Kolejne zajęcia w ramach Uniwersytetu dzieci „Przez ciernie do gwiazd”
W sobotę, 4 grudnia odbyły się kolejne zajęcia w ramach Uniwersytetu dzieci Przez ciernie do gwiazd.
Dzieci z grupy wiekowej 7-8 lat uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez Panią dr Monikę Piróg i dra inż. Przemysława Hawro Informatyka jest wszędzie-roboty z klocków lego.
Celem przedmiotu było zapoznanie dzieci z nowoczesnym kierunkiem jakim jest robotyka. Robotyka jest to interdyscyplinarny kierunek łączący zagadnienia inżynierii mechanicznej, elektrotechniki, automatyki i informatyki, którego celem jest tworzenie robotów, w tym sterowanie ich ruchem. Na zajęciach dzieci mgły zaobserwować modyfikacje prostego robota – zmiany w poruszaniu się dowolnego robota np. gyro boy, ramię robota, słoń, piesek.
Po zajęcia w grupie, dzieci wzięły udział w wystawie objazdowej Centrum Nauki Kopernik „Umysł przyłapany”
Dzieci z grupy wiekowej 9-11 wzięły udział w warsztatach prowadzonych przez dr inż. Katarzynę Kucab-Bąk : Domowy savoir-vivre, czyli zasady dobrego wychowania.
Dobrych manier najłatwiej próbować najmłodszych uczyć poprzez zabawę. Najogólniej kwestie związane z savoir-vivre`m zostały podzielone na kilka kategorii: słownictwo, zachowanie wobec innych (zwłaszcza starszych), zachowanie przy stole (a co za tym idzie w restauracji, na obiedzie u babci), a także zachowanie w miejscu publicznym (teatr, kino, park, wizyta).
Savoir-vivre najlepiej do życia dzieci wprowadzać małymi krokami, zaczynając od dawania mu przykładu swoim zachowaniem. Prowadząca zajęcia kładła szczególny nacisk na używanie magicznych słów: przepraszam, proszę, dziękuję. Zachęcała dzieci, aby przy każdej nadarzającej się okazji, np. gdy ktoś obdarowuje je prezentem, pamiętały o podziękowaniu, podczas zabawy, gdy dziecko czegoś chce – aby użyło słów „proszę” i „dziękuję”, a gdy zachowa się nieodpowiednio, by przeprosiło.
Najstarsi uczestnicy projektu (grupa 12-15) wzięli udział w warsztatach laboratoryjnych z przedmiotu Genetyka. Podczas zajęć prowadząca mgr inż. Barbara Laskowska przybliżyła uczestnikom następujące zagadnienia:
1. Podstawowe zasady genetyki.
2. Gen jako podstawowe źródło informacji genetycznej.
3. Podstawowe procesy zachodzące w komórce.
4. Choroby genetyczne, ich przyczyny i objawy.
5. Podstawy dziedziczenia cech. Krzyżówki genetyczne.
Dzieci natomiast miały okazję pracy z mikroskopem i obserwacje mikroskopowe komórek.
11.12.2021 r. , czyli już w najbliższą sobotę odbędzie się piknik naukowy, w ramach którego odwiedzi nas Centrum Nauki Kopernik. Animatorzy CNK poprowadzą warsztaty i pokazy naukowe dla uczestników Uniwersytetu Dzieci. Uczestnicy będą mieli również okazję wziąć udział w laboratoriach chemicznych i geodezyjnych. Dla dzieci przygotowany zostanie poczęstunek i odwiedzi nas Święty Mikołaj.