Warsztaty „Psychologia kryzysu emocjonalnego i traumatycznych przeżyć oraz ich wpływ na funkcjonowanie człowieka”
W dniu 22 marca 2024 roku odbyły się warsztaty dla studentów kierunku psychologia. Tematem zajęć była „Psychologia kryzysu emocjonalnego i traumatycznych przeżyć oraz ich wpływ na funkcjonowanie człowieka”. Zajęcia przeprowadziły: psycholog Pani Alicja Sajdak i pedagog profilaktyk Pani Małgorzata Mróz .
„Ludzie znajdują się w stanie kryzysu, kiedy napotykają na przeszkody w osiąganiu ważnych celów życiowych – przeszkody, które w tym czasie wydają się nie do pokonania za pomocą zwyczajowych metod rozwiązywania problemów. Powoduje to stan dezorganizacji i zamieszania, w którym podejmowane są liczne próby nieudanych rozwiązań (Caplan, 1961)”.
Celem 7-godzinnych zajęć teoretyczno-warsztatowych było zapoznanie studentów pierwszego, drugiego i trzeciego roku psychologii ze specjalistyczną wiedzą z zakresu psychologii kryzysu i traumatycznych przeżyć. Wykształcenie praktycznych umiejętności potrzebnych do: udzielania pomocy osobom jej potrzebującym, diagnozy statycznych
i dynamicznych czynników ryzyka występowania zaburzeń pourazowych po doświadczeniu kryzysu lub traumy, interwencji kryzysowych.
Warsztat stworzył możliwości zapoznanie się z podstawami i elementami interwencji kryzysowej jakie możemy zastosować w życiu codziennym – zarówno zawodowym, jak i na gruncie prywatnym. Ponadto ćwiczenia warsztatowe umożliwiły kształtowanie i rozwijanie praktycznych umiejętności studentów z zakresu wspierania klientów w sytuacjach kryzysu.
Podczas warsztatu studenci dowiedzieli się co to jest kryzys, kiedy powstaje jakie są jego typy i cechy. Kolejnym etapem warsztatów było omówienie faz i dynamiki przebiegu kryzysu, poznanie jego konsekwencji i przedstawienie jakie są drogi rozwiązania kryzysu. W tej części zajęć uczestnicy ćwiczyli rozpoznawanie i nazywanie sytuacji kryzysowych, a także mogli dowiedzieć się jak zachowuje się, co myśli i jak czuje się osoba będąca w kryzysie. Kolejnym omawianym zagadnieniem była trauma, jej rodzaje, konsekwencje traumatycznych przeżyć. Przedstawione zostały objawy i skutki PTSD. Studenci aktywnie ćwiczyli analizując studium przypadku. Ostatnim etapem zajęć było przekazanie wiedzy na temat strategii, form i modeli interwencyjnych, w oparciu o które planowane jest oddziaływanie mające na celu poradzenie sobie z sytuacją traumatyczną.
Wydarzenie było koordynowane przez mgr Iwonę Kochanowską i dr inż. Piotra Maziarza w ramach działalności Centrum Praktyk Studenckich z Biurem Karier.