Kierunek PWSTE pod patronatem Bristol Tradition&Luxury
Hotel Bristol w Rzeszowie włączył się we współtworzenie nowo otwartego kierunku w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu. Hotelarstwo i animacja czasu wolnego będzie kształcić przyszłą kadrę wchodzącą na rynek branży HoReCa.
Jedyny na Podkarpaciu pięciogwiazdkowy hotel i pierwszy taki kierunek studiów w skali kraju – takie połączenie wypracowali Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu wraz z Hotelem Bristol. W czwartek, 18 stycznia, odbyło się oficjalne połączenie sił i podpisanie umowy o współpracy pomiędzy podmiotami. W spotkaniu udział wzięli Agnieszka Dąbrowska, Dyrektor Generalny Hotelu Bristol Tradition&Luxury, prof. nadzw. dr. hab. Krzysztof Rejman, Rektor PWSTE w Jarosławiu oraz Urszula Pietrzyk, Zastępca Dyrektora Instytutu Stosunków Międzynarodowych i dr Marcin Warchoła, wykładowca PWSTE w Jarosławiu i koordynator współpracy z Hotelem Bristol.
Wiedza wprost od ekspertów
Współpraca będzie obejmowała szereg działań mających przysłużyć się wykształceniu w pełni profesjonalnej kadry, która może podejmować pracę zarówno w Polsce, jak i za granicą. Przede wszystkim podczas tworzenia programu kształcenia wykorzystane zostaną wiedza i doświadczenie ekspertów Hotelu, którzy będą brali udział w jego ewaluacji. Co więcej, zostaną oni włączeni w sam proces edukacji poprzez prowadzenie wykładów tematycznych, jak również praktycznych warsztatów na terenie Hotelu. Istotny element współpracy stanowi także zapewnienie studentom możliwości odbycia praktyk zawodowych w rzeszowskim hotelu. – Z przyjemnością objęliśmy patronat nad kierunkiem Hotelarstwo i animacja czasu wolnego. Branża hotelarska stale się rozwija co w szczególności widzimy w Rzeszowie i w całym województwie Podkarpackim. Bardzo ważne jest, aby młoda kadra kształciła się na bazie nowych trendów hotelarskich popartych dobrymi praktykami. Podpisanie umowy i patronat nad tym kierunkiem stawia przed nami nowe wyzwania i odpowiedzialność za ukształtowanie przyszłych hotelarzy. To może właśnie dzięki wspólnym działaniom będziemy mieli możliwość patrzeć i wspierać grono młodych branżystów, których przygotujemy do pracy w Hotelarstwie. Już w najbliższych latach w Rzeszowie powstanie kilka nowych inwestycji, które z pewnością będą z otwartymi rękami przyjmować kadrę szczebla podstawowego jak również managerów czy dyrektorów. Jako jedyny hotel pięciogwiazdkowy na Podkarpaciu podejmiemy się wsparcia merytorycznego, mającego na celu praktyczne kształcenie studentów, wspieramy rozwój Rzeszowa, a Hotelarstwo w tak dynamicznie rozwijającym się mieście to ważna jego część – mówi Agnieszka Dąbrowska, Dyrektor Generalny Bristol Tradition&Luxury.
Nabieranie doświadczenia od początku studiów
Zapisy umowy wpisują się w założenia kierunku, którego charakter ma być praktyczny. Dlatego większość przedmiotów prowadzona jest w formie warsztatów, laboratoriów czy projektów. Praca w branży HoReCa wymaga od kandydata biegłej znajomości języków obcych. Także o ten aspekt zadbano w programie nauczania – studenci będą szlifowali branżowy język obcy w formule warsztatowej. Niekwestionowaną zaletą kierunku Hotelarstwo i animacja czasu wolnego jest możliwość łączenia nauki z pracą. Plan został opracowany tak, by zajęcia odbywały się jedynie trzy dni w tygodniu (wtorek, środa, czwartek). Pozostałe dni student może wykorzystać na praktykę zawodową. Dodatkowo studenci PWSTE mogą liczyć na wysokie stypendia socjalne, naukowe oraz dla osób niepełnosprawnych – łączna ich kwota może przekroczyć nawet 1000 zł.
Odpowiedź na zapotrzebowanie rynku pracy
Branża turystyczna weszła w okres rozkwitu. Ilość hoteli i placówek wypoczynkowych stale rośnie, dlatego też zapotrzebowanie na specjalistów z tej branży jest wciąż wysokie. Dokładnie te założenia przyświecały w tworzeniu kierunku Hotelarstwo i animacja czasu wolnego. To krok w stronę praktycznego podejścia do wykształcenia wykwalifikowanej kadry dla branży HoReCa. – To jedyny tego typu kierunek w kraju, który łączy hotelarstwo z szeroko pojętą animacją czasu wolnego. Co ważne, w programie uwzględniono nie tylko elementarną wiedzę na temat profesjonalnej obsługi klienta czy zarządzania obiektem wypoczynkowym. Duży nacisk położono na nowoczesne podejście do zawodu – studenci nabędą umiejętności prowadzenia eventów kulturalnych, gier miejskich, questingów czy rekreacji ruchowej. Zajęcia prowadzone w sposób praktyczny, wiele godzin poświęconych na doskonalenie języków obcych, uczestnictwo w warsztatach i praktykach pozwoli nam dostarczać na rynek pracy profesjonalistów branży HoReCa – komentuje prof. nadzw. dr hab. Krzysztof Rejman, Rektor PWSTE w Jarosławiu.
Praca w branży hotelarskiej, gastronomicznej czy na stanowisku animatora czasu wolnego wymaga od kandydata wiedzy teoretycznej, praktycznych umiejetności, a także kompetencji interpersonalnych. Dzięki nawiązanej współpracy pomiędzy PWSTE w Jarosławiu a Hotelem Bristol przyszły absolwent ma stać się atrakcyjnym kandydatem na rynku pracy. Wypracowane w trakcie studiów kompetencje sprawdzą się w pracy na wszystkich szczeblach branży HoReCa.