Szkolenie z zakresu Cyberbezpieczeństwa
19 listopada 2024 roku odbyło się szkolenie z zakresu cyberbezpieczeństwa dla studentów Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Jarosławiu. Prowadzący szkolenie: Prezes IT Challenge Sp. z o.o. Krzysztof Tyl i Dyrektor ds. marketingu i sprzedaży Krzysztof Tokarz swoją wizytę w murach Uczelni rozpoczęli od spotkania z Prorektorem ds. studenckich prof. ucz. dr hab. inż. Ryszardem Pukałą i dr inż. Piotrem Maziarzem. Następnie obyła się część praktyczna wizyty – czyli spotkanie ze studentami oraz prezentacja multimedialna.
Tematem szkolenia było „Modelowanie i analiza cyberzagrożeń – MITRE ATT&CK”, które dostarczyło uczestnikom praktycznej wiedzy na temat modelowania i analizy zagrożeń w cyberprzestrzeni z wykorzystaniem frameworka MITRE ATT&CK.
W trakcie szkolenia omówiono kluczowe aspekty ataków na systemy informatyczne, w tym:
- Cyber Kill Chain: model identyfikacji i zapobiegania cyberatakom opracowany przez firmę Lockheed Martin, który identyfikuje, co przeciwnicy muszą zrobić, aby osiągnąć swój cel.
- Struktura i zastosowanie MITRE ATT&CK: przedstawienie bazy wiedzy o taktykach, technikach i procedurach (TTP) wykorzystywanych przez cyberprzestępców.
- Identyfikacja i mapowanie zagrożeń: techniki analizy i rozpoznawania potencjalnych luk w systemach bezpieczeństwa organizacji.
- Praktyczne scenariusze ataków: symulacje i analizy incydentów z wykorzystaniem rzeczywistych przykładów.
- Strategie obronne: najlepsze praktyki w zakresie wykrywania, reagowania
i przeciwdziałania zagrożeniom.
Podczas spotkania studenci zdobyli umiejętności w zakresie identyfikacji słabych punktów systemów oraz tworzenia strategii obronnych opartych na rzeczywistych technikach wykorzystywanych przez napastników. Podkreślono również znaczenie proaktywnego podejścia do cyberbezpieczeństwa, uwzględniającego ciągłe monitorowanie i adaptację do dynamicznie zmieniającego się krajobrazu zagrożeń.
IT Challenge to część Grupy EUVIC, skupiającej ponad 5000 pracowników oraz 19 lat doświadczenia na rynku! Są wykwalifikowanym i doświadczonym zespołem dostarczającym rozwiązania i usługi podtrzymujące ciągłość procesów biznesowych i wspierające cyfrową transformację biznesu. Stosowane rozwiązania chronią dane i zapewniają nieprzerwaną dostępność systemów w instytucjach finansowych, u operatorów telekomunikacyjnych, w administracji państwowej, ale także w średnich i mniejszych firmach oczekujących kompetencji technicznych oraz wysokiego poziomu jakości świadczonych usług zaprojektowanych na miarę indywidualnych potrzeb.
Szkolenie było zorganizowane i koordynowane w ramach działalności Działu Praktyk Studenckich z Biurem Karier przez mgr Iwonę Kochanowską.