Zdalny warsztat o kreatywności
W środę, 6 grudnia, studenci psychologii, pedagogiki, zarządzania, finansów i rachunkowości, filologii, pielęgniarstwa, geodezji i kartografii, bezpieczeństwa wewnętrznego oraz prawa w biznesie i sektorze publicznym uczestniczyli w zdalnym warsztacie zorganizowanym przez mgr Iwonę Kochanowską w ramach działalności Biura Karier. Spotkanie zatytułowane „Kreatywność jako cenny element ludzkiego kapitału”, poprowadziła mgr Ewa Dybek reprezentująca Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Przemyślu Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie.
Przez lata uważano, że kreatywność to szczególna cecha właściwa tylko wybranym osobom lub profesjom, takim jak pisarze, artyści, architekci, projektanci, naukowcy czy przedsiębiorcy. Obecnie dominuje pogląd, że kreatywnym może być każdy – że jest to umiejętność, której można się nauczyć, którą można ćwiczyć i rozwijać. A warto to robić, ponieważ kreatywność przydaje się w wielu zawodach i dziedzinach. Badacze wymieniają kreatywność jako jedną z kluczowych kompetencji XXI wieku, a wręcz jako umiejętność zapewniającą przetrwanie. Żyjemy w czasach, w których technologie informacyjne i komunikacyjne stopniowo zastępują prace powtarzalne, ważne jest więc poszukiwanie nowych pomysłów, rozwiązań problemów i sposobów pracy.
Celem zajęć było osłabianie barier intelektualnych, które bezrefleksyjnie “zamykają osobę na nowość”. Uczestnicy podczas zajęć mieli okazję przekonać się jak bardzo w życiu codziennym bazujemy na nawykach i gotowych schematach utrudniających myślenie kreatywne. Wykonali ćwiczenia rozwijające myślenie lateralne i dywergencyjne, a także zapoznali się z technikami twórczego rozwiązywania problemów mającymi na celu zerwanie z rutyną i pokonaniem „morderców pomysłów”.