Światowy Dzień Kostki Rubika
W dniu 17 kwietnia 2024 roku odbył się Światowy Dzień Kostki Rubika, który został zainicjowany po raz pierwszy przez Państwową Akademię Nauk Stosowanych im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu. Wydział Humanistyczny zorganizował dla uczniów klas trzecich szkół podstawowych z Jarosławia i okolic konkurs matematyczny, zaś dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej wykład cenionego matematyka, autorki licznych publikacji oraz podręczników do nauczania matematyki, prof. ucz. dr hab. Ewy Swobody pt. „Jak geometria nauczyła człowieka myśleć”. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Wydawnictwa Nowa Era, Polskiego Towarzystwa Matematycznego oraz Mensa Polska.
Konkurs matematyczny, był inspirowany maratonem matematycznym „Banachiada”, odbywającym się w Jarosławiu. Tę samą ideę organizatorzy Konkursu chcieli promować u dzieci od najmłodszych lat, pokazując, że zasada synergii ma szerokie zastosowanie – razem można osiągnąć znacznie więcej, niż w pojedynkę. Szkoły podstawowe typowały zespoły 3-osobowe, gdzie dwóch uczniów rozwiązywało zadania, zaś trzeci świadczył jednorazową pomoc (oczekując w tym czasie „w kawiarnio- bawialni” i grając w edukacyjne gry planszowe wraz z uczniami oraz studentami pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej).
Forma konkursu wymagała od uczniów nie tylko wiedzy i kompetencji matematycznych, które szczególnie skupiały się na zagadnieniach geometrycznych, ale również wspierała pracę zespołową. Konkurs był również formą oddziaływania na styl pracy nauczyciela w klasie, promując pozostawienie dzieciom dużo więcej autonomii, otwartość na ich sugestie, pytania i pomysły. Zabawowo-kawiarniana atmosfera konkursu sprzyjała postrzeganiu matematyki jako radosnej przygody. Konkurs promował nieszablonowe myślenie, kreatywność, a przede wszystkim umiejętność współpracy podczas rozwiązywania matematycznych problemów. Był też sposobem podnoszenia kompetencji przyszłych nauczycieli (studentów pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej PANS w Jarosławiu), poprzez zaangażowanie ich w przygotowanie, obsługę konkursu oraz projektowanie i prowadzenie animacji dla dzieci „Geometria w ruchu”.
Rozstrzygnięcie Konkursu i ogłoszenie wyników odbyło się w dniu wydarzenia. Na zdobywców pierwszych trzech miejsc czekały bardzo atrakcyjne nagrody ufundowane przez: Wydział Oświaty i Sportu w Jarosławiu (dyrektor Renata Chlebowska), Wydawnictwo Nowa Era (Paweł Andrzejczyk) oraz Wydział Humanistyczny PANS w Jarosławiu. Ponadto każdy uczestnik konkursu matematycznego otrzymał pamiątkowy dyplom oraz drobny upominek.
Wydarzenie spotkało się z pozytywnym odbiorem uczestników, którzy wykazali entuzjazm, kreatywność i zaangażowanie w proponowane inicjatywy. Liczymy na kontynuację obchodów Światowego Dnia Kostki Rubika w przyszłości.