Warsztaty „Wpływ nowych mediów i technologii na psychikę i zachowanie człowieka”
W dniu 17 kwietnia odbyły się warsztaty dla studentów z wszystkich kierunków studiów PANS. Tematem zajęć był „Wpływ nowych mediów i technologii na psychikę i zachowanie człowieka”. Warsztaty przeprowadziły: psycholog Pani Alicja Sajdak i pedagog profilaktyk Pani Małgorzata Mróz .
Celem teoretyczno-warsztatowych zajęć było przeprowadzenie analizy wpływu technologii na życie ludzi. Wspólnie ze studentami zastanowiliśmy się, jak nowe technologie zmieniają nasze codzienne życie, jaki mają wpływ na rozwój nowych obszarów naszej aktywności i jak dzięki nowym technologiom możliwe staje się przekształcanie naszego środowiska.
Analizowano, jak technologia wpływa na poziom życia ludzi, czy może być narzędziem do podnoszenia tego poziomu, a także jakie niesie ze sobą zagrożenia, takie jak możliwość ubezwłasnowolnienia nową technologią. Rozważyliśmy kwestię, czy człowiek jest niewolnikiem nowoczesnych technologii, czy też dzięki technologii faktycznie zyskuje nowe możliwości.
W części teoretycznej zajęć, uczestnicy dowiedzieli się także w jaki sposób oddziałują na nas urządzenia elektroniczne i social media:
- Co sprawia, że tak chętnie korzystamy z social mediów
- Pozytywne aspekty korzystania z social mediów
- Cienie korzystania z social mediów
- Social media a zdrowie psychiczne i fizyczne
- Jak znaleźć równowagę w korzystaniu z mediów społecznościowych?
Część warsztatowa poświęcona była na autodiagnozę, unaocznienie korzyści i strat wynikających z korzystania z nowych technologii, a także stworzyła możliwości grupowego tworzenia planów profilaktycznych zbilansowanego korzystania nowych technologii i social mediów w środowiskach lokalnych, grupach społecznościowych, w których żyjemy.
Wydarzenie było koordynowane przez mgr Iwonę Kochanowską i dr inż. Piotra Maziarza w ramach działalności Centrum Praktyk Studenckich z Biurem Karier.