Studencka Konferencja Naukowa „Logistyka przyszłości”
W dniu 17.01.2025 r. w Auli Czerwonej PANS w Jarosławiu została zorganizowana konferencja studencka, którą podzielono na dwie części: panel dyskusyjny i sesję referatową.
W panelu dyskusyjnym zatytułowanym „Co czeka nas za dekadę, czyli rok 2035”, który poprowadził dr Daniel Salabura, uczestniczyli: władze i wykładowcy uczelni, praktycy przedsiębiorcy, studenci oraz uczniowie szkół średnich. Dyskutowali:
- Stanisław Popek, prof. dr hab. inż. (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie i PANS w Jarosławiu), wprowadził w zagadnienia towaroznawstwa i relacji pomiędzy tą dyscypliną a logistyką.
- Paulina Janda-Sarnecka, Ekspert Regionalnego Biura Handlowego PAIH w Rzeszowie (Departament Wsparcia Regionalnego), przekazała informacje jak PAIH wspiera inwestycje zagraniczne w Polsce w obszarze logistyki i transportu. Ponadto przekazała w jaki sposób Polska Agencja Inwestycji i Handlu wspiera przedsiębiorców w optymalizacji procesów logistycznych.
- Tomasz Czeterbok, Lider Planowania Materiałowego BorgWarner Rzeszów, dokonał charakterystyki łańcucha dostaw w firmach oraz zależności w tym łańcuchu.
- Agnieszka Prokuska, Specjalista ds. logistyki O-I Poland S.A. dokonała oceny obecnej sytuację na rynku oraz przedstawiła wyzwania i zagrożenia występujące obecnie przedsiębiorstwie produkcyjnym.
- Waldemar Florek, Kierownik ds. Transportu i logistyki firma Flor-Sped ocenił obecną sytuację w branży transportowej, przedstawił istotne zmiany i wyzwania, z którymi firmy transportowe muszą się obecnie mierzyć.
- Bartosz Szwed, Lider Spedycji G2Transport Sp. z o.o. , Główny Specjalista ds. Sprzedaży Slickshift – on-line, scharakteryzował bariery jakie obecnie widzi w działach transportu w firmach polskich.
W dalszej części panelu dyskutowano między innymi nad następującymi zagadnieniami:
- trendami rozwojowymi towaroznawstwa za 10 lat.
- głównymi wyzwaniami dla polskich firm związanych z globalizacją, łańcuchami dostaw i jak PAIH pomaga je przezwyciężyć.
- jak będzie wyglądać wykorzystanie AI w procesach magazynowania?
- czy AI za 10 lat zdominuje proces łańcucha dostaw?
- jak będą kształtować się procesy logistyczne w zakładach produkcyjnych w kolejnej dekadzie?
- jakie są perspektywy dla branży transportowej w przyszłości? Czy przewiduje się jakieś kluczowe zmiany lub wyzwania, które mogą wpłynąć na funkcjonowanie firm transportowych?
W sesji referatowej, którą poprowadzili: dr Justyna Stasieńko i mgr inż. Tomasz Piróg, zaprezentowali się studenci:
- Yuliia Turchak, Bartko Diana – Zastosowanie nowoczesnych technologii (systemy poboru opłat) w transporcie drogowym,
- Aleksandra Nowogrodzka, Natalia Winiarz – Usprawnienie działania systemów w firmie Omega Pilzno,
- Miłosz Bajsarowicz, Mateusz Zagrobelny – Analiza wykorzystania dostępnego czasu pracy kierowcy, zaplanowanie pracy kierowcy w stałym kółku do Hiszpanii,
- Klaudia Nykiel, Marcelina Cebulak – Rola WMS w logistyce magazynowej,
- Wiktoria Karakuszka, Aleksandra Wanat – Sztuczna inteligencja w logistyce,
- Aleksandra Skuratko, Kacper Fidowcz – Zbudowanie kalkulatora zleceń do bieżącej pracy spedytora,
- Klaudia Nykiel, Marcelina Cebulak – Przygotowanie rozwojowych rozwiązań do wykorzystania w nowoczesnym systemie telematycznym,
- Wiktoria Karakuszka, Aleksandra Wanat – Wykorzystanie nowoczesnych systemów telematycznych w zarządzaniu gospodarką oponową,
- Anna Rejent, Dawid Płaza – Wykorzystywanie bezpłatnych aplikacji do zarządzania
w przedsiębiorstwach transportowych, - Alicja Kamińska – Zarządzanie w logistyce – klucz do efektywności procesów biznesowych
Tę część konferencji podsumował i zakończył dr Jerzy Kuck zapraszając uczniów szkół średnich – po pomyślnie zdanej maturze – do podjęcia studiów w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu.