Szkolenie z cyberbezpieczeństwa
W czwartek, 16 września br. w Centrum Kultury Akademickiej naszej Uczelni odbyło się szkolenie zorganizowane we współpracy z EXATEL S.A. – polskim operatorem telekomunikacyjnym i dostawcą usług cyberbezpieczeństwa. Jarosławska Uczelnia wychodząc naprzeciw współczesnym wyzwaniom współorganizowała praktyczne, bezpłatne szkolenie, którego prowadzenia podjęli się najwyższej klasy specjaliści z zakresu cyberbezpieczeństwa i bezpieczeństwa osobistego. W szkoleniu udział wzięli pracownicy instytucji samorządowych i podległych im jednostek organizacyjnych z Podkarpacia, a także biur poselskich i pracownicy naukowi czy też administracyjnych PWSTE oraz Caritas Archidiecezji Przemyskiej.
Spotkanie zaszczycili JM Rektor, prof. ucz. dr hab. Krzysztof Rejman i Rafał Magryś, Wiceprezes Zarządu EXATEL S.A., polskiego operatora telekomunikacyjnego i dostawcy usług cyberbezpieczeństwa, a także Dyrektor Centrum Bezpieczeństwa Lokalnego PWSTE, gen. Krzysztof Pobuta, będący inicjatorem wydarzenia ze strony naszej Uczelni.
Miało ono na celu przybliżyć użytkownikom zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem, mówiono o sposobach ochrony posiadanych zasobów komputerowych prywatnych i służbowych, tłumacząc zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń mobilnych, poczty elektronicznej i mediów społecznościowych.
Jak podkreślali fachowcy : „Postęp technologii informacyjnych z jednej strony ułatwia codzienne życie, z drugiej zaś stwarza nowe wyzwania i zagrożenia w cyberprzestrzeni. Wymusza na każdym z nas, zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i instytucjonalnym, adaptację do nowej, ciągle zmieniającej się rzeczywistości, w której największym wyzwaniem jest ochrona prowadzonej korespondencji, posiadanych informacji oraz zapewnienie bezpiecznego ich przechowywania i przetwarzania. Wzrost zagrożeń coraz to bardziej wyrafinowanymi atakami z zewnątrz przy niewielkim poziomie wiedzy użytkowników sieci i nieodpowiednim stosowaniu zabezpieczeń powoduje, że bardzo łatwo stać się obiektem cyberataku, czego jesteśmy świadkami, szczególnie w ostatnim czasie. Istotne jest zatem podnoszenie świadomości w tym obszarze, by chronić nie tylko posiadane informacje, ale również zadbać o bezpieczeństwo swoje, swojej rodziny i współpracowników.”
PRZYPOMINAMY, że trwa rekrutacja na 2-semestralne studia podyplomowe „Cyberbezpieczeństwo i ochrona informacji” realizowane w PWSTE w Jarosławiu od semestru zimowego 2021/2022 we współpracy z EXATEL S.A. spółką skarbu państwa, wiodącym podmiotem w obszarze zarządzania cyberbezpieczeństwem w Polsce.
Oprac. mgr Magdalena Bojarska,
Rzecznik Prasowy i Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej PWSTE w Jarosławiu