Uniwersytet dziecięcy – spotkanie online
W ubiegłą sobotę, 24.04.2021 r. uczestnicy Uniwersytetu Dzieci wzięli w następujących zajęciach:
– grupa wiekowa 7-8 wzięła udział w warsztatach w ramach zadania 4 Platforma międzypokoleniowa z zajęciami integracyjnymi: Sztuka wychowania i rozwój osobisty dziecka, które poprowadziła Pani dr Katarzyna Król, adiunkt Instytutu Humanistycznego PWSTE oraz trenerka ORKE przy WSiP. Na zajęciach, które miały formę warsztatu dzieci wraz z rodzicami aktywnie brały udział w następujących modułach:
Poznajmy się! Przedstawienie się i Wordwall
- Zawarcie kontraktu
- Co to jest wychowanie i rozwój osobisty?
- Matylda i jej opowieść
- Qiuz z Kahoot!
- Co jest potrzebne, by być szczęśliwym?
- Historia Skarpetki
- Rysunek Dzieci – Mój przyjaciel
- Zakodowanie informacji – QR Kody
- Rodzinny Prawdziwy Film z Crello
- Tańce
Podsumowaniem zajęć było otrzymanie dyplomu za bohaterską postawę i udział w warsztatach „Sztuka wychowania i rozwój osobisty dziecka”.
– grupa wiekowa 9-11 wzięła udział w warsztatach w ramach zadania 4 Platforma międzypokoleniowa z zajęciami integracyjnymi: Sztuka a prawda-analiza przez pryzmat wybranych dzieł malarstwa nowożytnego i nowoczesnego, które zadedykowane były dla rodziców i dzieci. Poprowadziła je Pani mgr Teresa Ulma (dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu). Na zajęciach dzieci wraz z rodzicami tworzyły maskotkę- Przytulankę. Rodzice wspólnie z dzieckiem stworzyli koncepcję maskotki i ją wykonali.
Zajęcia odbyły się w oparciu o materiały posiadane przez dzieci:
- stary sweter( przeznaczony do wyrzucenia –cięty na kawałki – z dzianiny zwarta, nie robiony na drutach) o jednolitym kolorze( może być jeden, lub 2 różne) ewentualnie polar, pojedyncze rękawiczki, skarpetki, motki włóczki jeśli są takie rzeczy w domu
- mocne nici- najlepiej kordonek lub cienki sznurek w kolorze zbliżonym do swetra i w kolorze kontrastowym.
- dwie igły duże, aby swobodnie nawlekać kordonek
- nożyczki- dość mocne
- kilka różnych zbędnych guzików, korali, tasiemki,
Jako miejsce pracy autorzy maskotki wykorzystali stół lub podłogę, odpadów w trakcie pracy było dużo, ale łatwo było je uprzątnąć.
– grupa wiekowa 12-15 uczestniczyła w zajęciach Robotyka, które poprowadziła Pani dr Monika Piróg oraz Pan dr inż. Przemysław Hawro (pracownicy Instytutu Inżynierii Technicznej PWSTE)
Robotyka jest to interdyscyplinarny kierunek łączący zagadnienia inżynierii mechanicznej, elektrotechniki, automatyki i informatyki którego celem jest tworzenie robotów, w tym sterowanie ich ruchem. Domeną robotyki są również rozważania nad sztuczną inteligencją – w niektórych środowiskach robotyka jest wręcz z nią utożsamiana.
Na zajęciach studenci poznali: funkcjonowanie robotów oraz mogli zobaczyć jak one działają. Poznali również 3 prawa dotyczące robotyki:
- Robot nie może skrzywdzić człowieka, ani przez zaniechanie działania dopuścić, aby człowiek doznał krzywdy.
- Robot musi być posłuszny rozkazom człowieka, chyba że stoją one w sprzeczności z Pierwszym Prawem.
- Robot musi chronić sam siebie, jeśli tylko nie stoi to w sprzeczności z Pierwszym lub Drugim Prawem.
Kolejne zajęcia zaplanowano na 08.05.2021 r.