Wymiana doświadczeń wolontariackich pomiędzy organizacjami i instytucjami działającymi na płaszczyźnie pomocy społecznej
W dniu 9 kwietnia 2013 r. z inicjatywy JM Rektora PWSTE w Jarosławiu, prof. nadzw. dra hab. Wacława Wierzbieńca odbyło się drugie z kolei spotkanie, którego celem było zaprezentowanie praktyk w aspekcie prowadzenia i koordynacji działań wolontariatu przez funkcjonujące w naszym regionie instytucje z perspektywy promowania postaw prospołecznych wśród studentów. Temat przewodni stanowiły kwestie wolontariatu i spółdzielni socjalnych. Tym razem spotkanie zaszczycił Archiprezbiter Jarosławski, ks. Prałat Andrzej Surowiec; Zastępca Dyrektora Caritas Archidiecezji Przemyskiej, ks. Marek Dec i Stanisław Słota, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej; Alicja Kulesza, Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Jarosławiu, a także przedstawiciele Polskiego Związku Niewidomych, Domu Pomocy Społecznej w Wysocku i Podkarpackiego Ośrodka Samorządu Terytorialnego w Rzeszowie. Obecna była również Lucyna Paulo, Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i Janina Dańczak-Balicka, Dyrektor Centrum Opieki Medycznej oraz przedstawiciele Wojska, Straży Pożarnej i Policji. Na zaproszenie Władz Uczelni odpowiedział Marian Żołyniak z Fundacji Pomocy Młodzieży „Wzrastanie” i Wojciech Głąb, Dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jarosławiu, a także Olimpia Lis, Zastępca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy; przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Jarosławiu i Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
Z ramienia Uczelni obecni byli: prowadzący spotkanie JM Rektor, prof. nadzw. dr hab. Wacław Wierzbieniec; ks. prof. nadzw. dr hab. Tadeusz Bąk i Prorektor ds. Dydaktycznych, prof. nadzw. dr hab. Czesław Lewicki oraz Kanclerz, Robert Wiśniewski; Dyrektor Instytutu Ochrony Zdrowia, doc. dr Irena Brukwicka, pracownicy i studenci.
Możliwości wolontariatu w kształtowaniu społeczności lokalnych jako pierwszy przedstawił Archiprezbiter Jarosławski, Prezes Stowarzyszenia Rodzina Kolpinga w Jarosławiu. Ks. Prałat Andrzej Surowiec ukazał działania typowo wolontariackie prowadzone przy Parafii Chrystusa Króla, której jest Proboszczem. Stowarzyszenie prowadzi: świetlicę charytatywną dla dzieci „U Kolpinga”, Katolickie Centrum Kultury i Ośrodek w Heluszu, realizując również inne zadania m.in. w zakresie: pomocy społecznej, działalności charytatywnej i środowiskowej, ochrony i promocji zdrowia, aktywności na rzecz osób niepełnosprawnych, wypoczynku dzieci i młodzieży, kultury, edukacji, upowszechniania kultury fizycznej i sportu, organizowania wymiany międzynarodowej dzieci i młodzieży, kół i sekcji zainteresowań oraz promocji i organizacji wolontariatu. Ksiądz Andrzej Surowiec wskazując na dotychczasową aktywność, zaznaczył główne kierunki działalności charytatywno-społecznej realizowane przez Stowarzyszenie, które obejmują w szczególności pracę na rzecz dzieci i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych, gdzie występuje alkoholizm, ubóstwo i niewydolność wychowawcza. Omówione zostały wydarzenia dla dobra środowiska realizowane poprzez integrację w formie popularnego międzynarodowego pikniku charytatywnego pod hasłem „Z bliźnim na majówkę”, zauważającego Domy Pomocy Społecznej z całego województwa, którego gośćmi honorowymi są pensjonariusze. Wolontariat w dziełach Caritas przedstawił ks. Marek Dec, Zastępca Dyrektora Caritas Archidiecezji Przemyskiej, kierując do studentów konkretne zaproszenie włączenia się w różnorodne akcje i szkolenia. Ponowiono także propozycję stworzenia Akademickiego Koła Caritas, składającego się ze studentów chętnych do podjęcia działań wolontaryjnych, rozpatrując tę dziedzinę aktywności w perspektywie formy zatrudnienia. Goście wskazali aspekty i pola do działalności wolontariatu stacjonarnego, czyli stałego w formie zajęć edukacyjnych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych oraz niestacjonarnego, bądź akcyjnego – w ramach animowanych przez siebie przedsięwzięć. Podkreślono wykraczającą poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie istotę wolontariatu oraz pokłady serca, z których wyrasta jego idea, a także wrażliwość na drugiego człowieka we wszystkich wymiarach życia społecznego.
Ks. prof. nadzw. dr hab. Tadeusz Bąk podsumowując spotkanie nakreślił formy i cele działań zaproszonych instytucji w oparciu o jeden podmiot sprowadzony do służby drugiemu człowiekowi, który koreluje z misją uczelni, powołanej do wychowania. Mówiąc o wolontariacie mamy na myśli interesariuszy zewnętrznych wraz z ich wpływem na jakość kształcenia, mówił ks. prof. Tadeusz Bąk. Chcemy spotykać się z praktykami częściej, wypracowując wspólny mianownik do projektowania programów edukacyjnych, zwłaszcza w dziedzinie kierunków społecznych i nauk medycznych, które szczególnie wpisują się w ten schemat. Wolontariat jest jedną z form kształcenia i formułowania postaw drugiego człowieka, zakończył.
Gościom zaprezentowano również przygotowaną przez dr Alicję Kłos wstępną koncepcję projektu porozumienia o współpracy wolontariackiej i formularza zawierającego zakres usług wolontarystycznych. Głos zabrali obecni podczas spotkania studenci ze SKN Pedagogów i Terapeutów, funkcjonujacego w Instytucie Humanistycznym PWSTE, którzy będąc wolontariuszami – aktywnie współpracują z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Jarosławiu; Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym i Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Jarosławiu. Na zakończenie przedstawicielka Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego podzieliła się z uczestnikami spotkania doświadczeniami dotyczącymi zakładania spółdzielni socjalnych, składających się w większości z osób wykluczonych społecznie. Omówiono kwestie spółdzielni mających zwiększać szanse bezrobotnych, niepełnosprawnych i innych kategorii podlegających marginalizacji, na zatrudnienie, uzyskiwanie dochodu, poprawę swojej sytuacji materialnej i życiowej.