Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2022/2023
Październik to czas powrotu w mury uczelni, który co roku niesie ze sobą wiele emocji. W piątek, 7 października, odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2022/2023, w której udział wzięli przedstawiciele władz państwowych oraz lokalnych, a także instytucji oraz społeczność akademicka, w tym Rada, Senat, studenci.
Tegoroczna inauguracja była wyjątkowa, ponieważ rozpoczęła obchody 25-lecia istnienia PWSTE w Jarosławiu. Po tradycyjnym odśpiewaniu hymnu i przywitaniu zaproszonych gości, głos zabrał prof. ucz. dr hab. Krzysztof Rejman, Rektor PWSTE w Jarosławiu, który serdecznie powitał studentów w progach Uczelni. Następnie podziękował za wiele lat owocnej pracy. – Chciałbym podziękować tym, którzy na co dzień bardzo sumiennie wykonują zawód nauczyciela akademickiego, pracownika administracji czy obsługi. Ci ludzie oddają naszej jarosławskiej Alma Mater bardzo duży kawałek swojego życia. Gdyby nie Wy, tej Uczelni by nie było w takiej postaci, jaką znamy dziś – powiedział Rektor.
Rektor zapowiedział, że jubileuszowy rok będzie obfitował w otwarte wykłady oraz liczne konferencje naukowe. Jedną z nich będzie konferencja poświęcona patronowi Uczelni – księdzu Bronisławowi Markiewiczowi. Z kolei w piątek, 21 października o godz. 11.00 odbędzie się pierwszy wykład w ramach cyklu organizowanego z okazji 25-lecia. Spotkanie pt.: „Sławni, sławniejsi czy legendarni – Żwirko i Wigura, 1932 r.” poprowadzi historyk, prof. Andrzej Olejko.
Rektor podziękował wszystkim pracownikom za trud, który co roku wkładają w przekazywanie wiedzy kolejnym pokoleniom. Zwrócił się także do studentów pierwszego roku, dziękując im za wstąpienie w szeregi studentów. – Dziękuję wszystkim studentom, którzy wstąpili w tym roku w mury naszej Uczelni. Jest to ponad 1200 osób. Będziemy starać się zapewnić Wam jak najlepsze warunki kształcenia. Chcemy, by okres studiów był bardzo dobrze spędzonym czasem. Pamiętajcie, że życie studenta to nie tylko nauka i chodzenie na zajęcia, ale to też są różnego rodzaju szerokie możliwości rozwoju. Mam na myśli wszelkie koła naukowe i projekty, które odbywają się dla Was. Dobrze wykorzystajcie ten czas. Miejcie odwagę pytać i poszukiwać swojej drogi – zwracał się do studentów I roku Rektor.
Kolejnym punktem programu była uroczysta immatrykulacja, której dokonał Rektor wraz z Prorektorem ds. studenckich dr. inż. Ryszardem Pukałą. Podczas inauguracji głos zabrali także studenci, których reprezentował Konrad Bajdak. Ciepło przywitał pierwszoroczniaków i zachęcał ich do czynnego udziału w życiu Uczelni oraz uczestnictwa w kołach naukowych. Swoją wypowiedź podsumował cytatem Ignacego Jana Paderewskiego: „Każdy człowiek powinien zdawać sobie sprawę z faktu, że dobre i trwałe wyniki osiągnąć można jedynie drogą krótkich, lecz ciągłych, codziennych wysiłków. Jednorazowy wysiłek jest kompletnie jałowy. Prawdziwą umiejętność zarówno w nauce i w sztuce, jak i w każdych innych zajęciach, zdobyć można tylko codzienną pracą i codziennym wysiłkiem. I to jest bezwzględnie pewne.”
Następnie głos zabrał Dyrektora Generalnego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Marcin Zaborniak, który odczytał list Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka. Przemawiali również przedstawiciele lokalnych władz i instytucji, a także społeczności akademickiej.
– Żeby przygotować młodego człowieka do zawodu i do tego, aby w pełni się realizował trzeba mieć odpowiednie warunki. I PWSTE nieustannie się o to stara. Nauka to jest pokarm dla rozumu, dlatego drodzy studenci nie bójcie się pytać i wykorzystajcie czas, jaki spędzicie w murach tej uczelni. – zwróciła się do studentów Anna Huk, Członek Zarządu Urzędu Marszałkowskiego.
Uroczystość była także okazją do wręczenia odznaczeń państwowych. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej aktu dekoracji dokonał Dyrektor Generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Marcin Zaborniak.
Medale złote otrzymali:
- Bielecka Grażyna Joanna
- Bilińska Anna Wioletta
- Pukała Ryszard Jerzy
- Swoboda Ewa Maria
- Świtlicki-Paprocki Jacek Władysław
- Tomaszewska Katarzyna Barbara
Dodatkowo Katarzyna Tomaszewska została wyróżniona przez Ministra Zdrowia odznaką honorową za zasługi dla ochrony zdrowia.
Medal srebrny otrzymała:
- Pryjda Ewa Jadwiga
Medal brązowy otrzymali:
- Czuba Barbara Agnieszka
- Dudzik Iwona Elżbieta
- Kudyba Piotr Bogdan
- Laskowska Barbara Maria
- Wlazło Agata
Z kolei Rektor prof. ucz. dr hab. Krzysztof Rejman oraz Prorektor ds. dydaktycznych dr Dorota Dejniak wręczyli pracownikom Uczelni następujące wyróżnienia:
- prof. ucz. dr hab. inż. Ryszard Pukała – za uzyskanie stopnia naukowego doktora habilitowanego, tytuł pracy habilitacyjnej: „Ubezpieczenia w finansowaniu skutków ryzyka start-upów˝
- dr inż. Lesławow Polny – za uzyskanie tytułu doktora, tytuł pracy doktorskiej; „Szacowanie wartości nieruchomości komercyjnych oraz projektów inwestycyjnych w różnych fazach ich cyklu życia”
- dr inż. Daniel Salabura – za uzyskanie tytułu doktora, tytuł pracy doktorskiej: „Analityczne ujęcie społecznej odpowiedzialności biznesu sektora małych i średnich przedsiębiorstw w wybranych krajach unii Europejskiej”
- dr Łukasz Stec – za uzyskanie tytułu doktora, tytuł pracy doktorskiej: „Między utopią a melancholią – w poszukiwaniu światów niemożliwych”
Uroczyste podziękowania trafiły ponadto do studentów:
- Agnieszka Lisowska
- Karolina Paszek
- Wiktoria Dudek
- Fabian Winiarz
- Konrad Bajdak