Relacja z Forum cyberbezpieczeństwa wschodniej Polski
W piątek, 18 czerwca, w auli Centrum Kultury Akademickiej odbywa się niezwykle ważne dla Uczelni, pod względem podjętej tematyki oraz zaproszonych gości – Forum cyberbezpieczeństwa wschodniej Polski. Jarosław 2021.
Prelegentami Forum byli przedstawiciele uczelni wojskowych, cywilnych oraz instytucji i podmiotów wiodących w obszarze cyberbezpieczeństwa naszego kraju, a w szczególności: Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Komisji Nadzoru Finansowego, Exatel S.A., Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Politechniki Rzeszowskiej oraz PWSTE w Jarosławiu.
Wydarzenie, w formule on-line, swoją obecnością zaszczycił Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Maciej Małecki oraz Poseł do Parlamentu Europejskiego, zajmujący się kwestiami cyberbezpieczeństwa finansów publicznych – Bogdan Rzońca. W Forum uczestniczyli parlamentarzyści, szefowie wojewódzkich i powiatowych instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, szefowie instytucji administracji rządowej i samorządowej oraz zarządzający infrastrukturą krytyczną w naszym województwie.
Celem przedsięwzięcia była aktywizacja integracji środowiska naukowego oraz podmiotów odpowiedzialnych za ochronę cyberbezpieczeństwa w Polsce, a także wymiana doświadczeń w wymiarze praktycznym i naukowym z zakresu skutecznego rozpoznawania, zapobiegania i zwalczania cyberzagrożeń. Forum dotyczyło istotnych zagadnień związanych z cyberbezpieczeństwem wschodniej Polski, jako terenu bezpośrednio graniczącego z państwami pozostającymi w odmiennych sojuszach ekonomicznych i wojskowych niż Unia Europejska i NATO. Główne obszary tematyczne obejmują:
- Aktualny stan bezpieczeństwa cybernetycznego w kontekście rozprzestrzeniania się zagrożeń pochodzących z cyberprzestrzeni, trendy cyberprzestępczości i metody jej zwalczania (zwłaszcza na wschodniej granicy Polski), współpraca podmiotów w zakresie zwalczania cyberzagrożeń.
- Funkcjonowanie instytucji publicznych w zakresie polityki cyberbezpieczeństwa (ze szczególnym uwzględnieniem wschodniego obszaru Polski), incydenty bezpieczeństwa teleinformatycznego, oczekiwane kompetencje w skutecznej ochronie cyberprzestrzeni podmiotów administracji publicznej.
Wypracowane podczas obrad wnioski z pewnością wniosą istotny wkład w bezpieczniejsze funkcjonowanie instytucji rządowych, samorządowych, podmiotów gospodarczych oraz jednostek naukowych w cyberprzestrzeni.
Organizatorami Forum były PWSTE w Jarosławiu oraz firma EXATEL S.A. – wiodący operator telekomunikacyjny i dostawca usług z zakresu cyberbezpieczeństwa.
Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Ministra Obrony Narodowej, Mariusza Błaszczaka oraz Wojewodę Podkarpackiego, Ewę Leniart.
Sponsorem tytularnym był ORLEN Oil Sp. z o.o. w Krakowie.