Warsztaty dla gimnazjalistów
14 czerwca w Auli Niebieskiej uczelnianej Biblioteki wykładowcy oraz studenci Instytutu Inżynierii Technicznej już po raz piąty przedstawiali wiedzę techniczną w przystępny sposób. Celem spotkania pn. „Dlaczego warto uczyć się nauk ścisłych i technicznych” było zwiększenie motywacji do nauki przedmiotów ścisłych i przyrodniczych wśród uczniów szkół gimnazjalnych. Gościliśmy młodzież z Publicznego Gimnazjum nr 2 im. ks. Stanisława Konarskiego, Publicznego Gimnazjum nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Jarosławiu oraz SP z Radymna.
Warsztaty otwierał ciekawy wykład doc. dr Doroty Dejniak, Prorektor ds. Dydaktycznych PWSTE, pt. „Matematyka – królową nauk”, podczas którego młodzież mogła usłyszeć o potędze i potrzebie poznawania tej pięknej dyscypliny.
W tym dniu goście dowiedzieli się również dlaczego warto uczyć się informatyki oraz jak stworzyć własną grę komputerową? W dalszej części spotkania odpowiedziano na pytania: jak działa i do czego służy kamera termowizyjna, a także jak działają przyrządy stosowane w pracy geodety. Młodzież mogła w trakcie przerwy pod okiem studentów kierunku geodezja i kartografia obejrzeć specjalistyczne przyrządy geodezyjne oraz sprawdzić zasady ich działania.
Balony szeleściły, banan zamieniał się w kamień, róże pękały, azot lał się strumieniami a z powietrza skroplono tlen – to wszystko w bezpiecznych warunkach i pod kontrolą zostało zaprezentowane uczestnikom spotkania przez dr Annę Baran w pokazach z ciekłym azotem.
Na zakończenie młodzież wysłuchała dwóch ciekawych wykładów: dr. inż. Jana Ciska pt. „Grafika w grach komputerowych” oraz mgr inż. arch. Joanna Figurska-Dudek na temat: „Architektura XX i XXI wieku”.
W trakcie spotkania pokazano, że warto znać zjawiska, które wokół nas się dokonują oraz że nauki ścisłe i techniczne nie są trudne ani nudne, bo było ciekawie i wesoło.
autorem zdjęć jest mgr Magdalena Bojarska