Badania geodezyjne w murach jarosławskiego opactwa
- Kategorie Aktualność, Wydział inżynierii Technicznej
- Data 20 maja 2021
Od 2006 roku studenci kierunku geodezja i kartografia prowadzą pomiary badań przemieszczeń i odkształceń opactwa w Jarosławiu. Odbywa się to od kilku lat w ramach badań do prac magisterskich, a wyniki dotychczasowych obliczeń przyczyniły się do przyznania środków pomocowych na ratowanie kościoła i przylegającego do niego Domu Pielgrzyma. W tym roku po raz pierwszy badania objęły cały XVII-wieczny obiekt.
– Od roku posiadamy nowoczesny sprzęt, drony, tachimetrię i dzięki grantowi unijnemu i życzliwości pana marszałka możemy prowadzić pomiary z niezwykłą dokładnością i to, co dzisiaj widzimy, to jest właśnie efekt wprowadzenia nowych technologii, nowego sprzętu – komentuje Janusz Dąbrowski, nauczyciel akademicki Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu.
Analiza budowli wykazała, że więźba dachowa wież opactwa jest mocno uszkodzona przez korniki, a na murach widać liczne pęknięcia. Aby zapobiec ewentualnej katastrofie budowlanej, budynek wymaga regularnego monitorowania.
Więcej aktualności
-
Warsztaty dziennikarskie z Ewą Kłak-Zarzecką
21 Styczeń, 2025 -
Podpisanie polsko-ukraińskich umów partnerskich
15 Styczeń, 2025 -
Seminarium pszczelarskie
2 Styczeń, 2025