IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Starzenie się i starość wyzwaniem i zadaniem XXI wieku”
„Starzenie się i starość wyzwaniem i zadaniem XXI wieku”, pod tym hasłem odbyła się IV ogólnopolska konferencja naukowa zorganizowana w dniu 27 maja 2022 r. przez Instytut Ochrony Zdrowia PWSTE w Jarosławiu oraz istniejący przy naszej Uczelni Oddział Podkarpacki Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego.
Uroczystego otwarcia obrad składających się na konferencję uwzględniającą myśl A. Kępińskiego zawartą w słowach: „Podobnie jak jesień może być najpiękniejszą porą roku, tak i starość może być najpiękniejszym okresem życia”, dokonał JM Rektor naszej Uczelni, prof. ucz. dr hab. Krzysztof Rejman. Wydarzenie zaszczycili przedstawiciele grupy zawodowej lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, pracowników socjalnych oraz studentów, absolwentów pielęgniarstwa i pracy socjalnej, jak również osoby starsze z opiekunami. Do dyskusji zaproszono naukowców reprezentujących szerokie grono uczelni z różnych części kraju, a także psychologów, filozofów, socjologów i pedagogów.
Sympozjum rozpoczęło wystąpienie Dyrekcji Instytutu Ochrony Zdrowia: dra inż. Jarosława Noworóla, dr Marty Cebulak i dr Małgorzaty Dziechciaż, którym przypadł także zaszczyt uroczystego powitania gości i moderowania sesji plenarnej.
W obrębie tematu spotkania obradowano w ramach sesji posterowej i trzech modułów referatowych, z których pierwszy zatytułowano „Osoby w starszym wieku we współczesnym społeczeństwie”. Na drugi panel tematyczny składały się wystąpienia poświęcone problemom i potrzebom osób w podeszłym wieku. Z kolei trzecią sesję referatową wypełniły prelekcje związane z integracją międzypokoleniową. Taki podział merytoryczny pozwolił na pełniejsze zrozumienie postępu współczesnej medycyny, której interdyscyplinarny charakter wpisuje się w nauki o zdrowiu.
„Uczestnictwo seniorów w życiu społecznym. Szanse i zagrożenia” podczas prelekcji wprowadzającej omówił, inicjując panel wystąpień prof. ucz. dr hab. Krzysztof Rejman, JM Rektor naszej Uczelni. Sesję plenarną wypełniły dodatkowo wystąpienia: Przewodniczącej Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, prof. dr hab. n. med. Katarzyny Wieczorowskiej-Tobis z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, prof. dra hab. Piotra Błędowskiego z SGH w Warszawie, będącego Członkiem Zespołu Ekspertów Rzecznika Praw Obywatelskich ds. Osób Starszych i Rady ds. Polityki Senioralnej przy Ministrze Rodziny i Polityki Społecznej. Dylematy samorządowej polityki senioralnej omówił Przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów, dr hab. Antoni Szczuciński, prof. UAM z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zróżnicowanie autorów referatów wpłynęło na odmienność i poziom naukowy poszczególnych wystąpień, poświęconych zarówno systemowi wartości seniorów, jak i wartościom postrzeganym przez osoby starsze, a także ich sytuacji w okresie pandemii. Poruszone zostały zagadnienia polityki zdrowotnej adresowanej do seniorów z uwzględnieniem kwestii integracji międzypokoleniowej w działalności Stowarzyszenia Akademia Trzeciego Wieku w Jarosławiu i form aktywizacji osób starszych.
Starzenie się społeczeństwa jest kluczowym elementem obecnych przeobrażeń cywilizacyjnych, będąc jednocześnie zadaniem, jak i wyzwaniem XXI wieku.
Wydarzenie zakończył grill integracyjny oraz występ Zespołu „Akademicy”, składającego się z Seniorów reprezentujących Akademię Trzeciego Wieku przy PWSTE w Jarosławiu, którym jednocześnie rozpoczęto wystąpienia.
Projekt „Organizacja konferencji naukowej pt. „Starzenie się i starość wyzwaniem i zadaniem XXI w.” jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „DOSKONAŁA NAUKA”. Wsparcie konferencji naukowych na podstawie umowy nr DNK/SP/514418/2021z dnia 18.02.2022 r.
Patronat Honorowy: Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, JM Rektor PWSTE w Jarosławiu, Starosta Jarosławski, Burmistrz Miasta Jarosławia oraz Polskie Towarzystwo Gerontologiczne.
Patronat medialny: Gazeta Jarosławska, Życie Podkarpackie.
________________________________________
Autor zdjęć i tekstu mgr Magdalena Bojarska,
Rzecznik Prasowy i Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej PWSTE w Jarosławiu