Jesteśmy pierwszą uczelnią na Podkarpaciu z kierunkiem inżynieria mechaniczno-medyczna
Na PWSTE jest do wyboru 18 kierunków studiów. Najchętniej wybierane to pielęgniarstwo, geodezja i kartografia, kosmetologia oraz bezpieczeństwo wewnętrzne. W rekrutacji na nowy rok akademicki są dwa nowe kierunki: inżynieria mechaniczno-medyczna i rolnictwo.
– Inżynieria mechaniczno-medyczna to kierunek, którym możemy pochwalić się jako pierwsi na Podkarpaciu. Łączy on nabywanie umiejętności inżynierskich z wiedzą medyczną – mówi prof. ucz. dr hab. Krzysztof Rejman, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu.
Do wyboru będą dwie ścieżki: inżynieria komputerowa w medycynie oraz komputerowe wspomaganie projektowania urządzeń rehabilitacyjnych.
– W ramach pierwszej z nich studenci będą zdobywać wiedzę i umiejętności w obszarze systemów informatycznego wsparcia diagnostyki i terapii, cyfrowego przetwarzania sygnałów oraz technik obrazowania medycznego. Równie ważna będzie znajomość obsługi aparatury medycznej oraz systemów diagnostycznych i terapeutycznych, a także technik stosowanych w warunkach kontaktu urządzeń mechanicznych z żywym organizmem. Studenci wybierający drugą ścieżkę kształcenia nabędą umiejętności systemowego podejścia do projektowanych urządzeń, w których występują zespoły mechaniczne, elektroniczne, optyczne i optoelektroniczne, sterowane mikrokomputerowo i pracujące w środowisku biologicznym – tłumaczy dr Anna Baran z Instytutu Inżynierii Technicznej PWSTE.
Skąd wziął się pomysł aby uruchomić kształcenie w tym kierunku w Jarosławiu? – Wielokrotnie pojawiało się stwierdzenie, iż brakuje fachowców w placówkach służby zdrowia, centrach rehabilitacyjnych oraz firmach produkujących aparaturę medyczną – mówi dr Anna Baran.
PWSTE nawiązało współpracę z firmami z Podkarpacia, w których potrzebne są osoby z kwalifikacjami inżynierskimi z zakresu projektowania, wytwarzania oraz obsługi urządzeń medycznych i rehabilitacyjnych.
Autor tekstu: Kamil Jaworski, jaroslaw.naszemiasto.pl