalazł się m.in wyjazd do Krakowa.
Na początku pobytu zaplanowano wycieczkę po Miasteczku Akademickim, którą rozpoczęło zwiedzenie centrum rekreacyjno-rehabilitacyjnego z siłownią, salą fitness oraz pokojem z fotelami do samomasażu. Następnie młodzież została zapoznana z kompleksem budynków dydaktycznych oraz obiektów sportowych i kulturalnych jarosławskiej Uczelni. Prezentacji związanych z budownictwem laboratoriów: wytrzymałości materiałów, fizyki budowli i technologii betonu, dokonał inż. Janusz Niemiec.
W programie pobytu znalazło się również zwiedzanie Jarosławia, podczas którego młodzież wraz z mgr. Jackiem Hołubem podziwiała piękne zabytki naszego miasta, odwiedzając m.in. Rynek, Podziemia oraz Jarosławskie Opactwo i Cerkiew.
Ponadto podczas kolejnych dni pobytu uczestnicy wymiany mieli możliwość uczestniczenia w kursie j. polskiego, który przeprowadził mgr Jacek Szczypta.
Podczas wyjazdu do Krakowa dołożono wszelkich starań, aby młodzież poznała zabytki, historię i wiele ciekawostek oraz legend, opowiadających o każdym miejscu. Wędrowano trasą: Plac Matejki – Barbakan – Brama Floriańska – ul. Floriańska – Kościół Mariacki – Rynek Główny – ul. Grodzka – Kościół św. Piotra i Pawła – Kościół św. Wojciecha – ul. Kanonicza – Wawel. Miasto zwiedzano najpopularniejszą i równocześnie najważniejszą z krakowskich tras – Drogą Królewską, której szlak rozpoczyna się na Placu Matejki. Podążając dokładnie śladami królewskiego orszaku zobaczyliśmy wszystko, co w Krakowie najsłynniejsze i najpiękniejsze, czyli Pomnik Grunwaldzki, Barbakan i Bramę Floriańską oraz ulicę o tej samej nazwie. Podziwialiśmy zbudowaną w latach 1392-1397 Bazylikę Mariacką z Ołtarzem Wita Stwosza oraz powstałe w trzynastym wieku Sukiennice i oczywiście stojącą w zachodniej części Rynku Głównego, Wieżę Ratuszową. Wielkie wrażenia wywołał najstarszy zachowany zespół Akademii Krakowskiej – Collegium Maius oraz znajdujące się tutaj Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Równolegle do ul. Grodzkiej biegnie jedna z najważniejszych i najstarszych ulic miasta – ulica Kanonicza, której odnowione kamienice i niepowtarzalna atmosfera pochłonęły uczestników wycieczki. Prowadzi ona prosto na Wawelskie Wzgórze z Zamkiem Królewskim uznawanym za jedną z najwspanialszych rezydencji renesansowych w Europie. Odwiedziliśmy Katedrę Wawelską z Dzwonem Zygmunta i Kryptami oraz Dziedziniec Zamku Królewskiego, a także Smoka Wawelskiego i wiele innych krakowskich zabytków, które oczarowały młodzież swoim pięknem. Program wycieczki pomyślany był tak, żeby czas spędzony w dawnej stolicy Polski dostarczył uczestnikom niezapomnianych wrażeń. Wycieczka programowa z zakresu języka polskiego i wiedzy o naszej kulturze, stanowiła wymarzony czas na integrację i wzajemne poznanie się.
Autor zdjęć i tekstu mgr Magdalena Bojarska, rzecznik prasowy PWSTE w Jarosławiu