Starzenie się i starość wyzwaniem i zadaniem XXI wieku
„Starzenie się i starość wyzwaniem i zadaniem XXI wieku”, pod tym hasłem odbyło się zorganizowane przez Instytut Ochrony Zdrowia PWSTE w Jarosławiu dnia 5 lutego 2018 r. I Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe.
Uroczystego otwarcia obrad składających się na konferencję uwzględniającą myśl A. Kępińskiego zawartą w słowach: „Podobnie jak jesień może być najpiękniejszą porą roku, tak i starość może być najpiękniejszym okresem życia”, dokonał JM Rektor naszej Uczelni, prof. nadzw. dr hab. Krzysztof Rejman. Wydarzenie zaszczycili: dr Dariusz Tracz, Wiceburmistrz Miasta Jarosławia oraz Stanisław Sopel, Sekretarz Powiatu, a także przedstawiciele grupy zawodowej lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, pracowników socjalnych oraz studentów, absolwentów pielęgniarstwa i pracy socjalnej. Do dyskusji zaproszono naukowców reprezentujących szerokie grono uczelni z różnych części kraju, a także psychologów, filozofów, socjologów i pedagogów.
Sympozjum rozpoczęło wystąpienie Dyrekcji Instytutu Ochrony Zdrowia: dr Marty Cebulak i dr Małgorzaty Dziechciaż, którym przypadł także zaszczyt uroczystego powitania gości.
W obrębie tematu spotkania obradowano w ramach sesji plakatowej i dwóch modułów referatowych, z których pierwszy zatytułowano „Osoby w starszym wieku we współczesnym społeczeństwie”. Na drugi panel tematyczny składały się wystąpienia poświęcone problemom i potrzebom osób w podeszłym wieku. Taki podział tematyczny pozwolił na pełniejsze zrozumienie postępu współczesnej medycyny, której interdyscyplinarny charakter wpisuje się w nauki o zdrowiu.
Politykę społeczną wobec ludzi w podeszłym wieku podczas prelekcji wprowadzającej omówił inicjując panel wystąpień prof. dr hab. Piotr Błędowski, reprezentujący SGH w Warszawie. Prelegent jest także Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, które objęło seminarium Patronatem Honorowym.
Zróżnicowanie autorów referatów wpłynęło na odmienność i poziom naukowy poszczególnych wystąpień, poświęconych zarówno formom opieki zdrowotnej nad osobami starszymi, jak i uwarunkowaniom zapotrzebowania na opiekę osób w podeszłym wieku.
Starzenie się społeczeństwa jest kluczowym elementem obecnych przeobrażeń cywilizacyjnych, będąc jednocześnie zadaniem, jak i wyzwaniem XXI wieku.
Konferencję zakończyło spotkanie założycielskie Oddziału Podkarpackiego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego.
Patronat Honorowy: Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Starosta Jarosławski, Burmistrz Miasta Jarosławia oraz Polskie Towarzystwo Gerontologiczne.
Patronat medialny: Gazeta Jarosławska, POD24.info
Autor zdjęć i tekstu mgr Magdalena Bojarska, rzecznik prasowy PWSTE w Jarosławiu.