Konkurs na najlepszą pracę literacką pt. „Sztuczna inteligencja – przyjaciel czy wróg?”
Wydział Stosunków Międzynarodowych w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w konkursie na najlepsze prace literackie na temat „Sztuczna inteligencja – przyjaciel czy wróg?”
Sztuczna inteligencja jest tematem obszernym i szeroko omawianym zarówno w sferze naukowej jak i publicystycznej. Każdego dnia korzystamy z usług cyfrowych i generujemy olbrzymią ilość danych. Sztuczna inteligencja pozwala je uporządkować i wydobyć z nich sens. Technologia ta przyspiesza innowacje i transformację cyfrową.
Sztuczną inteligencję (ang. Artificial Intelligence – AI) próbuje się definiować jako dziedzinę wiedzy obejmującą m.in. sieci neuronowe, robotykę i tworzenie modeli zachowań inteligentnych oraz programów komputerowych symulujących te zachowania, włączając w to również uczenie maszynowe, głębokie uczenie oraz uczenie wzmocnione.
Interakcje te mogą zachodzić mechanicznie lub z udziałem człowieka w cyklu życia sztucznej inteligencji począwszy od etapu kreacji, rozwoju, wdrożenia, stosowania, aż po etap decyzji o wyłączeniu z pracy i utylizacji. Na takim etapie rozwoju sztucznej inteligencji postawić można pytanie czy sztuczna inteligencja jest przyjacielem czy wrogiem człowieka?
Cele konkursu:
- kształtowanie krytycznego myślenia;
- popularyzacja wiedzy o sztucznej inteligencji;
- promowanie humanistycznych wartości;
- rozwijanie kreatywności, uzdolnień publicystycznych i wrażliwości literackiej młodzieży.
Adresaci konkursu:
Konkurs adresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych.
Zakres tematyczny:
Tematyka prac może dotyczyć dowolnych aspektów życia – politycznych, społecznych, kulturalnych, ekonomicznych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji z punktu widzenia ucznia.
Do pobrania: