Uroczyste nadanie czepka absolwentom kierunku pielęgniarstwo
Do grona absolwentów kierunku Pielęgniarstwo PWSTE w Jarosławiu dołączyło kolejnych 149 studentów. Uroczyste nadanie czepka pielęgniarskiego odbyło się w czwartek, 29 września. W trakcie uroczystości studenci złożyli przyrzeczenie pielęgniarskie oraz odebrali dyplomy z rąk Rektora prof. ucz. dr. hab. Krzysztofa Rejmana oraz dyrektora Instytutu Ochrony Zdrowia dr. inż. Jarosława Naworóla.
– Zawód pielęgniarki i pielęgniarza jest niezwykle istotny i potrzebny. Bez opieki zdrowotnej ani wiedzy, którą Państwo zdobyliście poprzez proces kształcenia w murach naszej Uczelni, trudno sobie wyobrazić współczesne społeczeństwo i służbę zdrowia. Nie ma większego wyzwania niż poświęcanie siebie dla dobra innych. Jesteśmy z Was dumni, bo dzięki Waszej pracy przyczyniamy się do zabezpieczenia zdrowia wielu osób – powiedział Rektor PWSTE w Jarosławiu prof. ucz. dr hab. Krzysztof Rejman.
W PWSTE na pielęgniarstwie można kształcić się od niemal 20 lat. Kierunek cieszy się ogromnym zainteresowaniem i jest jednym z najprężniej rozwijających się. – Najlepszą promocją naszej Uczelni jesteście Wy, absolwenci. Kierunek pielęgniarstwo jest aktualnie najważniejszym kierunkiem w PWSTE. Jestem bardzo dumny, że dzisiaj mogę uczestniczyć w tej uroczystości i osobiście podziękować Wam i Waszym nauczycielom prowadzącym. Stworzyliście tutaj wielką rodzinę medyczną – zwracał się do absolwentów Rektor.
Ze sceny wybrzmiały także podziękowania dla wszystkich osób i instytucji, które co roku przyczyniają się do tego, by kierunek pielęgniarstwo mógł pochwalić się wysokim poziomem kształcenia. Dla absolwentów z najlepszymi wynikami oraz tych, którzy czynnie działali na rzecz uczelni przewidziano wyróżnienia i nagrody książkowe. Wszystkim absolwentom podczas uroczystości został założony symboliczny czepek.
– Dzisiaj otrzymacie czepek pielęgniarski i złożycie uroczyste przyrzeczenie, które mamy nadzieję będzie drogowskazem w waszej pracy zawodowej. Zawód, który wybraliście jest zawodem szczególnym. Jest powołaniem, którego istotą jest troska o drugiego człowieka oraz jego najważniejsze wartości, jakimi są zdrowie i życie – mówiła do absolwentów pierwsza dyrektor Instytutu Ochrony Zdrowia dr Marta Cebulak. – Wraz z kadrą dydaktyczną dołożyliśmy wszelkich starań, aby dobrze Was przygotować do wykonywania tego odpowiedzialnego zawodu. Wierzymy, że zdobyta wiedza i umiejętności pozwolą Wam otrzymać wymarzoną pracę.
Dla wszystkich obecnych był to niezwykle ważny dzień. Dlatego wydarzenie nie mogło odbyć się bez gości, wśród których byli bliscy absolwentów, przedstawiciele władz samorządowych i państwowych, a także przedstawiciele uczelni i współpracujących instytucji. – Jesteśmy wdzięczni za pomoc, którą na co dzień dostajemy od wszystkich jednostek służby zdrowia. Bez Was kształcenie na kierunku pielęgniarstwo nie byłoby możliwe – powiedział podczas swojego wystąpienia dyrektor Instytutu Ochrony Zdrowia dr inż. Jarosław Noworól.
Przypomnijmy, że tradycja zakładania czepka sięga 1911 roku, kiedy po raz pierwszy w Polsce nosiły go uczennice Szkoły Pielęgniarskiej w Krakowie. Czepek to symbol niesienia pomocy innym ludziom, a obecnie stanowi istotną część stroju galowego, zakładanego podczas różnych wydarzeń państwowych i zawodowych.