Trwa nabór do kolejnej edycji Uniwersytetu Dziecięcego
Rusza nabór studentów (dzieci w wieki 7-15 lat) do 3. edycji Uniwersytetu Dzieci realizowanego w ramach projektu POWR.03.01.00-IP.08-00-T091/18 „Przez ciernie do gwiazd”.
Udział w Uniwersytecie Dzieci jest bezpłatny.
Zapisy TUTAJ w terminie do 25.06.2021 r.
Zajęcia odbywają się w soboty. Rozpoczęcie zajęć 3. edycji planowane jest we wrześniu. Zajęcia potrwają do końca lutego 2022 r.
Cel projektu:
Celem projektu jest podniesienie umiejętności i zdolności poznawczych uczestników Uniwersytetu Dzieci w zakresie rozbudzania ciekawości poznawczej, rozwoju intelektualnego o społecznego, efektywnego uczenia się, twórczego myślenia oraz wzajemnej współpracy, Osiągnięciu tego celu służy wypracowanie i wprowadzenie w świat nauki w warunkach uczelnianych innowacyjnego narzędzia – niekonwencjonalnych modułów, warsztatów działań obejmujących metody rozbudowania w uczestnikach kreatywności, twórczego i krytycznego myślenia, rozwiązywania problemów i działania innowacyjnego, komunikowania się, samorozwoju i autokreacji, a także efektywnej nauki i pracy zespołowej.
Cele szczegółowe:
- stymulowanie intelektualnego, aksjologicznego i społecznego rozwoju młodego pokolenia;
- inspirowanie do twórczego myślenia i rozwijania zainteresowań i pasji;
- propagowanie kultury innowacyjności;
- zapoznanie ze środowiskiem akademickim i uczelnią jako miejscem naukowego oglądu rzeczywistości;
- integrację lokalnej społeczności wokół ośrodków akademickich.
- Osiągniecie poszczególnych kompetencji zaplanowanych w celach szczegółowych zostanie osiągnięte poprzez realizację zajęć z zakresu: matematyczno-przyrodniczego, ICT, umiejętności rozumienia, kreatywności, innowacyjności, przedsiębiorczości, krytycznego myślenia, rozwiązywania problemów, umiejętności uczenia się, umiejętności pracy zespołowej.
Osiągnięcie celu ogólnego oraz celów szczegółowych przyczyni się do realizacji celów PO WER, w tym przede wszystkim celu szczegółowego dotyczącego podniesienia kompetencji kreatywności osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym, odpowiadających potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa w ramach Działania 3.1 Kompetencje w szkolnictwie wyższym, Oś III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Program wykładów i warsztatów na każdym kierunku studiów dostosowany jest do wieku, możliwości poznawczych i zainteresowań dzieci. Zajęcia odbywać się będą w soboty ( w układzie po 45 minut) w salach uczelni oraz innych miejscach
wiedzy i zgodnie z ideą uniwersytecką dotyczą wielu dziedzin nauki.
Program podzielony na 3 kierunki dostosowane do wieku dzieci:
- ZADANIE 1 Odkrywanie i inspiracje (grupa wiekowa od 7 do 8 lat): 30 uczestników x 3 edycje
- ZADANIE 2 Nauka do kwadratu (grupa wiekowa od 9 do 11 lat): 30 uczestników x 3 edycje
- ZADANIE 3 Mistrz – uczeń (grupa wiekowa od 12 do 15 lat): 30 uczestników x 3 edycje
- ZADANIE 4 Platforma międzypokoleniowa z zajęciami integracyjnymi: 30 uczestników (po 10 z każdej grupy wiekowej) x 3 edycje oraz 30 rodziców(po 10 z każdej grupy wiekowej) x 3 edycje.
Studentem Uniwersytetu Dzieci może zostać każde dziecko, które spełnia warunki uczestnictwa w programie danego kierunku Uniwersytetu Dzieci. Studentem jest zarówno dziecko jak i jego rodzic lub opiekun prawny.
Warunkiem uczestnictwa w programie Uniwersytetu Dzieci jest:
1.zgłoszenie dziecka przez rodzica lub opiekuna prawnego poprzez wypełnienie internetowego formularza zapisu na studia;
2. wypełnienie dokumentów rekrutacyjnych dostępnych w biurze projektu (PWSTE ul. Czarnieckiego 16, rektorat , pokój 5b) lub do pobrania ze strony UD.
KAŻDY STUDENT UNIWERSYTETU DZIECI OTRZYMA TABLET ZA AKTYWNY UDZIAŁ
W projekcie może wziąć udział dziecko, które nie uczestniczyło w zajęciach w poprzednich dwóch edycjach.
Do pobrania: